56Mirka
23.07.15,13:34
Dobrý deň, zamestnávateľ zrušuje svoju pobočku a 3 zamestnanci sú na PNke, budú mať ponúknutú prácu v inej firme firme ( dohoda o ukončení u jedného zamestnávateľa a v druhej firme im ponúknu rovnaké pracovné podmienky na novú zmluvu).

V prípade, ak by nesúhlasili, je možné s nimi okamžite skončiť pracovný pomer? Alebo sa im musí dať výpoveď z dôvodu, že je zamestnanec nadbytočný alebo že sa zamestnávateľ zrušuje s 1 mesačnou výpovednou dobou? Je im možné dať takúto výpoveď ak sú na PN alebo až keď prídu do práce? V prípade, ak by prišli a začala im plynúť 1 mesačná výpovedná doba, ako by mohli pracovať, keď sa zamestnávateľ zrušil?

Ďakujem za info.
Tweety
23.07.15,11:44
Ak nepríimú inú prácu, potom jedine výpoveď- §63 ZP alebo cez Dohodu §60 ZP z rovnakých dôvodov. Ak sa firma ruší, je možné dať výpoveď z PP aj v OD, tj. počas DPN.(§64)
Pri výpovedi je VD , pri dohode PP končí dátumom, na ktorom sa dohodli. V oboch prípadoch vzniká nárok na odstupné.
56Mirka
23.07.15,12:51
ale ak zamestnanec nepracuje vo firme viac ako 1 rok má nárok len na výpovednú dobu 1 mesiac, ale na odstupné nie?
Tweety
23.07.15,12:56
nie, nie je to tak, aj na VD aj na odstupné, pri výpovedi, (záleží na spôsobe skončenia PP)pri dohode nie je VD ale je tam zas vyššie odstupné
56Mirka
23.07.15,13:00
takže ak by sa uplatnilo výpoveď, že sa zamestanec zrušuje mali by nárok na odstupné?

V prípade, ak by sa uplatnila výpoveď že zamestnanec je nadbytočný, tak by odstupné nemali, že? Ale zase by sa táto výpoveď nemohla uplatniť počas DPN, však?

Ak by sa dohodlo na dohode, bez uvedenia dôvodu nemal by nárok na odstupné, že?

Prepáč, že toľko otázok :)
Tweety
23.07.15,13:17
pozri môj príspevok, tam som to už napísala, o odstupnom nájdeš v paragrafe 76
avalik
23.07.15,16:18
mas nejaky chaos v pojmoch zamestnanec a zamestnavatel - ako sa moze zamestnanec zrusit?
56Mirka
23.07.15,19:46
Tak som asi spravila len preklep pri rychlom pisani, nemyslim ze by to bolo nezrozumitelne, nakolko predtym som tam uz pisala o zruseni zamestnavatela
56Mirka
24.07.15,04:46
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov
uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil
vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať
doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej
dva roky a menej ako päť rokov,

Takže, ak odpracuje menej ako 1 rok nemá naň nárok.
Tweety
24.07.15,05:06
ako máme vedieť, koľko odpracoval, keď si neuviedla? Do otázky treba zadať všetky potrebné informácie
Tweety
24.07.15,05:10
Je tam aj iná možnosť, pozri odstavec 2., takže ak skončí PP Dohodou z rovnakého dôvodu, nárok na odstupné má.
(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.
jslancik
24.07.15,05:14
no tak to uprav, aby to bolo zrozumiteľné.
56Mirka
24.07.15,09:05
áno, to som pozerala ak to bude dohodou, tak na odstupné má nárok, ak tam budú uvedené dôvody v § 63.

Písala som, že ak odpracuje menej ako 1 rok. Prvý komentár k tvojej odpovedi.

Ďakujem za informácie.
56Mirka
24.07.15,09:08
opravené, dúfam, že sú všetci spokojní :D
avalik
24.07.15,10:25
No este mas akoze preklep v nazve otazky a aj v komente pod odpovedou Tweety.