Shadow39
21.07.15,14:19
Dobrý deň,
Hľadám radu zatiaľ márne. Kúpil som pozemok vedený ako záhrada s územným rozhodnutím o možnosti výstavby RD. 3 Mesiace som chodil na SU aby som sa presne informoval že čo všetko bude potrebné pre výstavbu. Po 3 mesiacoch by bolo oznámené že musím spevniť cestu príjazdovú k pozemku a RD.
Avšak cesta je vlastne pozemok ktorého som vlastníkom a ďalších 8 ludí na spol. podieloch. Tento pozemok sa využíva na prístup. Som jediný kto bude stavať na 6 parcelách a aj prvý na cestu sa mi nikto neposkladá.
Je tu niekto kto takto býva ? v záhradkárskej oblasti trvalo ?
Je tu možnosť zriadiť vecné bremeno na právo prejazdu a prechodu s tým že sa to dá v katastri zapísať že cesta je spevnená ? Alebo nejako inak obísť ?
Merače umiestním k hranici pozemkov pri hlavnej ceste.
Poradte prosím ako z toho vykorčuľovať kedže cesta nie je moja a ani nebude a nemám teda chuť ju pre niekoho budovať na svoje náklady.
Ďakujem
Mária27
21.07.15,13:08
Pozemok/cestu máte v spouvlastníctve, teda aj o investícii budete rozhodovať väčšinou (podľa podielov). Vecné bremeno sa zriaduje k cudzím veciam, nie vlastným ani k veciam v spoluvlastníctve.

Ak dosiahneš súdhlas väčšiny, môžete investovať spolu, alebo budeš mať právo na splatenie investície ostatnými, teda aj prehlasovanými spoluvlastníkmi.

Pokiaľ by sa prehlasovaný vlastník súdil, bude rozhodovať súd o investovaní alebo zamietnutí, nakoľko ide o dôležitú zmenu veci. Keby išlo o bežnú vec, súd by nerozhodoval a prehlasovaný spoluvlastník by sa bol povinný prispôsobiť (§ 139 obč. zákonníka).
Chobot
21.07.15,13:28
Ak raz stavebný úrad podmieňuje výstavbu spevnením cesty, tak ti nič iné nezostáva, len tú cestu spevniť. Stavebný úrad pritom vychádza z príslušných stavebných predpisov, konkrétne Vyhlášky MŽP č. 532/2002 § 7:


§ 7
Pripojenie stavby na pozemné komunikácie

(1) Stavba podľa druhu a účelu musí mať kapacitne vyhovujúce pripojenie na pozemné komunikácie, prípadne na účelové komunikácie.

(2) Pripojenie stavby na pozemné komunikácie musí svojimi rozmermi, vyhotovením a spôsobom pripojenia vyhovovať požiadavkám bezpečného užívania stavby a bezpečného a plynulého prevádzkovania na priľahlých pozemných komunikáciách. Podľa druhu a účelu stavby musí pripojenie spĺňať aj požiadavky na dopravnú obsluhu, parkovanie a prístup a použitie požiarnej techniky.

(3) Stavba, ak to vyžaduje jej účel, musí mať zabezpečený prístup vozidiel na zásobovanie a priestor na státie vozidiel pri nakladaní a vykladaní.

(4) Prístupové cesty k stavbe musia byť zhotovené do začatia užívania stavby.

Takže v tomto ohľade je požiadavka stav. úradu opodstatnená.

Spevnenie komunikácie ale neznamená, že to musí byť 4 pruhová asfaltka. Nepíšeš, ako dlhá je tá cesta, ale ak má len pár desiatok metrov, tak by sa dala spevniť napr. uložením cestných panelov. NApr. ak vychádzam z tohoto inzerátu (http://dom.bazos.sk/inzerat/50237174/Cestne-panely.php), kde 2 metre panela stoja 95 EUR, tak pri dĺžke cesty 30 m by ťa to stálo nejakých 1400 EUR. Ak by si ich kúpil z druhej ruky, zoženieš aj lacnejšie. A splníš podmienku stav. úradu na spevnenú cestu. Za tých pár stoviek EUR ti to stojí, nie? Ak teda chceš stavať a tá cesta je jedinou podmienkou na získanie stav. povolenia.

Bohužiaľ, ostatných vlastníkov nemôžeš donútiť, aby sa spolupodieľali na financovaní cesty. Jedine dohodou, ale ak niekto nebude chcieť, nemáš ho ako prinútiť. A ak vybuduješ cestu na vlastné náklady, nemôžeš obmedziť ostatných vlastníkov v prechode po tej ceste.

