Janinkaaa
21.07.15,05:56
Ako bude vyzerať účtovanie VRP v jednoduchom účtovníctve ?
1. Musia sa robiť uzávierky ? Ak áno, aké ?
2. Je možné vytlačiť hromadný doklad napr. za mesiac, ktorý potom zaúčtujem do peň. denníka, ako príjem za službu v hotovosti ?
3. Aký je rozdiel medzi intervalovou a prehľadnou uzávierkou ?
4. Musia sa robiť tieto uzávierky ? Je to povinnosť ?
5. Ak vyberiem hotovosť z VRP, v peňažnom denníku to môžem zaúčtovať napr. ako výdaj na osobnú spotrebu ?

Prvykrát sa stretávam s pokladňou a mám v tom guláš.
Ďakujem za odpovede.
ninka24
21.07.15,06:04
Tiež som hľadala odpovede na presne také otázky ako máš ty, stačí aspoň otvoriť používateľskú príručku a všetko sa dozvieš! https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Elektronicka_komunikacia/Prirucky_navody/VRP/2015.06.01_VRP_podnikatel.pdf
1. nie nemusia
2. nie, však každý doklad má svoje číslo
3. intervalovú urobíš len 72 h spätne
4.nie
5. robíš to presne tak ako pri každej inej pokladni
Janinkaaa
21.07.15,06:07
Ďakujem pekne za odpoveď.
veronikasad
21.07.15,06:14
Virtuálne registračná pokladnica slúži na evidenciu zdanitelných príjmov v hotovosti (tržba za tovar a služby, úhrada faktúr v hotovosti). Všetky účtovné pohyby eviduješ v peňažnom denníku firmy, VRP samostatne neúčtuješ.

Vo VRP sa nerobia denné uzávierky, preto treba v nej evidovaťč každý výber hotovosti, inak ti pri príp. kontrole nebude sedieť fyzický stav hotovosti s evidenčným. (uzávierky sa nerobia, tak sa denný stav hotovosti nenuluje ako pri ERP)
Janinkaaa
21.07.15,06:23
Veronika: Treba potom raz za čas vybrať hotovosť z VRP ?
Proste len dám výber z VRP a nič viac už nerobím.
Ak nemám povinnosť robiť uzávierky k čomu potom slúži vo VRP intervalová a prehľadová uzávierka ?

Ďakujem.
ninka24
21.07.15,06:27
V prípade ak ti pride kontrola musi ti sediet stav hotovosti - teda to co mas zaevidovane vo VRP s tym aku mas realne hotovost. Teda najvyhodnejsie je robit stale vybery hotovosti.
veronikasad
21.07.15,06:30
Nie raz začas, ale každý výber (keď si zoberieš peniaze z tržby) treba zaevidovať, lebo daňoví kontrolori kontrolujú fyzický zostatok hotovosti. Upozorňovali na to na bezplatnom seminári FS, ktorého som sa zúčastnila.
Janinkaaa
21.07.15,06:42
Jedná sa o účtovníctvo lekára. Lekár prijme hotovosť od pacienta. Vystaví mu doklad z VRP.
Za mesiac má napr. 20 takých dokladov.
Ja ku koncu mesiaca sčítam všetky doklady, ktoré za mesiac vydal a zaúčtujem do peň.den.,ako príjem za službu v hotovosti. A zároveň v ten istý deň vo VRP urobím, že som vybrala hotovosť.
Môže sa to takto robiť ?

Ďakujem.
veronikasad
21.07.15,09:37
Môžeš, za predpokladu, že lekár má tie platby za celý mesiac v šuflíku
Janinkaaa
22.07.15,04:52
Aha - tak je to. Ďakujem Vám všetkým za pomoc.
Janinkaaa
17.08.15,05:31
Ešte mám jednu otázku k VRP.
Ak lekár vyberie zo svojho účtu hotovosť (priebežná položka) musím tento vklad zaúčtovať do VRP alebo len do peňažného denníka ?
Janinkaaa
27.08.15,09:17
Neporadíte ?
Nikdy som pokladňu neúčtovala - tak som teraz z toho "jeleň"
drma
22.11.16,08:19
To by aj mna zaujimalo. Vdaka vopred za odpoved.
Žabinka
22.11.16,08:44
ERP aj VRP slúžia na evidenciu tržieb.. vklad do pokladne z BU nie je tržba.. takže sa neeviduje v ERP alebo VRP.. ale ak chceš, nie je to zakázané..
https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/pouzivanie-ERP
Čo sa rozumie na účely zákona o ERP tržbou:
Tržbou je platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby, okrem platby prijatej bezhotovostne prevodom na účet podnikateľa; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok. Evidencii tržieb v ERP/VRP podlieha aj platba prijatá v hotovosti za účelom úhrady faktúry.