Gabi03
29.05.06,13:12
Mám nejasnosť v tvorbe rezervy na likvidáciu elektroodpadu.
V podstate ma netrápia daňovo uznané, pretože tam je jednoznačné obmedzenie, ktoré sa nás nebude týkať. Ide o účtovné rezervy. Situácia je nasledovná: podľa dostupnej literatúry rezevy tvoríme na základe zásady opatrnosti na riziká a straty. Podľa IAS 37 - rezervy ... medzinárodných účtovných štandardov vieme splniť 2 z 3 podmienok na tvorbu rezervy, t. j. 1. máme súčasnú povinnosť ako dôsledok minulých údalostí a 2. je pravedepodobný úbytok zdrojov (dokonca povinný podľa zákona o elektroodpadoch). Problém vzniká v 3. bode - spoľahlivý odhad výšky povinností.
Príklad: v roku 2006 predáme x kusov výrobkov, ktoré pri ich konca životnosti - vyradení sme povinný likvidovať.
1. otázka: keď nepoznáme životnosť uvedených tovarov (hoci priemer je napr. 10 rokov) ako dlho budeme tvoriť, resp. upravovať výšky rezervy? Pretože niektorý výrobok môže byť likvidovaný aj o 20 rokov (napr. šetrné zaobchádzanie), tak isto môže byť výrobok likvidovaný aj o 2 roky (chybná séria tovaru pri výrobe).
2. otázka: v akej výške budeme tvoriť rezervy, keď čerpanie tejto rezervy je z hľadiska času neisté? Do ďalšieho roka ešte vieme "spoľahlivým" odhadom určiť výšku, avšak o 10 rokov (priemerná životnosť tovaru) sa poplatky za likvidáciu môžu y-násobne zvýšiť ale tak isto aj znížiť. (Nedá sa predpokladať vývin rôznej technológie spracovávania odpadov.)
Tým pádom je veľmi obťiažne určiť tak isto výšku ako aj trvanie rezervy.
ďakujem za vyjadrenia

Po zistení nových informácií ma napáda otázka, či rezervu tvoríme pri predaji elektrozariadenia (už vtedy je nám známy budúci úbytok finančných zdrojov vvyplývajúci zo zákona o odpadoch) alebo či až pri likvidácii, nakoľko povinnosť vzniká až spätným odberom tohto elektroodpadu.
Ja sa prikláňam k druhej verzii, tak prosím, potvrďte mi to alebo vyvráťte.
Ďakujem
balala
02.06.06,09:50
Mám nejasnosť v tvorbe rezervy na likvidáciu elektroodpadu.
V podstate ma netrápia daňovo uznané, pretože tam je jednoznačné obmedzenie, ktoré sa nás nebude týkať. Ide o účtovné rezervy. Situácia je nasledovná: podľa dostupnej literatúry rezevy tvoríme na základe zásady opatrnosti na riziká a straty. Podľa IAS 37 - rezervy ... medzinárodných účtovných štandardov vieme splniť 2 z 3 podmienok na tvorbu rezervy, t. j. 1. máme súčasnú povinnosť ako dôsledok minulých údalostí a 2. je pravedepodobný úbytok zdrojov (dokonca povinný podľa zákona o elektroodpadoch). Problém vzniká v 3. bode - spoľahlivý odhad výšky povinností.
Príklad: v roku 2006 predáme x kusov výrobkov, ktoré pri ich konca životnosti - vyradení sme povinný likvidovať.
1. otázka: keď nepoznáme životnosť uvedených tovarov (hoci priemer je napr. 10 rokov) ako dlho budeme tvoriť, resp. upravovať výšky rezervy? Pretože niektorý výrobok môže byť likvidovaný aj o 20 rokov (napr. šetrné zaobchádzanie), tak isto môže byť výrobok likvidovaný aj o 2 roky (chybná séria tovaru pri výrobe).
2. otázka: v akej výške budeme tvoriť rezervy, keď čerpanie tejto rezervy je z hľadiska času neisté? Do ďalšieho roka ešte vieme "spoľahlivým" odhadom určiť výšku, avšak o 10 rokov (priemerná životnosť tovaru) sa poplatky za likvidáciu môžu y-násobne zvýšiť ale tak isto aj znížiť. (Nedá sa predpokladať vývin rôznej technológie spracovávania odpadov.)
Tým pádom je veľmi obťiažne určiť tak isto výšku ako aj trvanie rezervy.
ďakujem za vyjadrenia

Po zistení nových informácií ma napáda otázka, či rezervu tvoríme pri predaji elektrozariadenia (už vtedy je nám známy budúci úbytok finančných zdrojov vvyplývajúci zo zákona o odpadoch) alebo či až pri likvidácii, nakoľko povinnosť vzniká až spätným odberom tohto elektroodpadu.
Ja sa prikláňam k druhej verzii, tak prosím, potvrďte mi to alebo vyvráťte.
Ďakujem

