rubikovakocka
21.07.15,09:24
ahojte ludia, planujem dlhodobu cestu( viac ako 8 mesiacov) po europe a po strednej amerike s tym ze by som si rad uzatvoril komercne cestovne poistenie a klasicke zdravotne na Sk zrusil. vo vszp mi vsak povedali ze komercne cestovne poistenie plati iba ak idem mimo EU, inak si musim nadalej platit aj zdravotku tu na Sk. Takze moja otazka je ci maju pravo, resp. ci sa vobec budu obtazovat zistovanim ci som bol naozaj stale mimo EU, kedze realne nemozu vediet kde naozaj som. ak s tym mate skusenosti, tak mi poradte, velmi pekne dakujem
ivka70
21.07.15,07:34
Ako zrušiť verejné zdravotné poistenie?

"Zdravotnej poisťovni poistenec predkladá fotokópiu pracovnej zmluvy z cudziny/fotokópiu oprávnenia na vykonávanie samostatne zárobkovej činnosti v cudzine a potvrdenie o zdravotnom poistení v cudzine alebo čestné vyhlásenie za účelom preukázania zániku verejného zdravotného poistenia v SR," uviedla pre Aktuality.sk hovorkyňa poisťovne Union Veronika Hauswaldová.

Okrem toho upozornila, že "čestné vyhlásenie zakladá trestnoprávnu zodpovednosť. Poistenec je povinný vrátiť preukaz poistenca, ako aj Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP)," pokiaľ mu bol vydaný.

http://www.aktuality.sk/clanok/260856/odchadzate-zo-slovenska-na-toto-by-ste-nemali-zabudnut/#zrusit
Chobot
21.07.15,07:50
VsZP nemá pravdu. V takomto prípade môžeš zrušiť verejné zdravotné poistenie. Musíš ale preukázať komerčné cestovné poistenie uzatvorené na dobu dlhšiu ako 6 mesiacov. Trvaj na svojom. V inej poisťovni by ti poistenie zrušili bez problémov.

Odvolaj sa na § 3 ods. 2:

(2) Povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt3) na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak

a) ...
c) dlhodobo sa zdržiava v cudzine a je zdravotne poistená v cudzine a na území Slovenskej republiky nie je zamestnaná ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť; za dlhodobý pobyt v cudzine sa považuje pobyt dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov,

Pod cudzinou zákon rozumie akúkoľvek krajinu mimo Slovenska, nie mimo EU, ako sa mylne domnieva zamestnankyňa - viď § 3 ods. 5:

(5) Zdravotným poistením v cudzine sa na účely tohto zákona rozumie systém zdravotného poistenia financovaný prostredníctvom odvodov na zdravotné poistenie alebo daňového systému príslušného štátu alebo komerčné zdravotné poistenie ustanovené legislatívou príslušného členského štátu pre vykonávanú činnosť8b); v prípade štátov, ktoré nie sú členskými štátmi, sa týmto pojmom rozumie aj komerčné poistenie liečebných nákladov.
jsf
23.07.15,12:54
Toto je tazka otazka... Vseobecne smernica ES 883/2004 nezakazuje situaciu, ze niekto nie je zahrnuty v niektorom systeme socialneho zabezpecenia, prakticky je ale treba prihliadat na detaily. V zasade plati, ze by si mala byt poistena v mieste bydiska, ak vsak nemas miesto, kde sa obvykle zdrzujes, nemas ani bydlisko. S komercnym poistenim by som si dal ale pozor, pretoze velakrat predpokadaju iba doplatenie nakladov nad uroven povinneho poistenia a nezahrnaju plne krytie.
Chobot
23.07.15,13:42
Neviem odkiaľ berieš informáciu, že komerčné cestovné poistenie je iba na doplatenie nákladov. Práveže komerčné cest. poistenie kryje väčší rozsah, ako povinné zdravotné poistenie uplatnené v členských štátoch. Cestovné poistenie kryje celé náklady, v niektorých poisťovniach dokonca to nie je ani ohraničené výškou.
jsf
23.07.15,14:39
Tak to chcem vidiet ako ti cestovne poistenie preplati liecbu napriklad rakoviny v okamziku ked ti ju diagnostikuju v zahranici... Co robia je, ze preplatia "nevyhnutne naklady" a repatriaciu domov, kde nevyhnutne naklady su naklady na to, ze ta daju do takeho stavu aby si bol schopny absolvovat cestu domov. nic viac, nic menej.
Napr z podmienok union-u:

"nenahradí žiadne náklady, ktoré vzniknú po bezdôvodnom odmietnutí prepravy alebo odmietnutí spôsobu prepravy poisteného späť do vlasti, ak je takáto preprava odsúhlasená ošetrujúcim lekárom
v zahraničí. "

Ak by to malo byt plnohodnotne zdravotne poistenie tak to nestoji 20 EUR rocne ale 2000 EUR rocne.