alica
27.10.04,09:06
Podávam dodatočné DP za rok 2002, musím poslať výpis z dodatočného priznania aj na poisťovne a doplatiť rozdiel? Asi áno. Nevie niekto ktorý § to upravuje?
Vďaka.
Jozef Mihál
27.10.04,11:22
Zdravotné poistenie - § 27 písm. m):

Poistenec je povinný...
ak ide o samostatne zárobkovo činnú osobu, oznámiť príslušnej poisťovni základ dane z príjmov najneskôr do ôsmich dní po podaní daňového priznania.

V tomto zákone nenájdeme postup pri podaní dodatočného daňového priznania. Takže doporučujem ísť do Vašej ZP a tam si to vykonzultovať.

Pre sociálne poistenie a rok 2004 platí § 142 ods.4 zákona č.461/2003:

Ak sa na základe dodatočného daňového priznania alebo na základe dodatočného platobného výmeru vydaného správcom dane zmení vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po predložení dodatočného daňového priznania správcovi dane alebo po nadobudnutí právoplatnosti dodatočného platobného výmeru.

Zákon č.274/1994 o soc.poistení takisto neriešil postup pri opravnom daňovom priznaní, kedže tu ide o staré roky, mám názor, že poistné doplatiť za rok 2003 netreba.
alica
27.10.04,12:35
Ďakujem veľmi pekne pán Mihál
alica
04.11.04,13:51
Pán Mihál,
dnes mi prišla odpoveď z VšZP: "Výpis z opravného DP musíte predložiť svojej ZP a rozdiel poistného si musíte doplatiť, príp. preplatok by musel byť vrátený. Všetky uvedené povinnosti sú definované v ust. § 16 až 19, ako aj v § 27 zákona č. 273/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov. JUDr...."
Takže kto sa moc pýta, moc sa dozvie, ale určite to radšej doplatíme, okrem toho sa jedná o pár stoviek.
evuša
04.11.04,17:07
Niečo podobné sa mi stalo. U jedného známeho prebiehalo vyšetrovanie finančnou políciou z dôvodu krátenia dane. Následne prebehla daňová kontrola, ktorá vyčíslila niekoľko miliónový nedoplatok, avšak až súd mal rozhodnúť čo s tým. Súd však známemu nedokázal krátenie dane a tak ani daňová kontrola, ktorá vyčíslila nedoplatok na dani do dnešného dňa neskončila /od začatia daňovej kontroly ubehlo už osem rokov/. Celý prípad sa dostal do slepej uličky. Známy však mal z dôvodu PNS preplatky v zdravotnej poisťovni. Na základe žiadosti mu ich mali vrátiť, ale nevrátili z dôvodu, že daňový úrad im vraj oznámil predpokladanú výšku nedoplatku na dani a vraj mu aj tak vznikne povinnosť doplatiť za daný rok odvody do zdravotnej poisťovne. Známy totiť platil odvody aj počas PNS. Čo sa týka sociálnej poisťovni, tá vraj čaká na konečný verdikt daňového úradu a daňový úrad zasa na verdikt súdu. Otázka znie, či k tomu vôbec dôjde. Ale pre istotu by som si to overila v sociálnej poisťovni, nakoľko tí veľmi radi penalizujú. Neviem, či to netreba urobiť do osem dní od podania daňového priznania. Ale každopádne odporúčam overiť si to priamo v poisťovniach. Zistila som totiž, že v jednotlivých okresoch majú poisťovne iné výklady zákonov.