Nika.r
23.07.15,10:51
Ahojte poraďáci. Potrebovala by som poradiť s jedným klientom. Situácia je takáto:
Manželia žijú 18rokov v manželstve. Po rôznych problémoch a hádkach dospeli k názoru, že sa chcú rozviesť. Prvý problém nastáva už tu - nevedia KEDY podajú návrh. Vraj "čoskoro v budúcnosti".
Ok. Manžel sa začiatkom júna odsťahoval zo spoločného bytu a nechal ho manželke a deťom. On teraz býva v podnájme. Manžel ale chce už teraz, aby mu manželka vyplatila jeho podiel z bytu, cca 20.000€ (on potom po rozvode prepíše na ňu cely byt, aj svoj podiel). Na iné si manžel nenárokuje. Manželka si podala v banke žiadosť na poskytnutie hypoúveru (americká hypotéka). U notára si dali zúžiť BSM na tento úver. Takže manželka je 100% dlžníkom a manžel vôbec nie, ani len ručiteľ nie je. Manželka chce dať 20.000€ manželovi a požiadala ma, či by som jej nevypracovala nejaký dokument, dohodu, zmluvu, potvrdenie o tom, že mu už teraz (počas manželstva) vyplatila jeho podiel a aby si v prípade rozvodu (mesiac, možno rok, dva) nemohol manžel duplicitne nárokovať znova na svoj podiel.
Poraďte, čo s týmto ťažkým orieškom??
Mohla by to vyriešiť zmluva o budúcej zmluve o prevode nehnuteľnosti?? Alebo nejaká dohoda spísaná formou notárskej zápisnice? Aby to pre istotu, mohlo v budúcnosti poslúžiť a stačiť súdu? Aby to bolo právne nepriestrelné.
Uvítam každú radu.
jsf
23.07.15,11:18
Co keby manzelia predali byt manzelke s tym, ze by existovala notarska zapisnica o vyuceni nadobudnutia bytu manzelkou z BSM? Tak by bol byt jej aj hned.
Erzebeth
23.07.15,11:56
Dá sa spísať zmluva o budúcej zmluve, v ktorej sa manžel zaviaže, že po rozvode, kedy zanikne BSM, odpredá manželke 1/2 bytu, za cenu 20000 eur. Táto suma mu bola vyplatená už pri podpise zmluvy o budúcej zmluve. Manžel by sa mal zaviazať, že riadnu kúpnu zmluvu podpíše napr. tri mesiace po právoplatnom rozvode. A treba uviesť, že cena je konečná, manžel si nebude nárokovať sumu vyššiu, ako je uvedená v zml. o budúcej zml. A ešte: zmluvné sa dohodli, že zml. o budúcej zml. nemá obmedzenú platnosť.
Nika.r
24.07.15,08:16
A nebolo by lepšie, ak by sa namiesto namiesto kúpnej zmluvy uzatvorila zmluva o prevode vlastníckeho práva??
Mária27
24.07.15,20:25
Pokiaľ existuje BSM, manželka by musela preukázať, že ho vyplatila z vlastných peňazí, ktoré mala zaslobodna, alebo ich nadobudla počas manželstva napr. darom. Inak môže on tvrdiť, že aj tie peniaze patria do BSM.
Nika.r
29.07.15,10:58
No, v každom prípade je to dosť zamotané a tí klienti nie a nie počkam do rozvode na normálne vyporiadanie BSM. Vysvetlovala som im, že všetky takéto kroky sú rizikové, ale trvajú ma svojom.
Mária27
29.07.15,12:42
vlastnícke právo predsa má