Lenuška
27.10.04,08:59
Robí niekto v príspevkovej organizácii? Spýtala by som sa ohľadne
použitia rozpočtovej klasifikácie a zdrojov na banke a pokladni.
Zatiaľ ďakujem.
Marta L
15.11.04,06:26
Aj pre mňa je to nová oblasť v ktorej sa potrebujem zorientovať. Má niekto skúsenosti s účtovaním príspevkových ogranizácií? Je rozdiel ak sa jedná o príspevkovú organizáciu zriadenú mestom alebo o príspevkovú organizáciu zriadenú cirkvou - napr. cirkevná základná škola?
GejzaH
15.11.04,19:35
Mám jedného zákazníka, príspevková organizácia založená mestom, platiteľ DPH z podnikateľskej činnosti a účtuje s rozpočtovou klasifikáciou. Mám skúsenosti len s našim softverom, ale len konfigurácia pre podmienky RK trvá min. dvakrát dlhšie ako pre podnikateľa, pritom na mnoho vecí ani neexistuje klasifikácia. Tvorcov klasifikácie napr. nenapadlo, že taká príspevková organizácia môže byť platiteľom DPH. Skús sa pýtať, možno že na niektoré otázky viem aj odpoveď...

Na jednom sme sa ale s účtovníčkami dohodli: účtovať s RK je za trest :mad:
Marta L
16.11.04,05:03
O aký software sa jedná?
GejzaH
16.11.04,06:08
To ti napíšem do súkromnej pošty, aby to niekto zase nepovažoval za reklamu.
Marta L
16.11.04,07:00
Dík Gejza, ak budem ešte mať nejaké dotazy pošlem tiež súkromnú správu.
Marta L
16.11.04,09:53
Mám jedného zákazníka, príspevková organizácia založená mestom, platiteľ DPH z podnikateľskej činnosti a účtuje s rozpočtovou klasifikáciou. Mám skúsenosti len s našim softverom, ale len konfigurácia pre podmienky RK trvá min. dvakrát dlhšie ako pre podnikateľa, pritom na mnoho vecí ani neexistuje klasifikácia. Tvorcov klasifikácie napr. nenapadlo, že taká príspevková organizácia môže byť platiteľom DPH. Skús sa pýtať, možno že na niektoré otázky viem aj odpoveď...

Na jednom sme sa ale s účtovníčkami dohodli: účtovať s RK je za trest :mad:
Vieš prosím niečo o drobnom dlhodobom majetku v príspevkových organizáciách?
Napr. nábytok do 30 tis. Sk:
- rovno do spotreby
- cez účet 028 a ako odpisovať?
dari1
16.11.04,12:51
nabytok do 30 tis. sk rovno do spotreby a evidovat na podsuvahovom ucte.
Marta L
16.11.04,13:07
nabytok do 30 tis. sk rovno do spotreby a evidovat na podsuvahovom ucte.
Platí uvedené i pre prípevkové organizácie?
dari1
16.11.04,13:19
ano, my to tak robime. Cez 028 by to islo vtedy, ked by sme si v internej uctovnej smernici , resp. k januaru b.r. stanovili, ze niektory nadobudany majetok - napr. pocitace, hoci do 30 tis. sk budeme hradit z kapitalovych vydavkov, t.j. z fondu reprodukcie a odpisovat. Ale to sa zapletieme, lebo teraz je to cele zmrvene zrusenim oslobodenia od zdanovania prispevkovych organizacii v zakone o daniach z prijmov a kontroly si budu madlit ruky a davat nalezy .....
Lenuška
16.11.04,13:34
Kto robíte v príspevkových - nemáte náhodou projekt Leonardo da Vinci?

NEviem či to máme zahrńať do rozpočtu alebo nie. Účtovať to asi máme cez náklady a výnosy, ale či o to upravovať rozpočet? Aký je to vlastne zdroj?
Financie dostávame cez nejakú agentúru v Bratislave / SAAMS/ a ešte prispievajú aj žiaci. Alebo to vôbec nebudem účtovať cez rozpočt.klasifikáciu? Zmatok, že?
Ani na školení mi to nevedeli nejako vysvetliť.
Marta L
19.11.04,08:55
Prosím o radu.
Prísp. organizácia - cirkevná zakl. škola dostala z Ameriky komponenty počítačov, zložili si sami počítače. Darovacia zmluva nie je. U nás na Slovenku dokúpili monitory, klávesnice a program offis.
Čo by ste urobili s nákupom na Slovensku?
Marta L
18.01.05,11:48
Čo dávate v príspevkových organizáciách do rozpočtovej položky 611? Sú to brutto mzdy, t.j. čistá mzda + daň + odvody za pracovníka, alebo odvody aj za pracovníka dávate do rozpočtovej položky 62x?
Dík za odpoveď, neviem či som sa vyjadrila jasne o čo mi ide.
ik-a
18.01.05,11:54
V 611 je uctovna 521 v 62x je uctovna 524.
Lenuška
18.01.05,12:42
Mám jedného zákazníka, príspevková organizácia založená mestom, platiteľ DPH z podnikateľskej činnosti a účtuje s rozpočtovou klasifikáciou. Mám skúsenosti len s našim softverom, ale len konfigurácia pre podmienky RK trvá min. dvakrát dlhšie ako pre podnikateľa, pritom na mnoho vecí ani neexistuje klasifikácia. Tvorcov klasifikácie napr. nenapadlo, že taká príspevková organizácia môže byť platiteľom DPH. Skús sa pýtať, možno že na niektoré otázky viem aj odpoveď...

