Gapo
20.07.15,14:11
Dostal som dividendy vytvorené zo zisku do r.2003. Vyplatené boli v r. 2014 a na stránke spoločnosti, ktorá dividendy vyplácala bola informácia :

Oznam spoločnosti SLOVINTEGRA, a.s. pre akcionárov k dividendám vyplateným v decembri 2014
Mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti SLOVINTEGRA, a.s. konané dňa 8.12.2014 rozhodlo
o vyplatení dividend zo ziskov spoločnosti SLOVINTEGRA, a.s. vytvorených do 31.12.2003.
Spoločnosť zároveň nad rámce svojich povinností informuje, že tieto dividendy (i) sú u akcionárov
predmetom dane a podliehajú riadnemu zdaneniu v zmysle platných právnych predpisov a (ii) nevchádzajú
do vymeriavacieho základu pre odvod na verejné zdravotné poistenie.

V Bratislave, dňa 10.12.2014

Podľa toho som urobil daňové priznanie a o ZP som sa nestaral. Dnes som dostal obsielku z poisťovne Dôvera na zaplatenie ZP.
Vie niekto ako to je? Ďakujem.
veronikasad
20.07.15,12:16
vyplnil si r.08 na str. 12 DP typu B ?
Gapo
20.07.15,12:58
Nie, nevyplnil..
veronikasad
20.07.15,13:23
a r.12 na str. 6?
veronikasad
20.07.15,13:35
1. Podaj dodatočné daňové priznanie, v ktorom doplníš len riadok 08. na str,12
2. Oskenuj si stranu 12 + Potvrdenie o podaní DDP
3. V stanovenej lehote podaj písomnú námietku, v ktorej uveď, že si urobil administratívnu chybu v DP za rok 2014 a dňa .... si podal dodatočné DP. Prílohou bude str. 12 + Potvrdenie o podaní DDP.

Takýto postup odporučila ZP Dôvera mojej dcére, ktorá na str. 12 uviedla nesprávnu sumu poistného do SP (samozrejme neopraovala r. 08, ale r.12)
Gapo
20.07.15,15:12
Dobre a keď to urobím v tom prípade by nepýtali peniaze, pretože aj keď som ten riadok 8 v tom priznaní videl, bol som na základe info od Slovintegry presvedčený že tam nič písať nemusím, to tuším bolo nové v daňovom tlačive. Určite to skúsim, ďakujem :)
kkarol
21.07.15,19:12
Bude to trochu inak. Ja som práve že mal vyplnené obe položky v DP a na základe toho teraz ZP vyžaduje odvod za dividendy vo výške 14%. Zdá sa, že v právnom chaose, ktorý nastal častými zmenami zákona o zdaňovaní dividend si každý vysvetluje tento konkrétny prípad po svojom. Kde by sa dal získať záväzný právny názor či platiť alebo neplatiť? Zdravotná poisťovňa samozrejme presadzuje svoju verziu výkladu zákona. a tvrdí, že ak som priznal ďalší príjem v riadku 08 na str. 12, čiže dividendy z obdobia pred r. 2003 musím zaplatiť odvody do ZP...
avalik
21.07.15,19:45
Staré podiely na zisku, ktoré vznikli do konca roka 2003, však dani podliehajú a fyzická osoba (daňovník) ich priznáva v daňovom priznaní ako „ostatný príjem“ podľa § 8 zákona o dani z príjmov. A z príjmov, ktoré dani podliehajú, sa vypočítava poistné.



Ak boli alebo sú takéto podiely na zisku vyplatené v roku 2014 alebo 2015, poistné sa z týchto príjmov vypočíta v ročnom zúčtovaní poistného. (Pozn.: Ak boli „staré“ dividendy vyplatené v roku 2013, platila výnimka, že boli zdaňované zrážkou a z príjmov zdaňovaných zrážkou sa poistné neplatí).