Ahoj,
asi si zadala príliš zložitú otázku na poradu ;) súdiac podľa toho, že nikto doteraz neodpovedal. Pravdupovediac, s takouto rezervou nemám skúsenosti, takže skôr zareagujem na otázku, kedy tvoriť rezervu...Neviem, či som to správne pochopila..vy predávate zariadenia, ktoré po ukončení životnosti musíte zlikvidovať? zrejme by som rezervu tvorila už po predaji zariadenia, napr. na konci roka podľa počtu predaných zariadení, pretože pri likvidácii je už potrebné rezervu čerpať. a čo sa týka výška, zrejme by som vychádzala aspoň z nejakého hrubého priemeru doby životnosti, ak máte nejaké štatistiky. čo sa týka výšky rezervy, tá sa dá každý rok prehodnotiť podľa aktuálnych údajov o nákladoch na likvidáciu alebo odhade na najbližší rok. no ale možno som trafila úplne vedľa, takže mohol by sa ešte niekto pripojiť...

a už keď som sa zapojila, mohla by som sa tiež niečo opýtať? niečo oveľa jednoduchšie. jedná sa o tiež o rezervu a síce o rezervu na náklady, ktoré budú faktúrovať pracovné agentúry za sprostredkovanie vyhľadania nových zamestnancov. je to niečo, čo sa neudialo v minulosti, pretože vieme, že nových pracovníkov budeme vyhľadávať napr. o tri mesiace. môžem už teraz na to tvoriť rezervu? a môžem ju tvoriť aj napr. na sprostredkovanie, ktoré sa uskutoční budúci rok? samozrejme, ako nedaňovú...
mudroš
02.06.06,10:12
Z hľadiska IAS/IFRS to môže byť väčší problém, lebo sa s touto rezervou začína a nie sú podklady, koľko bude nákladov. To sa dá vyriešiť popísaním v poznámkach. Ak by sa rezerva netvorila, aj tak sa to musí v poznámkach popísať ako potencionálny záväzok.

Podľa slovenských predpisov by som upozornil na § 20 ods. 9 písm. e), podľa ktorého je táto rezerva daňovo uznaná.
balala
02.06.06,11:20
a čo povieš na tú "moju" rezervu? (sprostredkovanie agentúrami)
Gabi03
02.06.06,11:28
Ďakujem vám za odpovede, už po tolkých dňoch som začala byť frustrovana :)

milá balala: podľa tvojej teórie tvoriť rezervu už pri predaji by nastávalo niekoľko komplikácií. Síce životnosť je určená odhadom, ale ako som písala v otázke, tá vôbec nie je smerodatná v praxi. Čo sa týka výšky, odhad na budúci rok vieme určiť odhadom. Avšak za predpokladu že v roku 2006 predáme práčku, vytvoríme si rezervu na jej likvidáciu vo výške, ktorá by zodpovedala nákladom v roku 2007. No skutočné náklady môžu vzniknúť aj o 20 rokov, keď technológia likvidácie sa môže až tak zmeniť, že nám budú platiť za jej odber. Takže ak si v r. 2006 vytvorím rezervu vo výške X, budem ju ku koncu každého roku upravovať, až pokiaľ sa tento výrobok naozaj nezlikviduje? Alebo v istom roku 2026 ho uplne zruším, nakoľko my budeme dostávať za to peniaze? (Hoci v praxi si neviem predstaviť, ako bude odsledovaný každý jeden výrobok. :) ) :rolleyes:
Čo sa týka tvojej otázky: tiež je tvorba rezervy v tom období, ktorého "náklady" sa týkajú, hoci nie je o výške, resp. splatnosti doklad. Takže tu by som tvorila, až ked služba za sprostredkovania vznikne, a do 31.12. nebude existovat žiadny doklad o tom, resp. dodací list, či objednávka, aby si to mohla dať do Výdavkov budúcich období.

milý mudroš: tiež sa prikláňam k verzii, že v roku predaja to dám iba do poznámok účt. závierky ako podmienené záväzky. A v roku spätného odberu buď rovno do nákladov, alebo ak likvidácia nastane v nasledujúcom roku, buď cez rezervy, alebo účty časového rozlíšenia - podľa situácie.
Čo sa týka daňových rezerv: síce budeme vyberať poplatky, ale je viac isté ako nie, že tieto poplatky v roku likvidácie sa nebudú rovnať nákladom na likvidáciu. Okrem toho na doklade môžeme uvádzať len poplatky tzv. historického odpadu a nie nového, ktoré sa už v r. 2006 predávajú. Takže tieto daňové rezervy ma ani tak netrápia ako účtovné.

