mato_vm
19.07.15,02:38
Dobrý deň,
potreboval by som rady nápady na nejaké dobré, vtipné, praktické riešenie tejto kuchyne. Nejako si s tým neviem poradiť. Je to klasický panelákový obdĺžnik cca 480 x 190

. . . . . . . . . . . . . . . . . .
.
.
.
.
. dvere80
. . ._______ . . . . . . . . . . .
stena 25cm, dvere 80cm, stena 375cm


Viem to sem pre predstavu iba takto nakresliť.
80tky dvere (vlastne zárubňa bez dverí) sú z ľavej strany odsadené 25 cm múrikom - je to vidno z nákresu. Okno 120cm je na pravej strane, začína od dverovej steny.
Mal by v kuchyni byť sporák (lepšie varná doska s extra rúrou - prinajhoršom voľne stojaci kombi sporák), ďalej drez s ľavou okapávacou plochou, čiže asi nejaký dvojdrez, sedenie pre 3 člennú rodinu, dostatočné množstvo úložného priestoru, voľne stojaca chladnička (s mraz.), pri okne je vstavaná skriňa - kvôli vetraniu by tam myslím mala zostať, umývačku netreba. Kvôli malej rozlohe kuchyne by sa malo šetriť miestom.

Veľmi pekne prosím o rady nápady, že ako by ste si to sami dispozične poriešili, iste sa tu nájdu týmto smerom cítiaci a tvoriví ľudia, ja nejako neviem nič rozumné vymyslieť......
Ďakujem!!!!
V prípade potreby moja adresa je: mato_v@centrum.sk
bettylou
19.07.15,04:31
sa ti nepodarilo pripnúť obrázok.
marjankaj
19.07.15,04:51
Šak to vybodkované. Sám nakreslil.:D
arizona
19.07.15,08:11
Je dost naivne si mysliet, ze ti niekto vypracuje navrh tvojej kuchyne / na zaklade takehoto opisu/ a hotovy posle na uvedeny mail .-)

Na nete najdes tisicky obrazkov,navrhov a rad. Bud si vyhladas a sam si nieco navrhnes a prisposobis podla vlastnych predstav,alebo navstiv nejake kuchynske studio,kde ti to s tvojou spolupracou navrhnu " na komlet".
Alebo oslov nejakeho bytoveho architekta.

Aby kuchyna ozaj splnala svoj ucel a mal si z nej radost,na to nestaci zadat rozmer.
Architekt potrebuje vediet viacero veci,od ktorych sa odvija cely navrh. Napr. zivotny styl vasej rodiny,pocet clenov atd.

A na zaver...nechcem ta urazit,ale je ovela vhodnejsie,aby si kuchynu navrhovala zena,ktora v nej bude stravit cas.Ona najlepsie vie,co potrebuje :-)
mato_vm
19.07.15,08:56
Arizona, z naivity som už vyrástol a tiež nechcem radu architekta (podobné snahy mám už za sebou), ani hotový návrh odoslaný na e-mail - ako píšeš - zbytočne len odrádzaš tých, ktorí by možno mali záujem a sa možno nejako pripojili a pridali sem obyčajnú vlastnú myšlienku ohľadne riešenia kuchyne - niekedy pomôže nakopnúť k niečomu, čo by mňa samého nikdy nenapadlo. Takýchto kuchýň je veľmi veľa - a iste veľmi veľa ľudí si ich nápadito prerobilo. To je to čo potrebujem.
(e-mail som pridal pre komunikáciu, ktorá by mala byť nad rámec technických možností tejto stránky)

Zámerne som sem nedal pôvodné riešenie, aby som nikoho neovplyvňoval - ale možno by bolo lepšie sa z niečoho odraziť.
Takže soc. klasika: oproti dverám je otrasná 150cm linka (zľava doprava: asi 0,5m doska, drez, a krátky zbytok dosky) a napravo vedľa nej postavený sporák. Oproti (cca vedľa dverí) postavená chladnička.
Na oknovej stene je nalepená vstavaná skrinka. Pod oknom je malá rohová sedačka (model čo sú jej celé roky plné obchody) a menší stôl. Keď chce niekto zo sedačky vstať, musí odtlačiť stôl. Za opačnú stranu stola sa zmestí akurát tak taburetka - s ktorou sa máva hore dole, aby sa dalo vôbec prejsť ku vstavanej skrinke, alebo sadnúť za minisedačku. Klasická tlačenka.

