Denisa Juhászová
20.07.15,16:31
O roku 2007 som bola zamestnaná na trvalý pomer. K 1.marcu 2015 som dala výpoveď odvtedy som vedená na úrade práce. V polovici mája som otehotnela a k 25.12.2015 odchádzam na materskú dovolenku. Termín je pôrodu je 5-12.2.2016.
Chcela by som sa opýtať, či mám nárok na materský príspevok a z akého roku sa bude vypočítavať.
veronikasad
20.07.15,14:57
Podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch máš splnenú, nemáš však splnenú druhú podmienku, aktívne nem.poistenie v čase nástupu na materskú, ani nárok na materské z ochrannej doby (v čase ukončenia prac.pomeru si nebola tehotná).
Nárok na materské ti vznikne len v prípade ak sa pred nástupom na materskú zamestnáš alebo uzatvoríš dobrovolné poistenie v sociálnej poisťovni (nedá sa samotné nemocenské, musíš celý balík poistenia).

Ak nič neurobíš a zostaneš v evidencii ÚP, nárok na materské ti nevznikne. Budeš mať vyplácaný len rodičovský príspevok od mesiaca v ktorom sa dieťa narodí.
Denisa Juhászová
20.07.15,15:31
Ahoj Veronika,
dakujem za odpoved. Chcela by som este upresnit, od 1.septembra si otvaram zivnost.
Ak budem podnikat az do odchodu na materskú dovolenku, vznikne mi nárok na na materské? Čo mám urobiť pre to, aby bolo čo najvyššie?
Denisa
veronikasad
20.07.15,15:35
Deniska, zo živnosti nevznikne, lebo ako živnostník v prvom roku nie si nemocensky poistená. Prihlás sa pred nástupom na materskú na dobrovolné poistenie. Ak máš rizikové tehotenstvo, môžeš aj skôr, vznikne ti z neho aj nárok na nemocenské, ale len z min. vymer. základu.
veronikasad
20.07.15,15:37
Počas poberania nemocenského a materského odvody do SP platiť nebudeš, len sa nezabudni v posledný deň MD odhlásiť, lebo si vyrobíš sekeru.
Denisa Juhászová
20.07.15,15:50
Ahoj Veronika, dakujem pekne.
Aku minimalnu dobu musim byt zamestnana pred nastupom na matersku dovolenku, a aka bude v tomto pripade vyska materskej?
Denisa
veronikasad
20.07.15,15:57
stačí jeden deň pred nástupom na materskú, materské bude 65 % z 412€, treba zaplatiť poistné za jeden deň poistenia. Ak by si chcela z vyššieho VZ, musela by si dobrovolné poistenie platiť aspoň 26 týždňov.

Aký príjem si mala zo zamestnania ?
Denisa Juhászová
20.07.15,16:00
Ahoj Veronika, prijem som mala 1200Euro brutto.
veronikasad
20.07.15,16:28
mesačný v roku 2014?
Denisa Juhászová
20.07.15,16:32
ano presne tak. tak isto aj v januari a vo februari 2014. od marca som na urade prace.
veronikasad
20.07.15,16:36
Nie som až taký odborník na posudzovanie vymeriavacieho základu (snáď sem nakukne Janka Motyčková), ale ak máš možnosť, pre teba by bolo oveľa výhodnejšie nájsť si pred nástupom na MD zamestnanie trvajúce menej ako 90 dní, vtedy by sa (asi???) bral do úvahy vymeriavací základ z posledného zamestnania
veronikasad
20.07.15,16:46
Mám to zisťovať, vieš si zohnať nejaké zamestnanie pred nástupom na materskú ?
Denisa Juhászová
20.07.15,16:50
No bolo by super, keby si mi v tejto veci pomohla. Momentalne sa nemam na nikoho ineho obratit
Planovala som zacat podnikat, ale ak by mi to malo tak rapidne znizit materske, samozrejme by som sa od septembra zamestnala s nejakym primeranym platom, aby som od januara nemusela zivorit :)
Este raz dakujem za tvoju ochotu
Denisa
Jana Motyčková
21.07.15,15:20
Podľa dodatočných info v diskusii. Dve veci treba urobiť:

1. zamestnaj sa pred nástupom na materskú tak, aby pred nástupom nebolo zaplatených 90 kalendárnych dní z tohoto zamestnania. Zamestnanie môže trvať aj dlhšie ale potom tie ostatné dni treba byť na PN a pod. Zamestnávateľ musí byť iný ako bol v r.2014.
2. Treba si dať pozor aby nástup na materskú bol v r.2015. Tie dátumy sú hraničné, nástup na materskú je 6-8 týždňov pred pôrodom. Ak by si nastúpila v r.2016, poškodila by si si pri použití tohoto postupu.

V zamestnaní (bod 1) môže byť akýkoľvek príjem, minimálna mzda, kratší úväzok, je to jedno, dávka sa v tomto prípade vypočíta z VZ získaného u zamestnávateľa v r.2014. Aj v prípade predchádzajúcej PN by bolo nemocenské počítané z tohoto VZ z r.2014, prvých 10 dní náhrada príjmu ale nie.
Denisa Juhászová
21.07.15,18:15
Velmi pekne Vam obom dakujem,tak isto aj Veronike. Velmi ste mi pomohli.
Jana Motyčková
26.08.15,05:10
Ak by si si platila dobrovoľné nemocenské poistenie (plus k tomu musí byť starobné, invalidné, rezervný fond), tak dávky by boli vyplácané z minimálneho základu. Ak by si si platila viac ako z minima, tak až po 26 týždňoch trvania dobrovoľneho poistenia by boli materská a nemocenské vypočítané zo skutočného VZ, z ktorého platíš.
Postup v bode 1 by sa nepoužil. Na postup podľa bodu 1 stačí mať uzatvorenú dohodu s pravidelným príjmom.