warheart
22.07.15,09:50
Dobrý deň, som študentom VŠ a v najbližších dňoch plánujem prerušenie štúdia. Zároveň pracujem na dohodu o vykonaní práce (nie brigádnickú, nakoľko mám 26 rokov), kde zarobím viac ako je stanovená suma 148,57 e za mesiac. Chcel by som sa spýtať či sa mám zaevidovať na Úrade práce a aké zmeny nastanú pre mňa a zamestnávateľa po skončení štúdia.
veronikasad
22.07.15,07:59
Ako uchádzač o zamestnanie nemôžeš zarobiť viac ako 148,57€ mesačne, vyradia ťa z evidencie a budeš si musieť doplatiť zdr.poistenie ako samoplatitel.

Ak tvoj príjem z dohody je vyšší, evidencia na UP je zbytočná. Keďže po ukončení štúdia už nebudeš v zdr.poisťovni poistencom štátu, treba sa dohodnúť so zamestnávatelom na rovnomernom rozvrhnutí pracovného času počas dohody (každý pracovný deň), lebo za dni keď nebudeš pracovať (okrem víkendov) si budeš musieť mesačne doplácať zdr.poistenie ako samoplatitel.
Povinnosťou zamestnávatela je tieto neodpracované dni nahlásiť spolu s mesačným výkazom
warheart
22.07.15,08:49
Ak mám v zmluve uvedené že pracujem pondelok až piatok, zdravotné poistenie sa nedopláca, aj keď mám reálne voľno v pondelok alebo sa práca nevykonáva z iných príčin?
veronikasad
22.07.15,08:52
Nie je dôležité čo máš v Dohode (zmluvu si asi nepodpisoval), ale ako zamestnávatel smenu zaevidoval v dochádzke. Ak nahlási do ZP že si nepracoval, bez ohladu na výšku vymer.základu za daný mesiac za tento deň budeš doplácať ako samoplatitel.
warheart
22.07.15,09:23
A v prípade ak mám podpísanú zmluvu, mení sa niečo?
veronikasad
22.07.15,09:26
Ak ide o pracovnú zmluvu s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom, nič nedoplácaš. Ale t musí byť uvedené v pracovnej zmluve, ktoré dni v týždni budeš pracovať, alebo ak ide o nepravidelný výkon, tak firma zostavuje pracovný kalendár.