Na jednom sme sa ale s účtovníčkami dohodli: účtovať s RK je za trest :mad:
Prosím Vás nebodaj aj podnikateľskú činnosť účtujete cez rozpočt. klasifikáciou? To treba? A ako vlastne oddelíme podnikateľ.činnosť
od hlavnej? Veď kopec "vecí" sa využíva súčasne na hl. aj na podn.činnosť.
A ako oddelím rozpočet na 241- analytikou? Alebo je tam aj iný zdroj?
Neviem, či sa dobre vyjadrujem. Mám z toho trošičku guláš.
Lenuška
18.01.05,12:45
V 611 je uctovna 521 v 62x je uctovna 524.
521 za rok 2004 mi nesúhlasí so 611. Pretože 521 sú HM 1-12/2004
a 611 je vlastne 12/2003-11/2004. Prečo je to tak?
ik-a
18.01.05,12:58
Ani Ti nebude, pretoze mas otvorenu 336, 331 a 342 - vykazujes zavazky. Rozpoctove polozky mas skutocne cerpanie, ale samozrejme s casovym posunom voci skut.uctovnictvu. Uctovnictvo prisp.organizacii je kombinacia podvojneho a jednoducheho uctovnictva. Uctovnictvo mas podvojne a cerpanie rozpoctu mas jednoduche.
Marta L
19.01.05,05:26
V 611 je uctovna 521 v 62x je uctovna 524.Takže odvody pri účtovaní úhrad podľa rozupočtovej klasifikácie rozdeľujete
aodvody za pracovníka - rozp. klasifikácia 611, odvody za organizáciu - rozp.
klasifikácia 62x? Dobre som si to vysvetlila?
Marta L
19.01.05,05:29
Prosím Vás nebodaj aj podnikateľskú činnosť účtujete cez rozpočt. klasifikáciou? To treba? A ako vlastne oddelíme podnikateľ.činnosť
od hlavnej? Veď kopec "vecí" sa využíva súčasne na hl. aj na podn.činnosť.
A ako oddelím rozpočet na 241- analytikou? Alebo je tam aj iný zdroj?
Neviem, či sa dobre vyjadrujem. Mám z toho trošičku guláš.Noo, to čo sa využíva aj na hl. činnosť aj na ponikanie asi treba deliť napr. podľa pomeru príjmov z hl. činnosti k celkovým príjmom. Nie je to tak?
Lenuška
19.01.05,09:04
ešte takáto otázočka:

v decembri 22.12. sme dostali na účet 20.000 Sk - na odchodné.
Ale to je vyplatené za december v januári.
Napokon mi vychádza, že vykážem vo výkaze FINxx v rozpočte 20.000 /r.2004/ a čerpanie nula.
v Januári 2005 zase nebudem mať nič v rozpočte a v čerp. 20.000 ?
Ako teda?
Ferko
15.11.05,18:21
Na jednom sme sa ale s účtovníčkami dohodli: účtovať s RK je za trest :mad: Súhlasím, že je to za trest. Do 31.12.2003 sme boli rozpočtovka, od 1.1.2004 sme príspevková organizácia a ako šľahačka na torte od 1.4.2005 sme plátcovia DPH.
Taký guláš som ešte v živote nezažila.
Ferko
15.11.05,20:31
Čo dávate v príspevkových organizáciách do rozpočtovej položky 611? Sú to brutto mzdy, t.j. čistá mzda + daň + odvody za pracovníka, alebo odvody aj za pracovníka dávate do rozpočtovej položky 62x?
Dík za odpoveď, neviem či som sa vyjadrila jasne o čo mi ide.
Na 611 idú aj odvody za zamestnanca - sú súčasťou hrubej mzdy, čiže ide sem komplet hrubá mzda (funkčný plat- vo verejnej službe). Na 62x sa účtujú len odvody za zamestnávateľa a príspevok zamestnávateľa na DDP (627)
Ferko
15.11.05,20:48
Prosím Vás nebodaj aj podnikateľskú činnosť účtujete cez rozpočt. klasifikáciou? To treba? A ako vlastne oddelíme podnikateľ.činnosť
od hlavnej? Veď kopec "vecí" sa využíva súčasne na hl. aj na podn.činnosť.
A ako oddelím rozpočet na 241- analytikou? Alebo je tam aj iný zdroj?
Neviem, či sa dobre vyjadrujem. Mám z toho trošičku guláš. Podnikateľská činnosť sa neúčtuje cez RK. My máme osobitne podnikateľský účet, na ktorý nám plynú úhrady z podnikateľskej činnosti a bežný účet pre príspevok zriaďovateľa (VÚC) a ostatné príjmy nesúvisiace s podnikateľskou činnosťou. Prostriedky na bežnom účte si rozpočtujeme podľa RK, ale podnikateľské vedieme na 241/9. Čiže delí sa to analytikou, zdroj sa PČ netýka.
Priame náklady na podnikateľskú činnosť (podľa kalkulačných listov) účtujeme priamo na 5xx/9 a režijné si účtujeme alikvótne (podľa odpracovanch hodín na HČ a PČ) koncom každého štvrťroka - kvôli výkazom. Na konci roka zaúčtujem režijné náklady na základe výsledkov celého roka. (dá sa aj podľa obratu, alebo podľa počtu zamestnancov, ...)
Lenuška
25.11.05,11:49
Mám na Vás otázočku:
Sme príspevková org.
Príspevok z VUC dostávame - zdroj 111 prenesené kompetencie
zroj 45 originálne kompetencie

