AWEDe
21.07.15,21:10
Ahojte, mám s.r.o.cku. skončil mi leasing. Moja otázka je, či prepis z vlastníka leasingovej spoločnosti musí ísť najprv na firmu a potom na tretiu osobu. Mám totiž rovno kupca , či by bolo možné, aby som to rovno prepisala na neho. Ďakujem
Consultix
22.07.15,07:21
Z hladiska evidencie na DI mam skusenost z 2013, ked sme vozidlo po ukonceni leasingu, na zaklade plnej moci z leasingovej spolocnosti a kupnej zmluvy prehlasili priamo na noveho vlastnika. Ak si teda teraz uvedeny ako drzitel (leasingovka je vlastnik), nevidim dovod, aby sa to nedalo spravit v jednom kroku aj teraz...
marjankaj
22.07.15,07:30
A to mu chceš predať iba za tú smiešnu sumu?
marjankaj
22.07.15,07:31
No problém by som videl v tom, že on nemôže predať to čo nevlastní. Ako to vyfaktúruje?
Consultix
22.07.15,07:53
Auto mu prechadza do vlastnictva na zaklade leasingovej zmluvy (co je aj kupna zmluva), uhradenim poslednej splatky, resp. odkupnej ceny. Dopravny inspektorat ma podla mojho nazoru len deklaratorny charakter. Konstitutivny ucinok ma v tomto pripade zmluva, ktorej podmienky su splnene, inak by leasingovka nedala plnu moc na prepis.
Ked si kupujes auto na uver (autokredit, ci spotrebak), je auto Tvojim vlastnictvom, len nim zaroven rucis za poskytnuty uver. Napriek tomu sa aj v tomto pripade zapisuje do evidencie ako vlastink vozidla veritel a realny vlastnik len ako drzitel...
marjankaj
22.07.15,08:13
No ja sa nehádam, ktovie ako sa k tomu postaví dopravný inšpektorát.
Žabinka
22.07.15,08:25
v plnej moci je predsa uvedené, na koho sa môže auto prepísať.. mala by tam byť sro.. ale pri jednom úkone je možný aj prepis vlastníka, aj zmena držiteľa..
http://www.minv.sk/?zmena-vlastnictva-vozidla : Klasickým a najčastejším prípadom zmeny vlastníctva vozidla je ukončenie dlhodobého prenájmu vozidlu (leasing), kedy nedochádza k zmene držiteľa vozidla. Ak sa so zmenou vlastníctva mení zároveň aj držiteľ vozidla, na tento evidenčný úkon sa vzťahujú rovnaké podmienky ako pri zmene držiteľa.
ak je zmena v okrese: http://www.minv.sk/?zmena-drzitela-prepis-v-okrese
ak je zmena mimo okresu: http://www.minv.sk/?odhlasenie-vozidla-ineho-okresu
ninka24
22.07.15,08:41
Bez problémov. U nás vo firme, sa autá po ukončení lízingu nikdy neprepisujú na firmu, ale rovno na nového vlastníka. Takže bez problémov prídeš na dopravný inšpektorát so všetkými dokladmi o ukončení lízingu a v pohode prepíšeš na nového majiteľa. Je jedno či je to klasický lízing, alebo úver..... aspoň toľko moja skúsenosť.
AWEDe
22.07.15,08:47
Len leasingovka by mala potom poslať papiere rovno na tú osobu, na koho sa ide prepisovat?
Consultix
22.07.15,08:51
V plnej moci nie je nutne uviest na koho sa moze vozidlo prepisat. To je uz v zodpovednosti splnomocneca. Vacsina leasingoviek dava PM bez uvedenia noveho vlastnika/drzitela.
ninka24
22.07.15,09:05
Nie, lízingovka pošle papiere o ukončení lízingu vždy nám. Pretože to je náš doklad o splnení záväzku. To komu my predáme auto lízing. nezaujíma, pretože auto je naše, len v TP je stále zapísaná lízing. Náš šéf vždy tvrdí, že prepis z lízingovky na nás, sú vyhodené peniaze. A to sme teda už predávali aj auto, ktoré bolo zlízované, mali sme ho ďalších 5 rokov - bez zmeny v TP a rovno z lízing. prešlo na nového majiteľa.
AWEDe
22.07.15,09:22
Ďakujem, z lizingovky mám všetky papiere na firmu. Ako teda postupovať ďalej? Mať kúpno predajňu zmluvu? Nevadí že na tých papieroch je uvedené, že dávajú splnomocnenie na firmu? Aké doklady treba mať, myslím žiadostí vypisane, originál výpis z registra. A este?
Žabinka
22.07.15,09:30
už mi nejaký ten leasing prešiel rukami.. a vždy tam bol uvedený jednak prenajímateľ/veriteľ, jednak nájomca/klient (názov podľa toho či sa jedná o autoúver alebo leasing).. a ešte, obvykle vybodkované miesto, pre údaje osoby, ktorá uskutočňuje prevod držby na DI, môže byť aj tretia osoba.. DI musí vo svojej evidencii ukončiť vzťah leasingová spoločnosť-klient, preto tam musia byť uvedené údaje toho, na koho bola vedená leasingová/úverová zmluva..
ninka24
22.07.15,09:38
Jasné že to nevadí, že doklady sú na firmu, veď predsa tú zastupuješ ty, pri odhlásení auta.Potrebuješ všetky papiere z lízingovky, výpis z OR tvojej spoločnosti, poistku a samozrejme kúpno predajnú zmluvu s novým majiteľom. Mno a potom už len papiere z DI - podľa toho či predávaš v okrese, alebo mimo okres.
Consultix
22.07.15,12:44
Zabinka, urcite som nechcel spochybnit pocet LZ ktore Ti presli rukami. Aj vo svojom prispevku nizsie som opisal len svoju skusenost, a nazor na danu problematiku... Ako pises: je tam uvedeny prenajimatel/veritel a doplna sa vacsinou rucne osoba, ktora dany ukon moze vykonat, t.j. na ktoru sa plna moc vztahuje. Ani Ty si nenapisala, ze sa tam uvadza novy vlastnik :)