gtfashion
21.07.15,10:07
Živnosť je na babku, ale e shop bude môj. Môžem teda otvoriť účet na seba, aby pri každej manipulacií s účtom nemusela so mnou chodiť babka? Ďakujem
Tweety
21.07.15,08:09
Máš aj ty živnosť, či ako?
marjankaj
21.07.15,08:14
Koľko máš rokov?
Consultix
21.07.15,08:24
Ak to ma byt podnikatelsky ucet, tak majitelom uctu by mal byt zivnostnik, teda osoba, ktora ma opravnenie na podnikanie. Aj ked to nie je vyslovene zakonna poziadavka, z hladiska uctovania je to transparentne. Ak bude mat babka ucet, tak mozes byt disponentom na ucte za predpokladu, ze si plnolety a svojpravny, nemas obmedzenu sposobilost na pravne ukony...
Ale preco podnikas cez babku?
veronikasad
21.07.15,09:02
Ak na účet budú chodiť zdanitelné príjmy z eshop-u - nemôžeš.
Osobných účtov, na ktoré ti babka (aj cez internetbanking) prevedie peniaze z podnikatelského účtu, môžeš mať kolko chceš. Osobná návšteva banky sa nevyžaduje
gtfashion
21.07.15,09:38
preto na babku lebo ja momentálne pracujem a živnosť mať nemôžem popri mojom zamestnaní. chce rozbehnúť e shop a potom otvoriť živnosť na seba :)
gtfashion
21.07.15,09:39
nemám...ja pracujem a nemôžem mať živnosť. chcem rozbehnúť e shop a potom si otovriť živnosť.
gtfashion
21.07.15,09:40
ďakujem..mne, ale ide o to, že babka nemá ani šajnu čo je internetbanking ani e shop :) živnosť otovrila preto lebo ja zatiaľ nemôžem, takže ju otovrila kvôli mne aby som mohla otvoriť e shop
veronikasad
21.07.15,09:43
veď ten IB môžeš "obsluhovať" ty zo svojho PC ak ti babka dá prístupové heslá ... Keď ti dôveruje tým, že na seba otvorila živnosť, tak by s tým nemal byť žiadny problém. Len jej nevyrob nejaké problémy činnosťou eshopu, lebo SOI-ka bude komunikovať s ňou, nie s tebou.
gtfashion
21.07.15,09:51
a aké problémy by som napr. mohla vyrobiť?
veronikasad
21.07.15,09:52
napr. budeš vyberať zálohy a neposielať tovar ...
Tweety
21.07.15,09:53
napr. také, že obchod prevádzkuješ pod cudzou živnosťou
veronikasad
21.07.15,09:56
je dôchodkovo poistená, môže babke vypomáhať - neide o nelegálnu prácu
Tweety
21.07.15,09:59
vypomáhať? šak ona sama rozbieha, viem, že vypomáhať môže
gtfashion
21.07.15,12:22
no určite si neotváram e shop kvôli tomu aby som klamala druhých ľudí...chcem to rozbehnuť a otvoriť živnosť na seba...budem mať splnomocnenie, že môžem jednať v jej mene.....nemyslim si, že som prvá a ani posledná kto takto funguje...či?
marjankaj
21.07.15,12:25
Tak prečo to neurobíš?:eek:
Liptáčik
21.07.15,12:42
Uvedomuješ si skutočnosť, že za všetky Tvoje prípadné "prešľapy" bude niesť plnú zodpovednosť babka, ktorá tomu nerozumie? SZČO ručí za svoje podnikanie v plnom rozsahu.
karakul
21.07.15,12:53
pozrela si si vôbec živnostenský zákon? napr. taký §2 hovorí:

"§ 2 - Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom."