Ten 25cm múrik vedľa dverí som (posunutím dverí smerom doprava) vytvoril ja - a vytvoril tak možnosť využiť nejako ľavú stenu kuchyne, napr. nejakým plytším rohom kuch. linky - a tak rozšíril mini kuch. linku a akosi aj tú kuchyňu viac zútulnil.

Možno to má ale niekto dispozične prerobené úúúplne inak, alebo má týmto smerom nejaký nápad.

Veľmi pekne ďakujem vopred za každý technický príspevok.
veronikasad
19.07.15,09:04
kuchynskú linku budeš kupovať ako sektorový nábytok alebo bude robená na mieru ?
lujza.j
19.07.15,09:04
ale obrázok by sa aj tak šikol....možno má niekto takú kuchynu....a potom darmo to tu opisuješ ak si to niekto nevie predstaviť...smola.....mohol si dať mesto+sídlisko.....byty sa opakujú....pre lepšiu predstavu...ak teda bez obrázku...
Peggynka
19.07.15,09:16
Môžme podiskutovať o tejto prerábke: http://www.zoznamrealit.sk/reality-clanky/lezie-vam-na-nervy-panelakova-kuchyna-pozrite-sa-co-dokazal-domaci-kutil-jan-94
Napr.pre mňa nepochopiteľne osadené umývadlo;obávam sa,že napr. priestor pod odkvapávačom je hluchý a v tak malej kuchyni je to luxus.To umývadlo mohlo ísť doľava a batéria do stredu,nie zboku.
Tu ma zarazilo,že nevidím digestor: http://www.designatak.cz/navrh-privatnich-interieru/navrhy-kuchyni/rekonstrukce-panelakove-kuchyne
mato_vm
19.07.15,09:16
som dosť "domáco" zručný, linku (korpusy) si vyrobím na cm tak, ako bude potrebné, samotné dvierka sa dajú kúpiť, takže by to mohlo byť nakoniec aj pekné :) Tiež to ušetrí skromnejšie finančné možnosti.

(obrázok nemám predstavu ako by som sem vyrobil - to čo som v úvode "nakreslil" bol vrchol mojej technickej pc zručnosti:)
veronikasad
19.07.15,09:33
choď sa poobzerať napr. do kuchynského štúdia DECODOM-u, popozeraj ich kuchyne, urobia ti vizualizáciu za poplatok, ak si od nich kuchyňu nekúpiš. Pošlu ti ju na mail, a doma môžeš dotvárať podľa svojich predstáv.
arizona
19.07.15,09:39
mato,nie,nechcela som nikoho odradzat,kto bude chciet,poradi. Neviem, preco si to tak zobral. Ale ako som pisala,dal si strasne malo informacii,aby ti niekto poradil konkretnejsie. Mozno by pomohlo aj foto terajsej kuchyne a doplnit informacie...
avalik
19.07.15,09:47
Kym zacnes nieco vymyslat vygoogli si nejake clanky ohladne ergonomie kuchyne.

Tiez si neuviedol kde mas privod vody, odpad, privod plynu.
Spravna pripomienka tu bola, ze hlavne slovo pri navrhu by mal byt ten, kto v nej bude travit najviac casu.
Otazka je tiez ci v inej casti bytu by nebolo mozne umiestnenie jedalenskeho stola a v kuchyni urobit len prilezitostne sedenie.

Mimochodom, mas celkom velku kuchynu. ;)
mato_vm
19.07.15,10:09
Rozvody vyplývajú z opisu kuchyne, t.j. sú oproti tým zakresleným dverám (vychádzajú z ľavej časti, rohu, oproti dverám) - samozrejme sa v prípade potreby vhodne prispôsobia.

Tému som založil v intencii "hlavného slova" :) takže to je ok

Jedenie ako také a sedenie spojené s ním je možné len v kuchyni (inak by sa muselo naďaleko vynášať).

(garzonku a v nej štandardne extra kuch. kútik vo vstupnej "chodbičke", kde sa vstupné dvere samozrejme otvárali smerom dnu, a to všetko aj s mini-kúpeľňou aj izbou v sume neuveriteľných 16m2 som už zažil :) )
mato_vm
19.07.15,10:11
arizona je to ok :)
mato_vm
19.07.15,11:21
Bingo rada! s Jánom sme na rovnakej vlne naladení, dokonca aj farbu takú krémovú som mal v predstave!

