krista5555
18.07.15,11:49
26.2.2015 sa odkúpil traktor od rodinného príslušníka za simbolické 1e. STK bola vybavená 15.6.2015, pred STK však boli kúpené nejaké náhradné diely na opravu (rôzne skrutky, nové pneumatiky,duša, tesnenia, riadiaca páka, smerovky, prepínač smeroviek, káble, žiarovky, vodné čerpadlo, a pod.) dajú sa tieto výdavky pripočítať k obstarávacej cene??? celkové výdavyky na tieto náhradné diely sú okolo 750e.
ilona
23.07.15,09:12
Musíš napísať o čo Ti ide. Si živnostník? Ak máš na mysli to, že či si môžeš dať tieto výdavky do nákladov, tak áno, Ak máš na mysli to, či môžeš tento traktor zaradiť do účtovníctva v hodnote za čo si ho kúpil + náklady pred STK, tak tiež áno, ale potom už tieto náhradné diely nebudú nákladom, ale súčasťou obstarávacej ceny.
marjankaj
23.07.15,09:32
Veď 751 € odpisovať nemusí. Môže to ísť priamo do nákladov.(alebo výdavkov pri JU)
ilona
23.07.15,10:42
Pravdaže nemusí odpisovať, len on sa pýta o obstarávacej cene, preto z jeho otázky nie je jasné o čo mu ide.
skovco
29.07.15,17:43
Urcite nie, je to spotrebny material a nahradne diely - takze spotreba, nie sucast obstaravacej ceny
skovco
29.07.15,17:45
Tu s vami nesuhlasim, nemoze to byt sucast obstaravacej ceny - je to spotreba. STK tiez nemozes pripocitat k obstaravacej cene ale musi to ist hned do nakladov.
marjankaj
29.07.15,18:05
A prečo nesúhlasíš? Veď náhradné diely=750 € auto=1 € spolu je to 751 €. O STK sme nehovorili.
Zaradiť do majetku mohol až po STK. A či to chce odpisovať alebo nie, je na jeho rozhodnutí.
marjankaj
29.07.15,18:07
A tu nesúhlasím zase ja. Ak by tie náhradné diely presiahli 1700 €, tak to potom musí odpisovať. Teda súčasť obstarávacej ceny.
marjankaj
29.07.15,18:36
@skovco
Postupy JU
§ 10
Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok
(2) Podmienkou zaradenia dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku do používania nie je jeho úhrada. Uvedením do používania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho používanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov13). Uvedením do používania sa rozumie aj vydanie povolenia na predčasné užívanie stavby13a) alebo rozhodnutia o dočasnom užívaní stavby na skúšobnú prevádzku13b).

(5) Náklady na obstaranie dlhodobého nehmotného majetku vstupujú do obstarávacej ceny iba do času jeho uvedenia do užívania. Prípadné ďalšie výdavky zistené po tomto termíne sa účtujú podľa § 4 ods. 6 písm. e).
marjankaj
29.07.15,18:44
A termín obstarávacia cena sa vzťahuje aj na zásoby.
pozri postupy PU
§22
(2) Obstarávaciu cenu zásob je možné na analytických účtoch rozdeliť na cenu, za ktorú sa majetok obstaral a náklady súvisiace s obstaraním alebo na vopred stanovenú cenu, za ktorú sa majetok obstará a odchýlku od skutočnej ceny, za ktorú sa majetok obstará a náklady súvisiace s obstaraním. Pri vyskladnení zásob sa tieto náklady alebo odchýlky rozpúšťajú spôsobom uvedeným vo vnútornom predpise účtovnej jednotky.
skovco
29.07.15,19:04
Ja som prepokladal ze ide o podvojne uctovnictvo ale to je asi aj jedno, nahradne diely su jasna oprava, Tk si tiez neviem predstavit ako sucast majetku - vec nazoru - ten citovany odstavec ma nijak nepresvedcil
skovco
29.07.15,19:06
Keby presiahli 1 700 E stale je to len oprava - teda okamzity naklad - pokial teda nejde o technicke zhodnotenie (to asi nie je tento pripad)
marjankaj
29.07.15,19:10
Náhradné diely sú oprava až po zaradení majetku do používania. Po zaradení je to už oprava.
A zaradiť do používania sa môže až po STK(splnení podmienok na prevádzku). Predsa auto na špalkoch nemôžeš odpisovať.
Samotnú STK nikto do majetku nedával. Ani zo zadania to nevyplýva.

To či ide o JU alebo PU je na účel stanovenia obstarávacej ceny irelevantné. Môže to mať vplyv napríklad na odpisovanie.
marjankaj
29.07.15,19:14
Samozrejme zadanie nebolo na prvý pohľad celkom jasné. Ale my sme na takéto zadania už zvyknutí. A keď je niečo nie celkom jasné, tak sa pýtame ako napríklad Ilona.
marjankaj
29.07.15,19:30
Pred STK to ide do obstarávacej ceny. A nepoužiteľné to predsa nemôže zaradiť do používania. Čo je na tom nejasné?
skovco
29.07.15,19:31
OK - da sa tam spekulovat ak je to nepojazdny vrak a treba ho opravit aby bol schopny - mal som mysel nastavenu tak, ze ten traktor fungoval - a
vychadzal som z par. 35 postupov uctovania, ktore jasne hovoria (hovori sa aj o prevadzakyschopnom stave !!!):

(2) Na účte 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku
f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebovanie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu a uvedením do prevádzky – schopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológii, ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebovanie, predchádza jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie závady,
marjankaj
29.07.15,19:56
Iste dá sa na to pozerať rôzne. Navyše zadávateľ sa doteraz nevyjadril. A ak to nemieni odpisovať, tak to tu ani nemusíme riešiť. Aj tak to celé pôjde do výdavkov(nákladov)
marjankaj
29.07.15,20:30
No asi budeš mať pravdu ty. Pri odpisovaní to do obstarávacej ceny nepôjde. Ale to som asi odbočil v tejto odpovedi od podstaty problému.