ref: www.dovera.sk/platitel/aktuality/a1005/zorientujte-sa-v-plateni-odvodov-z-dividend
kkarol
21.07.15,20:49
Zdroj? Zdravotná poisťovňa Dôvera! Tam si to predsa vie prečítať každý. To je výklad ich právnikov. Je to ale skutočne tak ako to uvádzajú na ich stránke? Spoločnosť SLOVINTEGRA pri vyplácaní dividend však tvrdila niečo iné, viď hore.
avalik
22.07.15,06:25
Dividendy ti boli vyplatene znizene o zrazkovu dan?
kkarol
22.07.15,09:01
Nie, daň som zaplatil pri podaní DP.
avalik
22.07.15,13:15
Takze asi tam je pes zakopany - podla mna, ti mala spolocnost dividendy vyplatit znizene o zrazkovu dan podla § 51 ZoDP - a vtedy by si ZP neplatil ... vyhladaj si v googli, su k tomu nejake odborne clanky
XXat
27.07.15,05:31
zákon o zdravotnom poistení pre 2015 §38b odstavec 9 ( na staré divividendy sa vzťahuje zákon platný do 31.12.2012) a zákon o zdr. poist. v roku 2012 §36 odst. 12 povinnosť platiť dividendy zo zisku sa vzťahuje na dividendy z účtovného obdobia po účinnosti zákona. Riešim taký istý problém nie je toto cesta? V DP za 2014 mám vyznačené dividenda zo starého obdobia
Gapo
27.07.15,12:06
Toto zavesili na ich stránku teraz v dôsledku telefonátov akcionárov, prečo dostali z poisťovne že majú zaplatiť ZP.
Vážení akcionári,
v súvislosti s ročným zúčtovaním poistného na verejné zdravotné poistenie za rok 2014 Vám odporúčame postupovať podľa požiadaviek príslušnej zdravotnej poisťovne.

Zároveň si dovoľujeme poukázať na § 36 (Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. januára 2011) ods. 12 zákona 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene
a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení, ktorý uvádza: „(12) Povinnosť platiť poistné na verejné zdravotné
poistenie sa vzťahuje na dividendy vyplácané zo zisku dosiahnutého v účtovnom období, ktoré sa začalo po účinnosti tohto zákona.“. (Samotný zákon nadobudol účinnosť
1.1.2005 a novela, aplikujúca platbu poistného na verejné zdravotné poistenie aj z dividend, nadobudla účinnosť 1.1.2011)

Pre úplnosť uvádzame, že akcionárom bola, v súlade s rozhodnutím mimoriadneho valného zhromaždenia spoločnosti SLOVINTEGRA, a.s. zo dňa 8.12.2014, vyplatená v
decembri 2014 dividenda zo ziskov spoločnosti vytvorených do 31.12.2003.

SLOVINTEGRA, a.s.

Mne z toho ale vychádza, že by sme nemali platiť, pretože ako sa tam píše účinnosť zákona bola v r.2005 a novela v 2011. či?
Gapo
27.07.15,12:09
Samotná Dôvera v tom nemá jasno, údajne sa sťažujú iba poistenci Dôvery. Prikladám mail od Dôvery :

Dobry den

dovolujeme si Vas ionformovat, ze z vyplatenych dividend v decembri 2014 do roku 2003 sa neplati poistne na zdravotne poistenie. Ani spolocnost, ani poistenec nema oznamovaciu povinnost.