t.j. všetky tvoje otázky sú mimo zákonom stanovený rámec a nie je o čom diskutovať.... a to ešte neviem, čo znamená tvoje vyjadrenie "ja pracujem a nemôžem mať živnosť" - to smrdí ďalším porušením zákona.
gtfashion
21.07.15,13:19
lebo pracujem a popri tomto zamestaní nemôžem mať živnosť...nemôžem ostať bez príjmu keďže splácam hypoteku atď. taka asi tak
Tweety
21.07.15,13:20
A v zamestnaní nedostávaš mzdu? Ak nemôžeš podnikať, obchádzaš zákon.
gtfashion
21.07.15,13:34
samozrejme, že dostávam, ale je to o ničom...chcem niečo lepšie, iné a keďže nemôžem ostať bez príjmu, tak som rozmýšľala nad týmto...ja nechcem obchadzať zákon....všade budu babkine údaje, ona bude riadne platiť odovdy a všetko ako má byť len ja jej s tým budem pomáhať a riadiť to na základe jej splnomocnenia..
marjankaj
21.07.15,13:38
A čo z toho budeš mať ty?
Katy a R
21.07.15,13:41
účtov si môžeš založiť, koľko len chceš. aj babka.
Či tam budeš mať spoludisponentov - to už je na tebe, či bude mať babka spoludisponentov - to je na nej. návšteva banky v dnešnej dobe ozaj nie je potrebná.
Ale ak bude podnikať babka - a ty jej budeš pomáhať, uvedom si, že ona nesie všetku zodpovednosť! A tých povinností (aj nástrah) je tam veru dosť..
Tweety
21.07.15,13:46
zaujímavé , živnosť na babku ale účet už svoj
marjankaj
21.07.15,14:26
To je vyšší level.
Príjmy budú jeho a babka nech si platí odvody a dane z jej dôchodku.:eek:
Consultix
21.07.15,15:03
Ako to, ze nemozes mat popri zamestnani zivnost? To sa mi nezda...
Katy a R
21.07.15,16:14
veď sú aj také zamestnania, popri ktorých sa nedá ... (však píše)
gtfashion
21.07.15,17:00
nebudem sa už k tomu vyjadrovať lebo tu mate poniektorý nejaké uštipačné poznámky....na tovar dávam peniaze ja a na odvody budem dávam samozrejme z toho čo sa zarobí...nie som nejaká vypočítava vnučka.....ja mám starých rodičov a rada a vždy im pomáham.....takže tak
prepinakos
30.10.15,09:10
Pozri sa, šéf štátnej zdravotnej poisťovňe mal tiež firmu na tetu, ale peniaze chodili na jeho účet, takže problém by som v tom nevidel. Veľa zdaru s eshopom.
kn-alka
30.10.15,09:17
3 mesiace stará téma, odvtedy to už určite poriešili :)
profesional
22.11.15,15:54
Založiť živnosť na babku, ktorá v skutočnosti nepodniká a cez živnosť budeš podnikať ty, má jednoznačné znaky obchádzania zákona a zneužitia práva.

Na všetky právne úkony ktoré sú takto urobené sa hľadí od prvopočiatku ako na neplatné a teda nulitné.

Ak sa teda pri akejkoľvek kontrole zistí, aký je skutočný stav, tak dane čo babka zaplatí štátu ostanú, teba štát samozrejme dodaní spolu aj s mastnou pokutou a ešte k tomu ťa čaká trestné stíhanie pre nedovolené podnikanie. Nakoľko podnikanie budeš v skutočnosti vykonávať ty a to bez riadneho oprávnenia.

Takéto podnikanie vedie priamo DO BASY.

Samozrejme, ak sa aj napriek tomuto rozhodneš pokračovať vo svojej nezákonnej aktivite, tak nič babke nebráni, aby ti dala plnomocenstvo s úradne overeným podpisom, aby si na jej meno na živnosť čo si jej otvoril, založil v banke aj účet, kde ty budeš jediným disponentom.

Banka sa ale bude py´tať, kto je finálnym beneficientom obchodov Ak uvedieš že babka a banka príde na to, že to tak nie je, čaká ťa trestné stíhanie pre trestný čin legalizácie príjmov z trestnej činnosti a financovania terorizmu. (Ja som názov toho paragrafu nevymyslel, proste sa tak volá).
Ak uvedieš, že finálnym beneficientom obchodov si ty, banka účet otvoriť odmietne.

Nechápem, ako môžu vôbec ľudia prísť na takúto volovinu.
Dav
22.11.15,16:22
Tému uzatváram :nežiadam rady, ktoré smerujú k obchádzaniu zákona (Etiketa Porady)