blava1985
22.07.15,21:08
Zdravim Vas,
moj znamy je zial mensinovy spolocnik v sro (ma 1/3 vkladu) a dosiel mu pripis od zvysnych spolocnikov co maju (2/3 vkladu), ze je potrebne sa podielat na strate v pomere svojho vkladu na zaklade par. 121 obchod. zakonnika.

Samozrejme tato "strata" bola len fiktivne vygenerovana, aby z neho stavili dalsie peniaze a vraj pokial nezaplati tak bude vyluceny zo spolocnosti.

ma niekto s tymto skusenosti? moze predmetny narok byt aj predmetom exekuc. konania? alebo je to len habadura ako "ogabat" menisnoveho spolocnika :( dakujem za nazory
Consultix
23.07.15,06:09
Ak spolocenska zmluva pripusta povinnost uhrady straty rozhodnutim valneho zhromazdenia, tak takyto postup je zakonny. Ak boli dodrzane zakonne postupy uctovania a postupovalo sa v zmysle zakona o dani z prijmov, tak je to tiez koser. Ak sa tak nepostupovalo, tak treba podat trestne oznamenie podla trestneho zakona
§ 259 Skresľovanie údajov hospodárskej a obchodnej evidencie
(1) Kto uvedie nepravdivé alebo hrubo skresľujúce údaje alebo zatají povinné údaje o závažných skutočnostiach vo výkaze, v hlásení, vo vstupných údajoch vkladaných do počítača alebo v iných podkladoch slúžiacich na
a) štatistické zisťovanie v úmysle zabezpečiť sebe alebo inému neoprávnené výhody,
b) evidenciu zamestnancov v úmysle zabezpečiť sebe alebo inému neoprávnené výhody,
c) kontrolu účtovníctva,
d) kontrolu použitia dotácie, subvencie alebo iného plnenia zo štátneho rozpočtu, z rozpočtu verejnoprávnej inštitúcie, z rozpočtu štátneho fondu, z rozpočtu vyššieho územného celku alebo z rozpočtu obce,
e) určenie ceny majetku alebo kurzu cenného papiera pri jeho prevode alebo prechode na inú osobu,
f) konkurz, vyrovnanie, reštrukturalizáciu alebo oddĺženie, alebo
g) zápis do obchodného registra alebo katastra nehnuteľností, evidencie motorových vozidiel alebo iného registra podľa osobitného predpisu,
potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.

V tom pripade ma dobru sancu aj na zrusenie ucasti spolocnika v spolocnosti, ak od neho nie je mozne pozadovat, aby v spolocnosti zotrval:
§ 148 Zrušenie účasti spoločníka súdom
(1) Spoločník nemôže zo spoločnosti vystúpiť. Ak nejde o spoločnosť s jediným spoločníkom, môže spoločník navrhnúť, aby súd zrušil jeho účasť v spoločnosti, ak nemožno od neho spravodlivo požadovať, aby v spoločnosti zotrval. Ustanovenia § 113 ods. 5 a 6 platia obdobne.

"Stavit z neho dalsie peniaze", ako pises, je mozne len do urcitej vysky: "nad výšku vkladu až do polovice základného imania podľa výšky svojich vkladov." ZI ma spolocnost asi splatene, take ak on ma 1/3 podielu teraz, tak skodu ma povinnost uhradit len do 1/6 zakladneho imania. Ak je ZI fakt minimalne, tak to hadam nerobia kvoli tak malym peniazom?! Nie je za tym nieco ine? Nechcu sa ho zbavit? Neskusil im odstupit svoj obchodny podiel, pripadne previest OP bezodplatne a mat od nich pokoj?