Chrusťa
22.07.15,10:53
Zdravím poraďáci, mám na vás otázočku ohľadne dokladovania príjmu pri poberaní náhradného výživného. Otázka je, či sa berie do úvahy čistý mesačný príjem, al. hrubý mesačný príjem. Zákon hovorí, že príjem nesmie prekročiť výšku 2,2 násobku životného minima žiadateľa a spoločno posudzovaných osôb. Ide o to, že ak príjem je vyšší ako 2,2 násobok životného minima, strácate nárok na poberanie náhradného výživného. Pýtala som sa to priamo aj na UPSVaR, kde dokladujem každé pol roka svoj príjem a mi to nevedeli povedať, čo som ostala zaskočená, že práve oni by to mali vedieť, keďže túto dávku vyplácajú, či? ďakujem za odpovede
veronikasad
22.07.15,09:00
Pozri § 4 Zákona č. 601/2003

§ 4
Príjmy

(1) Za príjem sa na účely určenia súm životného minima považujú

a) príjmy fyzických osôb, ktoré sú predmetom dane z príjmu podľa osobitného predpisu4) po odpočítaní

1. poistného na povinné zdravotné poistenie,

2. poistného na nemocenské poistenie, poistného na starobné poistenie, poistného na invalidné poistenie a poistného na poistenie v nezamestnanosti,

3. preddavku na daň alebo dane z príjmov fyzických osôb,4)
Chrusťa
22.07.15,09:03
ďakujem veronikasad, tým pádom mi to vychádza, že podstatný je čistý príjem a nie hrubý a ten nesmie prekročiť 2,2násobok ŽM.
veronikasad
22.07.15,09:03
ano, čistý príjem.