ika5521
22.07.15,07:36
Dobrý deň,

sme spoločnosť zaoberajúca sa vykurovaním a rozhodli sme sa kúpiť kotolňu bytového domu, ktorá sa nachádza v suteréne bytového domu. Do ktorej odpisovej skupiny ju máme zaradiť? Ďakujem pekne.
Consultix
03.08.15,08:18
Kupili ste si kotolnu, ale co to znamena? Nebytovy priestor, kde je umiestnena technologia? Alebo predmetom kupy bola technologia? Nebodaj oboje?
marjankaj
03.08.15,08:37
A nám takú kotolňu nekúpite?
ika5521
03.08.15,11:27
Predmetom kúpy je nebytový priestor vrátane všetkého príslušenstva v ňom (technológie).
Nandrolon
03.08.15,14:00
Zalezi ako to mate osetrene v zmluve, pripadne fakture. Obecne plati, ze technologia by mala byt osobitne, a stavebna cast osobitne. Takto isto aj napr. trafostanica...
Consultix
03.08.15,14:16
V zmysle zakona o dani z prijmov:


§ 22 Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

Hmotný majetok podľa odseku 2 písm. a) je možné rozložiť na jednotlivé oddeliteľné súčasti hmotného majetku (ďalej len „jednotlivá oddeliteľná súčasť“), ak vstupná cena každej jednotlivej oddeliteľnej súčasti je vyššia ako 1 700 eur. Jednotlivé oddeliteľné súčasti sa evidujú samostatne tak, aby boli preukázateľne zabezpečené technické a hodnotové údaje o jednotlivých oddeliteľných súčastiach a všetky zmeny jednotlivých oddeliteľných súčastí, napríklad ich prírastky a úbytky vrátane údajov o dátume vykonanej zmeny, o rozsahu zmeny, o vstupných cenách a zostatkových cenách jednotlivých oddeliteľných súčastí, o celkovej cene hmotného majetku a o sume odpisov vrátane ich zmien vyplývajúcich zo zmeny vstupnej ceny tohto majetku. Z hmotného majetku podľa odseku 2 písm. b) je možné vyčleniť na samostatné odpisovanie len tie jednotlivé oddeliteľné súčasti, ktoré sú uvedené v prílohe č. 1 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2003/595/20150701#prilohy.priloha-priloha-c-1-k-zakonu-c-5952003-z-z.oznacenie).

Kotol s prislusenstvom by som zaradil do 2. odpisovej skupiny ako polozku 2-5: Radiatory a kotly ustredneho kurenia

Samotny nebytovy priestor do skupiny 5. Aj ked v tomto pripade sa mi logicky biju polozky 5-2 a 6-6.
ika5521
03.08.15,17:21
Ďakujem veľmi pekne, zmluvu ešte nemáme takže navrhnem nech to rozdelia. Súčasťou kotolne sú aj rôzne tepelné čerpadlá,... to bude všetko v 2 odpisovej skupine?
Nandrolon
03.08.15,17:24
Tepelne cerpadla by som hladal vo 4.
Consultix
03.08.15,19:57
Nandrolon: Myslim si, ze ika tym myslela obehove cerpadla na cirkulaciu vody vo vykurovacom systeme. V tomto pripade by som to povazoval za subor hmotneho majetku spolu s kotlom.
Tepelne cerpadlo, ak je to riesenie nahradzajuce plynovy/elektricky kotol, tak sa nachadza v odpisovej skupine 2, polozka 2-21, KP 28.25.13 : Chladiace a mraziace zariadenia a tepelné cerpadla okrem typov pre domacnosti
lacotinka
03.08.15,20:10
Pochybujem, že by kúpili aj nebytový priestor
(asi iba technologiu)
- načo by im bol
- bolo by treba veľa súhlasiacich vlastníkov
lacotinka
03.08.15,20:12
Mulo !
čítaj :
kúpili sebe
od niekoho
(takže max by si sa mohol pýtať : A od nás takú nekúpite ? )
marjankaj
03.08.15,20:16
Nemohol. My takú(svoju) nemáme.
marjankaj
03.08.15,20:19
Inak logika. Bytový dom predá svoju vlastnú kotolňu a potom ešte bude niekomu platiť za to že im kúri.
lacotinka
03.08.15,20:26
Tak od toho u švagrinej urobili "rozumnejšie"
Nechali správcu aby ich osamostatnil od CZT a aby si v ich baraku postavil SVOJU kotolňu
A majú ako im sľúbil
- vlastníci dostanú teplo lacnejšie o cca 5%
- správca ho vyrobí lacnejšie o nejakých 20 - 25 :D
Nandrolon
04.08.15,04:10
Treba to celé nejako rozumne rozparcelovať. Proste oddeliť jednotlivé technológie s využitím súboru majetku, prípadne osobitného majetku.
Musela by nám presne oskenovať faktúru, alebo zmluvu, takto je to iba dohady.
Napadá ma iba, čo ak je to nejaká kombinovaná kotolňa napr. s kotlom na pevné palivo a okruhom tepelných čerpadiel.
Mohlo by sa to dať spolu ako 1 súbor, ale ak sú to 2 okruhy, tak aj ako 2 súbory.
V podstate o nič nejde iba o to, že tepelné čerpadlo má asi inú životnosť ako kotol na tuhé palivo, a s tým spojené budúce účtovanie o TZ, alebo jednoducho výmena, s tým spojená následná výška aktív, alebo podiel nákladov....
Dá sa to urobiť na viacero spôsobov...
ika5521
04.08.15,05:42
Veľmi sa týmto technickým záležitostiam nerozumiem, takže to budem musieť konzultovať s kolegami. Áno myslela som obehové čerpadlá, ktoré sú napojené na plynové kotle.
Nandrolon
04.08.15,07:15
Tak obehové čerpadlá sú príslušenstvo kotlov, takže kód 25.21, OS 2.
Zaradil by som to ako súbor "vykurovacia technológia" do OS 2, ktorý by bol samozrejme na karte rozpísaný z čoho sa skladá a stavebnú časť, teda "priestor" zvlášť do prislúchajúcej odpisovej skupiny.
ika5521
04.08.15,10:18
Ďakujem pekne za pomoc a vysvetlenie.