Neviem, čo si myslel touto otázkou:

"Je tu možnosť zriadiť vecné bremeno na právo prejazdu a prechodu s tým že sa to dá v katastri zapísať že cesta je spevnená ? Alebo nejako inak obísť ? "

Komu chceš dať právo prejazdu a prechodu? Veď ty máš automaticky právo prejazdu, keď si spoluvlastníkom. A aj ostatní spoluvlastníci majú právo prejazdu po ceste. A nemôže im to nikto obmedziť. Ani keby si tam vybudoval diaľnicu.

Tu píšeš:

"Poradte prosím ako z toho vykorčuľovať kedže cesta nie je moja a ani nebude."

Tak prístupová cesta je tvoja alebo nie je tvoja. VYššie píšeš, že si spoluvlastníkom. Upresni, aby sa dalo presnejšie poradiť. Ak by nebola tvoja, tak máš ďalší problém - budeš musieť získať súhlas ostatných vlastníkov cesty na právo prechodu - potom by tvoja otázka ohľadne zriadenia vecného bremena mala zmysel. Ale vecného bremena v tvoj prospech.

"...a nemám teda chuť ju pre niekoho budovať na svoje náklady."

Bohužiaľ, tak nebudeš stavať. Alebo budeš musieť počkať, kým budú chcieť stavať ešte aspoň 2-3 ďalší susedia a potom pristúpia na spolufinancovanie cesty.

Ja na tvojom mieste by som spevnil tú cestu tými panelmi a až sa nájde viac susedov, ktorí budú chcieť stavať, tak potom by som s nimi dohodol vybudovanie normálnej betónovej alebo asfaltovej komunikácie.
Chobot
21.07.15,13:30
Podľa môjho názoru nemá zákonné právo požadovať od ostatných spouvlastníkov spolufinancovanie cesty. Ak raz spoluvlastníci nechcú a nepotrebujú cestu, nie sú povinní sa na ňu skladať. Súdiť sa síce môže, ale nevidím veľkú šancu na výhru.
Shadow39
21.07.15,13:42
Ano máte pravdu už som z toho celého domotaný. Cesta teda pozemok na podieloch je využívaný ako prístupová cesta. Ale nikde nie je takto parcela vedená ako prístupová cesta. Je to ako keby dalšia záhrada. Parcela sa sa však využíva na prístup k pozemkom. Na "príjazdovom pozemku" mám podiel 1/8. Na to aby som pripojil dom k hlavnej ceste je potrebné vybudovať cca 90m takejto cesty.

Stavebný urad chce ale projekt k ceste bez toho nevydá povolenie pre stavbu RD. Neviem či sa najde projektant ktorí navrhne prijazdovu cestu z položených panelov...

Neexistuje niečo také že sa v katastri tento pozemok zmení na plochu využívanú na príjazd s tým že sa spevní akokoľvek a nebude nutné pre stavbu RD , vytvárať príjazdovú komunikáciu ?

ďakujem
Mária27
21.07.15,14:12
Zákonné právo je navrhnúť investíciu. Ak väčšina nebude súhlasiť, tak nebudú investovať.
Analogicky nájomcovi by mohol využiť právo investovať sám a prípadne neskôr (pri zúžitkovaní spevnenej cesty k stavebným pozemkom) sa dožadovať toho, o čo sa zvýšila hodnota veci.
Chobot
21.07.15,14:14
Z popisu Shadowa je zrejmé, že je jediný, kto potrebuje vybudovať cestu. Takže osloviť ich môže, ale nevidím to ružovo. Ak bude chcieť stavať, tak bude musieť sám investovať do cesty.
Chobot
21.07.15,14:19
Kataster ti bez kolaudačného rozhodnutia nezmení druh pozemku na cestnú komunikáciu. Stále to bude viesť ako záhradu či ornú pôdu, či ako to je teraz klasifikované v katastrálnej mape.

Projektant ti spraví projekt, aký si u neho objednáš, trebárs aj na štrkovú cestu. Panelová cesta nie nič nezvyčajné.

Bohužiaľ tú cestu bude treba vybudovať. Pozri aj túto diskusiu:

https://www.modrastrecha.sk/forum/rozpocet/ako-je-to-s-financovanim-is/?lastref=it&post=last&page=last

tam stav. úrad podmieňuje výstavbu tiež vybudovaním IS a cesty. Tam sa ale vlastníci dohodli a investujú spolu tú výstavbu.
Mária27
21.07.15,14:25
Osloviť spoluvlastníkov musí, aj ked nebudú chcieť investovať, lebo je to zásah do spoločnej veci. Ak požiada o povolenie stavby ako prístupovej komunikácie. osloví účastníkov konania stavebný úrad.