Pre predstavu aplikácie na môj rozmer kuchyne:
- mojim rozvodom plynu a vody to plne vyhovuje - vychádzajú v rohu Jánovej linky a spodkom poza linku smerujú ku sporáku.
- Jánova chladnička musí preč, tam môžem mať hĺbku linky max. nejakých 40 cm, pri dverách zúžených na 25cm. Čiže by sa to akosi "príjemne otvorilo" pre náhľad zo vstupu do kuchyne (kto nepochopil ten "nákres" kuchyne ktorý som urobil v úvode, tak do mojej kuchyne sa vstupuje presne oproti sporáku s digestorom starej pôvodnej Jánovej kuchyne)

Ten drez dať na ľavú stranu stojí za vážnu úvahu. Mohol by som s terajším sporákom viac hýbať smerom doľava - a vpravo získavať miesto. Škoda len, že riad by sa musel po umytí ukladať vpravo - je to neprirodzené. To hluché miesto v rohu je skutočne trocha komfort.. možno by sa to ale dalo sprístupňovať otvorením ľavých rožných dvierok - kde by mohol sídliť trebárs kôš....neviem....

To postavenie chladničky v jeho prípade je úplne super. Moje terajšie (vedľa dverí) je super že je to hneď po ruke, ale zahlcuje to a rozdeľuje kuchyňu...

Čo názory ostatných?
Peggynka
19.07.15,11:36
mato_vm
20.07.15,12:48
Pekné. Včera som videl v predajni v linke vsadený pekný bledý rohový drez s odkladacími bočnými "krídlami" (niečo takéto http://www.kuchynsky-drez.cz/brenor-altair-id552.html?var=640 - nejaký poľský to bol - ale páčil sa). Napadlo ma, že v mojom prípade tuším aj taký rohový drez nie je zlá cesta. Ušetrí sa miesto na oboch krídlach linky....

Pre názornosť upravím horný oranžový obrázok http://www.porada.sk/t250259-mozete-mi-poradit-ci-je-cena-za-tuto-kuchynu-2500-eur-optimalna-alebo-pridraha-kuchyna-je-bez-spotrebicov-vdaka.html
- ak z neho odstránim rúru s mikrovlnkou a nahradím spodok plytkou linkovou časťou, cca 40cm (samozrejme so zúženým 25cm začiatkom pri dverách - keďže dvere sú od steny len tých 25cm) tak nič nebude brániť, aby som na ľavej strane (smerom od pohľadu do obrázku) vkročil do kuchyne. Na doske si predstavujem napr. položenú mikrovlnku - tá opticky preruší pohľad z chodby bytu na kôpku umytého riadu zloženého na ľavej strane drezu (alebo na kopu špinavého v dreze :) ) Pohľad na mikrovlnku môže zjemniť nejaká dekorácia.
- so sporákom by som šiel chlp doprava a napravo od neho nechal tiež kúsok dosky. Hotovo. Bolo by to super, keby sa to ale mohlo potiahnuť ako je to na obrázku až k tomu oknu (bez tej pravej podoknovej časti) a tam to zakončiť vstavanou skriňou! Lenže pod oknom mi zatiaľ vychádza mať sedenie, takže by sa do nej nedalo dostať (teraz je tam vstavaná skrinka otočená smerom k linke - takže sa dá k nej pristúpiť).

A to je teda problém (okrem samotnej linky), ktorý by som rád poriešil - nemá niekto nápad alebo skúsenosť zorganizovať celú kuchyňu nejako úplne úplne inak???
osky
08.09.15,11:04
tak co,uz je kuchyna hotova? ak nie,uvaz ci by si nechcel mat linku az po plafon,ziskal by si Vela ulozneho priestoru,co je fajn.
mikrosku by ssom isto nekladla na linku,kde je zu i tak malo priestoru.
a umyvacka je nazaplatitelna vec,kupte si aspon tu malu.
mato_vm
22.03.16,13:57
ďakujem že si sa pridala, nie je ešte, totiž žiadny rozumný finálny dispozičný nápad nemám - ako to na ploche rozhodiť......

Po strop linku som kdesi videl, dobrá inšpirácia, nie je možno aj zlé to vo vhodnej výške farebne rozdeliť - a vrch dať vo farbe stropu - sa to pekne odľahčí.....