S pozdravom

xxxxxxxxxx
Kontaktne centrum

DOVERA zdravotna poistovna, a. s.
Cintorinska 5
949 01 Nitra

Tel. : 0850 850 850
e-mail: info@dovera.sk
kkarol
27.07.15,16:12
Zdaňovanie dividend zrážkovou daňou 15% malo výnimku len pre dividendy vyplatené v roku 2013 zo zisku z rokov 2004 až 2010. To len pre zaujímavosť ako sa štát k zdaňovaniu dividend staval...
kkarol
27.07.15,20:03
Nie som právnik ale ak je v zákone §36 napísané, že "(12) Povinnosť platiť poistné na verejné zdravotné poistenie sa vzťahuje na dividendy vyplácané zo zisku dosiahnutého v účtovnom období, ktoré sa začalo po účinnosti tohto zákona." a zákon nadobúda účinnosť 1.1.2005 a dividendy sú zo ziskov vytvorených do 31.12.2003, teda pred účinnosťou zákona, tak sa pýtam. Platí ešte ten paragraf alebo ho nejaké ustanovenie ďalšej novelizácie zrušilo? To sa tu nenájde nikto, kto to má naštudované a vyzná sa v právnych kľučkách?
mmiriam
28.07.15,20:30
Aky je teda výsledok ? Platia sa odvody ?
Gapo
29.07.15,04:50
Chceli by sme vedieť, podal som na poisťovňu námietku, tak som zvedavý. Ale najlepšie by to vedel Ing. Mihál.
llada
07.08.15,04:37
Mam ten istý problem, dnes som dostala list o nedoplatku zo VsZP. V danovom priznaní som mala dividendy uvedené na r.08 , str.12. chcela by som sa spýtať či ste nasli nejaké riešenie?
kkarol
07.08.15,14:26
Do 15 dní môžeš vzniesť Námietku voči výkazu nedoplatkov s poukázaním na §36 zákona 580/2004 Z.z. v ktorom sa v odstavci 12 píše, že "Povinnosť platiť poistné na verejné zdravotné poistenie sa vzťahuje na dividendy vyplácané zo zisku dosiahnutého v účtovnom období, ktoré sa začalo po účinnosti tohto zákona." (zákon nadobúda účinnosť 1.1.2005). Poisťovňa Ti musí dať odpoveď na základe akých ustanovení akého zákona odvody vymáha. Ostatné je už len o výklade zákonov. To že to bolo uvedené v tlačive daňového úradu ešte nemusí znamenať, že je to aj zákonné.
ALA1N
11.08.15,03:52
Volal som mzdárke a tá mi odporučila zaplatiť... údajne sa to riešilo na Ludských Zdrojoch aj na Odboroch, kde prišli k takémuto verdiktu. Tiež som pátral po nete, a dočítal sa niečo, čo si vykladám tak, že asi existuje iny meter pre majitela s ucastou (nieco ako majoritného akcionara... ) a minoritneho... Tiez to moze byt rozdielnymi podmienkami pre platitelov (dane, či odvodov) pokial su Pravnickou, a FO (Fyzickou Osobou) - teraz neviem, ci som to necital na danovom centre.sk zoznam faktorov ktore to ovplyvnuju... ...mne to pride, ze majoritni, si to robili pre seba, a nastudovanr maju danove a odvodove podmienky platne pre Peavnicke Osoby - preto prepisovali na svojej stranke to februarove vyrozumenie..
Gapo
17.08.15,10:18
Dnes som dostal rozhodnutie z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a výsledok znie : Platiteľovi poistného nevznikol nedoplatok z ročného zúčtovania poistného za rok 2014 vykonaného zdrav. poisťovňou.
Zdravotná poisťovňa ako účastník konania nemá právo na náhradu trov konania.
veronikasad
17.08.15,10:33
podával si dodatočné DP, alebo stačila námietka ?
Gapo
17.08.15,11:35
Nie nepodával som dodatočné, to by som musel až keby som musel zaplatiť ten nedoplatok aby som si ho mohol uplatniť v daňovom, takže iba som to namietal.
sorter
25.08.15,07:48
o akych trovoch konania to pisu ? riesil si to sudnou cestou ?
sorter
25.08.15,07:50
rozhodnutie uradu pre dohlad dostala aj zdravotka ? vyjadrili sa, ze nedoplatok uz neplati ?
Gapo
25.08.15,08:23
Nie ja som nič okrem podania odporu nerobil, to poisťovňa urobila automaticky, mne môj odpor zamietli a oni požiadali Úrad pre dohľad na vydanie platobného rozkazu., kde si poisťovňa aj nárokovala výlohy 5 €.
Gapo
25.08.15,08:44