Prosím o ďalšie reakcie, hlavne pri otázke: kedy sa majú rezervy tvoriť.
všetkým predom ďakujem
účtovník 007
29.09.06,08:05
.... posúvam,

ak by sa vedel niekto vyjadriť k téme rezervy, najlepšie na konkrétny príklad

Gabi03 môj príspevok nebude asi úplne odborný, ale skúsim trošku logiky, aj keď logika je niekedy na škodu.
Najskôr by som sa chcela spýtať, či si povinná zobrať na likvidáciu aj výrobky(odpad) , ktoré si ty nepredala. Lebo ak si, tak vlastne rezervu na tieto odbery nie si schopná vytvoriť, nakoľko nevieš ich množstvo. Tu by mi logicky vychádzalo, že rezervu máš tvoriť v čase, kedy odpad na likvidáciu prevezmeš a nie v čase predaja. Ak odpad na likvidáciu prevezmeš a ešte v tom účtovnom období nestihneš zlikvidovať, treba podľa mňa tvoriť rezervu.
Dovtedy uvádzať v poznámkach ako podmienené záväzky.
Gabi03
29.09.06,08:21
Gabi03 môj príspevok nebude asi úplne odborný, ale skúsim trošku logiky, aj keď logika je niekedy na škodu.
Najskôr by som sa chcela spýtať, či si povinná zobrať na likvidáciu aj výrobky(odpad) , ktoré si ty nepredala. Lebo ak si, tak vlastne rezervu na tieto odbery nie si schopná vytvoriť, nakoľko nevieš ich množstvo. Tu by mi logicky vychádzalo, že rezervu máš tvoriť v čase, kedy odpad na likvidáciu prevezmeš a nie v čase predaja. Ak odpad na likvidáciu prevezmeš a ešte v tom účtovnom období nestihneš zlikvidovať, treba podľa mňa tvoriť rezervu.
Dovtedy uvádzať v poznámkach ako podmienené záväzky.

Hm, je to trošku komplikovanejšie, ako to vyzerá.
1. My nie sme firma, ktorá likviduje, iba má povinnosť likvidovať, t. j. máme zmluvu s inou firmou, ktorá nám tento záväzok splní (samozrejme za peniaze).
2. Predpisi si teraz trochu odporujú.
A) Sme povinný likvidovať odpad za tzv. Historický odpad (PHE), ktorý je určený v tomto roku vo výške 20% z predaja (v našom prípade dovozu). Odpad je neadresný, t.z. vyberieme akýkoľvek odpad.
B) Sme povinný likvidovať odpad za tzv. Nový odpad (PNE), ktorý sa skutočne predá a má určité konkrétne označenia na tovare. Čiže tovar predaný po 1.8.2005 a vrátený konečným spotrebiteľom na likvidáciu. Odpadu tu už je adresný, t. z. môžeme likvidovať len svoj odpad, zo svojich predaných výrobkov.
Samozrejme toto je v praxi neuskutočniteľné, nakoľko je takmer problém splniť hodnoty z bodu A). Bod B) sa teraz ešte nesleduje.

Situácia: PHE je ihneď likvidovaný, dávam rovno do nákladov. To je v poriadku. Trápi ma PNE. T. z. tvoriť rezervu na základe nejakých prepočtov už pri predaji, nakoľko nám už teraz vzniká povinnosť likvidovať - budúci úbytok fin.prostriedkov z minulých udalostí. Alebo až pri spätnom prevzatí už odpadu? Nakoľko sa jedná o odpad z bielej techniky, je absolútne neistá výška nákladov na likvidáciu a taktiež obdobie, po ktorom sa predaný tovar vráti ako už odpad (adresná likvidácia). Je aj celkom reálne, že nebudú nám vznikať náklady na likvidáciu, ale naopak, výnosy (zmena technológie likvidácie odpadu).
Naša situácia je ešte trochu komplikovaná vzťahom s firmou, ktorá nám likviduje odpad.

Ak má niekto akýkoľvek názor, rada si ho prečítam. Ak niekto robí s podobným prípadom, budem mu veľmi vďačná, ak sa ozve. Ď
Gabi03
02.10.06,07:53
... posúvam

nájde sa niekto, kto poradí?
Gabi03
08.11.06,07:48
... posúvam.
Posledný pokus. :(
Gabi03
05.12.06,12:14
Po mesiaci predsa len posúvam, nakoľko sa blíži koniec roka a ja tento problém stále nemám vyriešený.

Prijme akékoľvek názory, nápady, odpovede. Ď
Klára2
07.12.06,11:51
Gabi03, vyriešila si spomínaný problém? Môj klient začína podnikať s elektromateriálom, tvorenie rezervy na likvidáciu takéhoto odpadu je pre mňa úplná novinka, preto je akákoľvek rada pre mňa dobrá. Ďakujem
Gabi03
07.12.06,11:55
:p Ja vytešená, že niekto reagoval na môj príspevok a ty tiež sa trápiš s týmto problémom. :D Bohužiaľ z mojej strany nič nové. Napísala som do kolektívneho systému, do ktorého patríme, aby sa vyjadrili, ale zatiaľ som nič nedostala. Takže som tam, kde som. Čiže nikde. :rolleyes:
Klára2
07.12.06,12:06
Aj tak ďakujem, neviem čo s tým, ale problémov na riewšenie je viac, tak si nateraz budem lámať hlavu s niečím iným
Gabi03
18.12.06,08:23
... posúvam, nakoľko tento problém začína byť akútny a ja nemám potvrdenú moju mienku... :eek:
ktokoľvek....