09 27 - školy
09 602 - školské jedálne
OTAZKA: Mám problém ako zaúčtovať internú faktúru na bankovom výpise za pranie prádla.
Máme 1 stredisko, na ktorom perú prádlo ostatným našim strediskám.
Internou faktúrou nám vyfakturujú službu - pranie prádla.
Pri úhrade tejto fa už neúčtujem rozpočtovú skladbu, pretože sa jedná
platbu medzi tzv. podúčtami v banke. Ale v nákladoch vykazujem na stredisku - 09 602 - ŠJ pranie v hodnote 50000,- Sk. NO a na tom výkaze o čerpaní to nemám.
Alebo môžem účtovať na 241 - stredisko - 09 27 - prachy,energie.....
POtom IF príjem ako 241 -stredisko 09 27 - RS za služby. A výdaj 241 -
stredisko 09 602 - RS výdaj za službu?
Dúfam, že so to nedomotala. Čo myslíte?
Díky .
Ferko
01.12.05,15:51
Máte výdavky a príjmy rozpočtované osobitne pre všetky strediská (osobitne pre 09 27 a osobitne pre 09 602)? - ak áno, tak by som to určite účtovala s klasifikáciou tak, ako si to napísala na konci príspevku.
Ak je rozpočet spoločný, tak by to nemalo zmysel účtovať to na RK, vtedy je to podľa mňa len jednoduchý presun peňazí bez vplyvu na rozpočtovú skladbu - vtedy by to do výkazu príjmov nemalo ísť - je to len vnútropodniková záležitosť, ktorá zriaďovateľa netrápi.
Lenuška
01.12.05,16:39
Ďakujem pekne.
Lenuška
06.12.05,10:07
ferko, a ešte sa spýtam takto, to pranie je v podstate vyčíslené a mám na to internú faktúru. Ale ešte by som potrebovala nejako dostať na RS
09 602 popl. za telefón. To samozrejme neviem koľko prevolajú z jednotlivých klapiek. Nie je tam pevná linka. Mohli by sme to odhadnúť
len tak sami - nejakým paušálom?
Ferko
08.12.05,15:37
Mohli by ste to odhadnúť napr. podľa počtu zamestnancov. Presne by sa to dalo len vtedy, keby ste mali softver na sledovanie hovorov.
gabuska
19.05.06,06:19
Dobrý deň.Chcela by som sa opýtať, či je potrebne v príspevkovej orgnizácii
pri podnikateľskej činnosti viesť osobitne aj pokladničnú knihu.
ollivia
22.06.06,13:38
Prosím Vás, tiež by som potrebovala poradiť v účtovaní príspevkovej org. Chceli by sme kúpiť kopirku za 89.000,- Sk. Od zriaďovateľa sme ale nedostali fin.prostriedky na kap.výdavky, preto by sme 60 tis. použili zo sponzor. fondu (účet 918) a 29 tis. z dotácie od zriaďovateľa.
Úhradu fa zaúčtujem na 042/241,
zaraď.protokol na 029/042. Poraďte mi, prosím, ako to mám zaúčtovať na fond 901. Problém vidím v tom, že na fonde reprodukcie 916 a na rezervnom fonde 914 nemáme dosť prostriedkov. Môžeme ju za takýchto okolností kupiť?
Vďaka.
fcelicka
25.02.10,06:28
Sme prispevkova organizacia a mam tiez z toho riadny mix, potrebujem poradit...rozpočtujete naklady a vynosy aj z podnikatelskej cinnosti? neviem si s tym rady