wiktoria
23.07.15,14:56
ahojte, chcela by som sa s Vami poradiť - pri zmenách v Obchodnom registry - ohľadne pôžičiek od spoločníka - spoločník vložil pri rozbehu firmy peniaze (ako bezúročnú pôžičku) môže si teraz tieto peniaze vybrať, iba v tej výške čo vložil nič viac a nič menej.
Ak som spravne pochopila novelu tak Ďalšie pôžičky môžu byť iba bezhotovostne.

dakujem
Consultix
24.07.15,07:23
Zmena bola v Obchodnom zakonniku. Obchodny register s tym nic spolocne nema.
To, na co sa pytas ustanovuju paragrafy, ktore budu ucinne az 1.1.2016

§ 67f Zákaz vrátenia plnenia nahradzujúceho vlastné zdroje
(1) Plnenie nahradzujúce vlastné zdroje spolu s príslušenstvom a zmluvnou pokutou nemožno vrátiť, ak je spoločnosť v kríze, alebo ak by sa v dôsledku toho do krízy dostala. Lehoty na vrátenie plnenia nahradzujúceho vlastné zdroje počas tohto obdobia neplynú. V konkurze alebo v reštrukturalizácii možno nárok na vrátenie plnenia nahradzujúceho vlastné zdroje uplatniť ako pohľadávku.

§ 67j Zákaz vrátenia vkladu
(2) Za vrátenie vkladu sa považuje aj plnenie bez primeraného protiplnenia, poskytnuté spoločnosťou na základe právneho úkonu dojednaného so spoločníkom alebo v jeho prospech, bez ohľadu na formu dojednania alebo platnosť. To platí rovnako pre plnenie spoločnosti poskytnuté z dôvodu ručenia, pristúpenia k záväzku, záložného práva, či inej zábezpeky poskytnutej spoločnosťou na zabezpečenie záväzkov spoločníka alebo v jeho prospech.
Okrem toho, ustanovenie, ktore obmedzuje poskytovanie pozicky inak ako bezhotovostne, sa dnes odvolava na ustanovenie, ktorej ucinnost este nenastala (par 67c ods. 2):

§ 121
(2) Spoločník alebo osoba podľa § 67c ods. 2 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1991/513/20160101.html#paragraf-67c.odsek-2) môže poskytnúť spoločnosti úver alebo obdobné plnenie, ktoré mu hospodársky zodpovedá, ak ho poskytne inak ako finančnými prostriedkami v hotovosti.

Moze si teraz tie peniaze vybrat, ale od 1. jula plati:

§ 768m Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. júla 2015
(1) Ručenie podľa § 59a ods. 7 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1991/513/20160101.html#paragraf-59a.odsek-7) vzniká pri zmluvách uzatvorených po 1. júli 2015.
(2) Ručenie podľa § 67k ods. 3 a 4 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1991/513/20160101.html#paragraf-67k) vzniká pri vklade vrátenokm po 1. júli 2015.

A pozicky radsej poskytovat firme uz len bezhotovostne.
wiktoria
24.07.15,11:18
ďakujem za odpoveď
preklepla som sa - myslela som obchodný zakonnik.

Ak som to teda dobre pochopila ak sa firma dostane do krizi tak sa peniaze nemozu vratit, alebo ak by vratenie mohlo spobit krizu tak tiez nie.
Ak bude ale firma fungovat tak si tu pozicku mozu vyplatit? Vsetky pozicky ale musia uz ist iba cez ucet.
Consultix
24.07.15,15:48
Suhlasim.
Ohladom bezhotovostneho charakteru plnenia hovori zakon pri poskytnuti pozicky spolocnosti. Pri vrateni tejto pozicky je samozrejme potrebne sa riadit predpisom 394/2012 Z. z. Zákon o obmedzení platieb v hotovosti