O umývačke sa predsa len uvažuje... zapasovalo by keby boli aj menej hlboké než 60 cm - ako napríklad práčky, tie sú v ponuke bežne hlboké 40 cm.... - bolo by viac možností, kde ju umiestniť...
korela
22.03.16,14:03
Čo máš za tou stenou oproti oknu? Akú miestnosť?
mato_vm
22.03.16,20:55
nákres v úvode: okno je napravo (nedokreslil som tú časť) - čiže naľavo? je kúpelňa s wc.

Kuchyňa sa nedá rozšíriť žiadnym smerom, musím vychádzať z jej rozmerov....
korela
22.03.16,22:25
No, neviem, ale oproti je vždy iba oproti, nie vedľa. Ak je tam kúpeľňa, tak nič. Nemyslela som na rozšírenie, niekto by dal neviem čo, keby mal takú kuchyňu k dispozícii.
Hoď si do googla dlhé úzke kuchyne, obrázky, a vyskočí ti milión realizácií kuchýň.
allgreen
23.03.16,19:39
Ked som riesil kuchynu nechal som si poradit od stolara, ale trval som na tom aby varna platna,drez a smetny kos boli co najblizie k sebe, proste poruke.Kos mam elegantne schovany v skrinke.
osky
25.03.16,11:47
hm,ja neznasam tieto "elegantne" schovane kose-pachne to v kuchyni,napachne tym cela linka....ja mam kuchynu na mieru,velku,ale kos som kupila a stoji samostatne,daleko od vsetkeho.
allgreen
25.03.16,12:24
Zo zapachom nemam ziaden problem, to miniem 3 sacky za tyzden.No ale ak je nieco "vonave" na vyhodenie napr trestia pecen je extrem ide to hned von do kuky. Vtom sufliku mam aj ja schovaty kupovany kos plastovy.Ak aj nieco vytecie alebo co,tak sa da lahko vybrat a umyt.
mato_vm
25.03.16,19:41
Zatiaľ som zvyknutý na kôš samostatne, priznám že zabudovaný mi bol vždy tak trocha proti srsti - chodí sa tam stále - a keď mám stále mávať dvierkami...a prípadne ešte aj otvárať na ňom nejaký vrchnák.... a naviac, obyčajne sú ruky zaneprázdnené -či "špinavé".... napadlo ma, že keby bol systém - namiesto pántov: niekde v strednej výške otočné zavesenie dvierok - ala kopnem-nohou odspodu do dvierok, hore sa mi vytŕči kôš - prípadne vrchnák na ňom... to mi je ešte viac prijateľné, ako voľne stojaci = môžem si ho naprojektovať úplne k ruke.. Celkom sa mi to začína páčiť.... Ale zasa - do koša sa chodí aj od stola, atď...
Inak, u nás sa kôš vynáša non-stop, keďže je plný denne - ale že by zrovna voňal....
mato_vm
25.03.16,19:49
Ten chabý nákres nemusí byť každému jasný, tak som len upresnil... Veď daj sem myšlienku, možno nakopne myseľ iným smerom

Použiteľných obrázkov tam je minimum, hneď to prestriedajú obrovské kuchyne či kúpeľne... Ale aspoň niečo, nenapadlo by ma zadať to do googla v takom tvare....
korela
25.03.16,20:55
Daj si v akejkoľvek reči, aj ruštine, stavali prakticky rovnaké byty ako my pôdorysne, severania, Taliani a pod. majú menej foto.
allgreen
26.03.16,05:05
Mato, ja ten kos mam ako velky suflik, nie dvierka. Vysuniem ho celi von.Kolajnicky mi tam dal stolar kvalitnejsie ako na zbytok kuchyne.Predsalen ked je plny ma svoju vahu.Otvorim ho malickom.
korela
31.03.16,10:24
Tu nájdeš inšpiráciu, osobne ma zaujalo o.i. netradičné a zaujímavé riešenie stolovania.
Aj základné princípy pre návrhy kuchyne.
http://lepsiebyvanie.centrum.sk/kuchyne/864955/uzke-kuchyne:-top-tipy-pre-ich-vzhlad
Úzke kuchyne: TOP tipy pre ich vzhľad


Ak ju máš v šírke iba 190 cm, nemusí ísť o guľatý stolík.
http://img.mediacentrum.sk/images/gallery/gimage_byvanie/2654639.jpg (http://lepsiebyvanie.centrum.sk/gallery.php?IdText=864955&pic=10)