johany
20.07.15,21:22
Dobý deň.Riešim otázku stropu rodinného domu.Dom má pôdorys 10,5 x 9 m.Murivo je Ytong 375 mm a stropný systém tiež.. Dom bude mať obytné podkrovie.Po pozdĺžnych stranách bude na strope výška muriva 1100 mm a pilieriky.Otázka znie: mám urobiť na poslednu radu muriva stužujúci veniec a na ten položiť nosníky a vložky ,alebo nosníky položiť priamo na murivo a stužujúci veniec s armovaním bude súčasťou stropu.Tu vyvstáva u mňa otázka či priečne stuženie t.j. vnútorné nosné steny a obvodové bude dostatočné.Ďakujem za odpovede.
marjankaj
20.07.15,19:30
To staviaš bez projektu???
bodliak
20.07.15,19:35
Nájdi si statika.
chandler
20.07.15,19:53
urcite je lepsie urobit ten veniec ako klast nosniky priamo na murivo. aj kvoli stuzeniu aj kvoli "pevnosti" ytongu.
jezo421
21.07.15,03:55
Pevnost ytongu v tlaku je uplne postacujuca. Robit veniec pod deku by bolo uplne zbytocne. Zvlast pri sirke tehal 375mm. Mne obvod obmurovali 50mm ytongom (postavenym na vysku), vyskladali strop, zaarmovali a zaliali betonom. Jednoznacne najefektivnesie riesenie - netreba sa babrat so salovanim a povrch v mieste deky je identicky s ostatnym murivom. Takze pred zateplovanim nie je problem pripadne nerovnosti prebehnut skrabakom.

Este doplnim poznamku: vedie sa tu okolo toho tolko reci a pritom staci pouzit sedliacky rozum. Deka je vo vsetkych smeroch poprepajana zelezom, obvod ma vyarmovany rovnako ako na samostatnom venci, takze "roztrhnut" sa nema sancu. K tvarniciam bude "prilepena" rovnakou silou , ako by pol aj ten veniec. Tak aky pozitivny vplyv by ten veniec mal??? Ja vidim len vyhodene peniaze, strateny cas a zhorsene tepelne vlastnosti. A ak niekto stale tvrdi ze ytong je makky a nosniky sa don nedajboze vtlacia, tak kym napise taku ujovinu, nech si vezme kalkulacku a otvori technicky list
Chobot
21.07.15,05:22
Asi si nepochopil otázku - johany ešte na stropnej deke bude ťahať múry 1,1 metra vysoké a až na tie múry pôjde strecha. A otázka je, či na tie metrové múry ešte urobiť veniec. Nie okolo deky alebo pod dekou.
jezo421
21.07.15,05:54
Ak to vidis takto, tak nepochopil. Ale pise "Otázka znie: mám urobiť na poslednu radu muriva stužujúci veniec a na ten položiť nosníky a vložky ,alebo nosníky položiť priamo na murivo a stužujúci veniec s armovaním bude súčasťou stropu."
Teda pyta sa ci skladat movovany strop na predom urobeny veniec, alebo rovno na ytong. Ja si myslim ze hovori o deke nad prvym podlazim. Ak na tom budu dalsie mury vysoke okolo metra, tak stavia klasicky podkrovny dom, cize na tych metrovych muroch uz betonovy strop skladat nebude. A urcite si stojim za tym, co som napisal, ze veniec pod dekou je zbytocny.
Chobot
21.07.15,06:48
S tým, že veniec pod dekou je zbytočný súhlasím. Tak som ja zle pochopil otázku. Ospravedlňujem sa.
marjankaj
21.07.15,06:50
Ja som si doteraz myslel, že stavebný úrad bez projektu nevydá stavebné povolenie.
Ing. Ľubomír Janoška
21.07.15,07:08
čo keď poradíme zle?
marjankaj
21.07.15,07:42
Tak si to odsereme my.:eek:Či????
johany
21.07.15,14:25
Ahojte páni .Áno myslel som veniec pod stropom.A mám aj projekt aj stavebné povolenie. Táto otázka vznikla preto ,že v reze je vidieť na poslednom rade ytongu betón zateplený polystyrénom a to na obvodových stenách aj nosnej priečke(samozrejme bez zateplenia).Stavebný dozor ,keď vydel tento rez vo výkrese zastáva názor ,že samostatný veniec a nato strop.A projektant aj keď tam dal ten betónový veniec hovorí ,že samostatný veniec netreba lebo pri pri Ytongovom systéme je súčasť stropu.Takže preto potrebujem aj iný názor.Je možné ,že v konečnom dôsledku je rozhodujúci stropný systém ?
marjankaj
21.07.15,14:29
A kto bude lepšie vedieť ako ten projektant? My tu nevidíme ani ten rez, nieto ešte projekt.
Ak to nepostavíš podľa projektu, tak projektanta zbavíš zodpovednosti za prípadné nedostatky.
Peggynka
22.07.15,09:30
jezo421
22.07.15,10:42
Si si isty, ze si pochopil otazku? Rec je o venci POD DEKOU.
topper1
22.07.15,10:57
ano, ano...a v tejto teme tí čo veniec pod dekou podporovali, tak ho teraz považuju za zbytočný....
Peggynka
22.07.15,11:18
Téma je 7 rokov stará,tak myslím,že sa posunuli za ten čas...ja nezazlievam nikomu zmenu názoru :)
alltracboy
22.07.15,11:20
ja som cital chobotov prispevok vyssie, tam bolo nejky metrovy mur spominany. pozri technicke listy pre ytong. tam je to kreslene. myslim ze tam nebol potrebny veniec. nabuchali sa nosniky a miako a cele sa to zlaialo betonom. V pripade celobetonoveho stropu je to uzrcite zbytocne. Uz zalezi iba na to ci sa vyska pripadneho venca zaratava do svetlej vysky izby. ale to je zasa v projekte.
alltracboy
22.07.15,11:22
http://www.ytong.sk/sk/content/konstrukcne-detaily-pre-montovany-strop-klasik.php

co som pozeral vykresy tak netreba. Samotne zaliatie toho systemu spravi veniec.
bodliak
22.07.15,11:30
20.7.2015 ?
Peggynka
22.07.15,12:06
Ten link,čo som pridala je zo 14.5.2008 :)
alltracboy
23.07.15,07:13
to je hlupost, ked sa nad tym zamyslis, tak jediny dovod na robenie venca je extremne nerovny mur. Pevnost ytongu je uplne v pohode a ked sa spravi ten strop tak vlastne vznika veniec, a dva vence na seba by si asi nedaval.
alltracboy
23.07.15,07:19
urcite je rozhodujuci stropny system, ak by si robil drevenny strop, tak ano, daj veniec. Ak budes robit monoliticky betonovy alebo ten systemovy z ytongu alebo obdobny miako, tak veniec je sucastou stropu. Mozno mas v projekte veniec kvoly dorovnaniu nejakej vysky, ale ytong je natolko tvarny material, ze sa da vymurovat v rovine do prakticky presnej vysky. Ak by som robil predsa nejaky vyrovanavaci veniec, tak bez armovania, lebo armovanie bude vo venci na urovni stropu.
chandler
23.07.15,13:07
ja som sa uz nad tym zamyslal a vymyslel som ze ked uz davat montovany strop namiesto monolitickeho tak aspon veniec treba spravit poriadne.
alltracboy
24.07.15,08:48
staci si pozriet technicky vykres, tam veniec je a mozes ho urobit poriadne.