Samozrejme, rozhodnutie dostali aj oni. To že sa to neplatí bolo v rozhodnutí a zdravotka má 15 dní na odvolanie, ešte im doba nevypršala.
sorter
25.08.15,11:23
prosim ta este dve otazky : o aku poistovnu islo a akym sposobom si podal odpor, co take specialne si tam napisal, ze to poistovna zaslala na Urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou sama od seba ?
Gapo
25.08.15,12:39
Dôvera a podal som to na ich portáli. Nič špeciálne, iba že nesúhlasím s odvodom, pretože poskytovateľ dividend nás tak informoval. Máš to na začiatku tejto témy.
Acova
25.08.15,15:37
Ja som k predmetným dividendám zo Slovintegry podala taktiež námietku a dnes na webe v RZ pozerám, že v opravnom RZ znovu vyrubili ten istý nedoplatok. Čo s tým?
Gapo
25.08.15,17:15
Ja som nerobil nič, oni to poslali ako písal vyššie.
ALA1N
21.09.15,16:38
odvolala sa tá zdravotka po vypršaní spomínaných 15-tich dní..? máš neaký nový verdikt..?
Gapo
12.10.15,18:00
Poisťovňa sa odvolala, ja som dostal z úradu "Výzvu" na vyjadrenie sa k veci v lehote 7dní z toho bola sobota, nedeľa a jeden sviatok. Podal som moje zdôvodnenia a až dnes t. j. 12.10. skoro po mesiaci som dostal z úradu "Upovedomenie o odstúpení odvolania" do Bratislavy na Žellovu.
gabi777
14.10.15,18:53
Mne došlo prvostupňové rozhodnutie úradu, kde potvrdili, že mi vznikol nedoplatok, tak som sa odvolala. Stále platí § 36 ods. 12 zákona č. 580/2004 Z.z., teda že povinnosť platiť poistné sa vzťahuje na dividendy vyplácané zo zisku dosiahnutého v účtovnom období, ktoré sa začalo po účinnosti toho zákona. V obdobnej veci rozhodol už aj najvyšší súd v rozhodnutí sp.zn. 10Sžso/6/2014 zo dňa 20.08.2014 (zverejnený na stránke www.nsud.sk) kde okrem iného uviedol, že platba takýchto zdravotných odvodov (z dividend vyplatených neskôr, ale zo ziskov do roku 2003) by bolo aj porušenie rovnosti účastníkov pred zákonom. Teda v spojení s rozsudkom krajského súdu zrušil rozhodnutie úradu s tým, že sa poistné nemá platiť. Čakám na druhostupňové rozhodonutie úradu a ak aj to bude negatívne, tak je ešte možnosť obrátiť sa na súd a podať do dvoch mesiacov žalobu na krajský súd podľa druhej hlavy piatej časti Občianskeho súdneho poriadku.
Gapo
15.10.15,08:48
Je to divné aj stým rozhodovaním úradu. U mňa prvostupňové rozhodnutie bolo, že poisťovňa nemá nárok. Voči tomu sa poisťovňa odvolala a mne úrad poslal Výzvu kde boli priložené aj argumentácie poisťovne , aby som sa vyjadril k veci. To som urobil a potom až skoro po mesiaci, neviem či je stanovená nejaká doba, som dostal oznam o odstúpení veci do Ba na úrad na Žellovej. :(
kkarol
15.10.15,14:28
Ja som postupoval presne tak isto, teraz čakám na odpoveď na moje odvolanie, ktoré som zaslal Úradu
kkarol
16.10.15,14:12
Divné je hlavne to, že v tej istej veci ten istý správny orgán rozhodol odlišne. V akom právnom štáte to vlastne žijeme? Načo nám je Úrad pre dohľad... keď sa nevie kvalifikovane vyjadriť. Ja ako občan, ktorý má iný džob, musím sa zaoberať právnymi otázkami ak sa chcem domôcť svojich práv a úradníček za svoje rozhodnutie nenesie žiadnu zodpovednosť. Ak by sme v tomto spore dospeli až k žalobe, tak ak súd rozhodne v môj prospech, tak to úradníka nebude stáť ani cent, ak však prehrám, súdne trovy musím zacvakať ja! Na koho sa už máme obrátiť v tomto banánistane aby nás v tomto prípade neoprávnene nezdierala zdravotná poisťovňa?
Gapo
17.10.15,07:29
Ako hovoria naši imigranti, In sha Allah!
Gapo
18.10.15,05:39
A samozrejme ten pinpong medzi poisťovňou a úradmi asi svedčí o niečom. Poisťovňa vie, že bežný občan nemá také právne vedomie, aby sa dokázal kvalifikovane brániť ich nenažranosti.