sunny2312
20.07.15,14:00
Prosím o pomoc. Konateľ firmy zaplatil bankomatovou kartou kúpu práčky. Ako to mám prosím zaúčtovať? Ako pohľadávku voči konateľovi firmy? Tá práčka sa nachádza u nás na podniku. Je nejaká možnosť či ju môžem dať nejako do účtovníctva? Firma sa zaoberá opravou áut (montérky nám perie jedna firma).
Tweety
20.07.15,12:23
AK neslúži v podnikaní, potom jej obstaranie nie je daňovo uznaným nákladom. Najprv sa treba obrátiť na konateľa, možno si ju kúpil pre vlastnú potrebu, možno nie...
Consultix
20.07.15,12:25
Ak je ta pracka u Vas, tak by som o tom uctoval ako o firemnom nakupe. Nepises, ci to uhradzal vlastnou, alebo firemnou kartou, ale ked uvazujes o pohladavke, tak asi firemnou. Urcite by som to potom uctoval priamo na 501. Nasledne sa musis rozhodnut, ci to ale bude danovy, alebo nedanovy vydavok. Ak si vies obhajit, ze tym periete nieco, co je firemne a priamo suvisi s prevadzkou firmy, tak v tom nevidim problem... Okrem monterok mate este nieco na pranie? Uteraky, obrusy... Potom si mozete danovo uplatnit aj vydavky na praci prasok, avivaz - samozrejme v realnom objeme.
Consultix
20.07.15,12:26
Pise, ze sa to nachadza u nich na podniku. Alebo konatel si nosi spinavu bielizen do prace? :)
Tweety
20.07.15,12:35
píše aj, že prať dávajú externe, to, že je vo firme ešte neznamená, že ju aj používajú, možno je len dočasne, pokiaľ si konateľ zariiadi domácnosť
Consultix
20.07.15,12:42
Vid moja odpoved.. Pisali sme odpovede subezne :) Tam som rozpisal, ze ak maju ine veci na pranie, co je odovodnitelne, tak podla toho danovo upltanit/neuplatnit. To ze maju na firme som si vysvetlil ako natrvalo, nepocital som s moznostou docasneho uskladnenia :)
Tweety
20.07.15,12:45
zadávateľka musí najprv zistiť, prečo a na čo sa kúpila, a potom môže riešiť účtovanie
sunny2312
20.07.15,13:17
Konateľ si ju kúpil na vlastnú potrebu, keďže už mesiac býva na firme (rodinné problémy) a platil to firemnou kartou.
veronikasad
20.07.15,13:20
to si mala napísať na začiatku ...
Consultix
20.07.15,13:46
Potom ako nedanova 501 (pripocitatelna polozka), alebo 365 - pohladavka voci spolocnikovi/konatelovi.
kukučka
20.07.15,16:18
Mozno sa zajtra vrati k rodine a pracka bude prat monterky, dodavatel pride o robotu. Vidis kolko moznosti existuje?
Zbytocne dohady, ty sa len pekne opytaj konatela ci firemne, alebo sukromne - on zodpoveda, ty uctujes, za opytanie nebiju.