renocka99
29.05.06,14:19
Prosím o radu v skratke.
Ako sa účtuje v PU stavebná firma?
Nakúpi sa mat.(tehla, stierka atď )a stavia sa dom pre zákazníka.
Žiadny sklad,že?
zaúčtujem materiál(náklad), následne po dokončení stavby tržby(výnos) a hotovo?
Asi si to chcem max.zjednodušiť.
Prijmem ten najjednoduhší spôsob.
Prosím poraďte je to dosť súrne.
Dík.
plavčík
29.05.06,12:28
Myslím si , že bez skladu to nebude dobré, veĎ SI NIEčO NAKúPIš VO VEľKOM A POTOM TO POSTUPNE DáVAš/VYSKLADŇUJEš/ do spotreby.
Samozrejme pokiaľ kúpiš 20 kg. cemetu a hneď ho spotrebuješ tak rovno do nákladov, ale inak jednoznačne sklad.
kikoza
29.05.06,12:43
Aj my sme to chceli čo najjednoduchšie. Lenže potom prišla daň.kontrola a bola pokuta. Materiál sme kupovali len vtedy,keď ho bolo treba na stavby. Stavieb bolo viac. Sklad samozrejme žiadny. Teraz to robíme tak,že fa prijmeme cez sklad,urobíme príjemku a hneď takú istú výdajku s tým,že na výdajke je určená zákazka,pre ktorú materiál bol určený.
Radšej ale počkaj na viac názorov.
renocka99
30.05.06,10:18
Majitelia by to chceli tak, aby sa nakupoval materiál na tzv.otvorenú faktúru u dodavateľa t.j. čo sa nespotrebuje sa vráti a potom až vystaví dodavateľ faktúru. Potom vystavíme faktúru, kde presne rozpíšeme spotrebovaný mat. podľa FD od dodávateľa + práca a máme to v suchu.
A na konci roka by sme nemali žiadne zostatky na 112.
Išlo by to takto?
Ďakujem.
Alllena
30.05.06,12:25
Majitelia by to chceli tak, aby sa nakupoval materiál na tzv.otvorenú faktúru u dodavateľa t.j. čo sa nespotrebuje sa vráti a potom až vystaví dodavateľ faktúru. Potom vystavíme faktúru, kde presne rozpíšeme spotrebovaný mat. podľa FD od dodávateľa + práca a máme to v suchu.
A na konci roka by sme nemali žiadne zostatky na 112.
Išlo by to takto?
Ďakujem.

neviem čo to znamená otvorená fa ,ale na základe čoho budeš mesačne učtovať 5 ,čo s DPH ak nebudeš mať doklady predpokladám,že dom nepostaviate do mesiaca . Prikláňam sa k názoru že účtovať cez 112 a výdajka materialu na určenú zakázku teba dom .
renocka99
31.05.06,12:17
neviem čo to znamená otvorená fa ,ale na základe čoho budeš mesačne učtovať 5 ,čo s DPH ak nebudeš mať doklady predpokladám,že dom nepostaviate do mesiaca . Prikláňam sa k názoru že účtovať cez 112 a výdajka materialu na určenú zakázku teba dom .


Tá otvorená fa znamená, že firma dodá materiál a ten čo sa nespotrebuje vrátime a až potom vystavia faktúru. Toto platí samozrejme na krátkodobé zákazky (rekonštrukcia kúpelne v paneláku) ale to ma nenapadlo, čo s tým, keď to bude napr. na prelome mesiacov že ako DPH.
Oni nám tú otvorenú faktúru navrhli, lebo sa im nechce robiť dobropisy a majiteľom to vyhovuje, lebo nekúpia materiál navyše (na sklad) lebo sklad nemáme.
No proste je to hrúza. Mám v tom halušku. Fakt neviem ako si to mám usporiadať v mojej hlave. Budú špekulovať, kým ma nevytočia a nezbalím im veci a zbohom.
Firiem je veľa, ktoré sa mi núkajú, ale ja si samozrejme musím vybrať známych, s ktorými sa robí najhoršie.

Budem účtovať 501 spôsobom B. Dúfam, že to bude O.K. a s nimi sa dohodnem, nech robia faktúru tak ako treba.
A žiadne stavby dlhodobé neplánujú. To trepali.Zaoberajú sa montážou kazetových stropov a rekonštrukcie bytov.
Dík R.