Gabika018
17.07.15,13:14
Na faktúre sú údaje dodávateľa, ale v kolónke odberateľ je napísané: Maloobchod KE, 040 01 Košice
Tweety
17.07.15,11:25
Sú to fakturačné údaje? Určite nie.
Gabika018
17.07.15,11:27
ja som ju len dostala do ruky. bola uhradená v hotovosti priamo na prevádzke. nemám ju teda radiť medzi faktúry?
Tweety
17.07.15,11:33
a máš doklad z ERP?
Gabika018
17.07.15,11:33
áno mám.
Tweety
17.07.15,11:34
zaúčtuj doklad ERP
Gabika018
17.07.15,11:36
Ďakujem pekne.
marjankaj
17.07.15,11:45
Najprv si ozrejmi, čo je to faktúra. Ak to potrebuješ kvôli DPH, tak kukni do zákona o dph. Inak je to ľudová tvorivosť.
Mishok
17.07.15,13:30
ak je k tomu doklad o úhrade z ERP (pri sume do 1000€ v hotovosti, do 1700 platba kartou) tak je to ok.

btw: do kv ide do b3
marjankaj
17.07.15,13:32
Myslím, že sa tu nehovorí o platiteľoch DPH.
Takže čiste teoreticky aj do 5000 € by to mohlo byť OK.
Mishok
17.07.15,20:15
suhlasim s tebou. len podotknem ze ak je predavajuci neplatca dph tak nemozno hovorit o fakture
marjankaj
17.07.15,22:14
No o faktúre sa v zákone o dph začalo hovoriť až po vstupe do EU od 1.5.2014.
Predtým sa tomu hovorilo "daňový doklad". Dnes je "daňový doklad" prázdny pojem aj keď ho ešte mnohí používajú.
Faktúry sa vystavovali aj predtým a nemuseli slúžiť iba na účely DPH. A pokiaľ viem, tak žiadny zákon to nezmenil.
Teda faktúry vystavujú aj neplatitelia DPH a nemusia mať náležitosti ako vyžaduje zákon o DPH. Možno je to nedôslednosťou alebo aj diletantstvom zákonodarcov.
Ja aj ty vieme o čom má byť faktúra. O zadávateľke už tak presvedčený nie som. A nie je v tom sama.
Mishok
18.07.15,07:02
áno, v praxi vystavujú ,,faktúry" aj neplatitelia a takéto ,,faktúry sú však len účtovným dokladom o pohľadávke/záväzku. to že to účtovný program volá faktúra ešte neznamená že to faktúrou je.
V súčasnosti jediná právna úprava kt pojem "faktúra" pozná je zákon o DPH. v §74 ods1 písm a) hovorí o obsahu faktúry kedy je okrem iného povinnou náležitosťou identifikačné číslo pre daň pod kt tovar/službu bola dodaná. preto neplatiteľ (pre jednoduchosť opomeniem iné osoby registrované pre daň) nie je technicky schopný faktúru vyhotoviť.

ale áno, je všeobecne zaužívanou (aj mnou používanou) praxou, vyhotovovať "faktúru" ako neplatiteľ buď si to klient žiada, alebo z dôvodu evidencie (najmä daň z príjmov), alebo z iných praktických dôvodov

btw: v tom vstupe do EU si sa trošku sekol nie? :)
marjankaj
18.07.15,07:34
Jasné preklep. 1.5.2004.;)
No zákon o dph definuje čo je faktúra iba na účely toho zákona. Preto som to aj stručne uviedol vo svojej odpovedi. Teda vlastne pred vstupom do EU sme vlastne faktúry ani nepoznali:D Ale softvéristi už s pojmom faktúra pracovali. Že by boli jasnovidci alebo vizionári
?:---
Zase všetko nemusí byť definované v zákonoch.
Napríklad zákony sa odvolávajú na "morálku", ale definíciu v žiadnom zákone nenájdeš. A takýchto termínov je viac.

§ 71
Faktúra
(1) Na účely tohto zákona
marjankaj
18.07.15,07:41
Keby si zadal takúto otázku ty(teda neviem prečo by si sa ty na takéto niečo pýtal), tak by som bol vobraze čo myslíš faktúrou. Ale u nováčikoch nie som istý. Preto sa radšej opýtam, čo tým sledujú. Síce potom pindajú, že ja som tu predsa na to, aby som odpovedal a nie dával otázky. No nezabil by si ich?:---
Consultix
19.07.15,10:21
Tesi ma Vasa vecna debata k pojmu faktura :) Naozaj je vo vnimani toho, co je faktura, kto a na zaklade coho moze/musi vystavit fakturu celkom slusny chaos medzi podnikatelmi. Tento tyzden ma velmi dorazne presviedcala jedna podnikatelka (kategoria "ja to viem, ja podnikam 20 rokov"), ze sukromna osoba, ktora mu predala hnutelnu vec na zaklade kupnej zmluvy (jej ako sukromnej osobe) musi vystavit fakturu, aby si to ona mohla dat do nakladov. To, ze sro, na ktoru chcela fakturu, nieze este nevznikla, ale zatial nebola ani zalozena je len ceresnicka na torte :)
marjankaj
19.07.15,10:34
Tak si sa mohol podnikateľky opýtať, či vie aký je rozdiel medzi nákladmi a výdavkami.
Mishok
19.07.15,10:43
smutné je ze nie len 20ročné (tým nemyslím vek aj ked...) podnikatelky nie sú spokojné kym na papieri nie napísané ,,faktúra" (ideálne vpravo hore:)), ale aj niektoré účtovníčky... (kategoria "ja to viem, vcera som skončila rekvalifikačný kurz a teraz podnikam")

pritom za splnenia zakonom stanovenych podmienok moze byt fakturou aj zmluva, platobny kalendar a ine...

(btw: pri tom platobnom kalendári je neuveritelny chaoz... hlavne odkedy na nás kazisvet zhodil atomovu bombu v podobe kontrolného výkazu)
marjankaj
19.07.15,10:48
No len aby ešte nevymyslel aj zjednodušené faktúry presunúť z B3 do B2. Vraj všetci podnikatelia začali robiť "podvody" tam(prešli na platby v hotovosti)
Mishok
19.07.15,10:54
ono to je ešte trošku vtipnejšie, do B3 môžeš skryť aj transakcie kt by mali isť do B2 alebo C sekcie... a v podstate ti na to nikto nepride... dokonca aj kontroly na to malokedy pridu lebo na KV nevidia nakoľko nemaju dostatočnú previerku na pracu s nim (ano aj kontrolorky DPH)
priznanie DPH ti sedi a KV nikto nevidi... ta dááá :)

plus som zachytil šumy že sa chystá jednotné vystavovanie faktúr cez portál finančnej správy... (to bude teprve kontrola.... a úž sa teším ako zvládnu napr. taký telekom:))
marjankaj
19.07.15,10:56
Ešte že idú tie voľby. A potom sa uvidí.
Mishok
19.07.15,10:59
mam pocit že nám ostanú oči pre plač :D