mondes
21.07.15,21:23
Ahojte, ešte raz Vás poprosím o radu ohľadom odpočtu DPH zo zásob pri registrácii. Rozmýšľam, aký to bude postup. Teraz mám faktúry za tovar zaúčtované chronologicky podľa dátumu od začiatku roka. Ak sa firma stane platcom DPH napr. k 1.9.2015, tak všetky faktúry, z ktorých si chcem uplatniť odpočet DPH budem preúčtovávať k dátumu 1.9.? Alebo ako je to vlastne v praxi? Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
veronikasad
21.07.15,19:29
prečo chceš preúčtovávať faktúry ? Čísla faktúr a dodávatela uvedieš v inventúrnom súpise a jednou sumou cez interný doklad odúčtuješ celkovú sumu DPH zo zásob na základe priloženej inventúry.
veronikasad
21.07.15,19:32
Ak robíš cez SW sklad, možno nebude treba robiť interný doklad a vytvorí si ho SW sám - poraď sa na hotline v KROSe.
mondes
21.07.15,20:20
Ďakujem. No zaujíma ma aj to, že ako tie faktúry, ktoré sú už raz zaúčtované, dostanem do DPH a KV v 1. zd. období.
veronikasad
22.07.15,04:34
Z akého dôvodu ich chceš dostať do KV ? Súhrnnú sumu uvádzaš na r. 29 DP DPH. Ten rozpis fa potrebuješ len pre príp. kontrolu z DU
Consultix
22.07.15,07:44
Ku dnu, ked sa spolocnost stane platcom, preuctujes na zaklade inventury z predchadzajuceho dna DPH zo zasob na sklade, na zaklade povodnych faktur z nakladoveho uctu na ucet DPH. A to zapisom 343/zasoby.
Zauctovanie povodnych faktur nemenis.
Ak mas aj stare zasoby zo starsich rokov, alebo dlhodoby majetok este odpisovany tak odpocitas DPH v tej sadzbe, ako je to na povodnej fakture (napr. 19%).
Ako pise veronika: Odpocet na zaklade par 55. nevstupuje do KV.
mondes
22.07.15,11:55
Aha, takže pri registrácii vôbec KV neriešim. Veď to ma malo napadnúť skôr. Už chápem, ďakujem ti veľmi pekne.