Denisa
29.05.06,21:14
OZ - materské centrum pomáhalo nedávno na tej akcii "modrý gombík". Dohodli sa, že si vyfaktúrujú z vyzbieranej sumy nejaké % ako províziu (bude to pár tisíc). Chcem sa opýtať, či je to ako podnikateľská činnosť. Ide o to, že doteraz viedli JU a nemuseli dávať ani daňové priznanie, lebo mali príjmy iba z darov a nebolo to ani 100 tis.Neradi by to menili.
Ďakujem za rady
ayya
30.05.06,12:02
OZ - materské centrum pomáhalo nedávno na tej akcii "modrý gombík". Dohodli sa, že si vyfaktúrujú z vyzbieranej sumy nejaké % ako províziu (bude to pár tisíc). Chcem sa opýtať, či je to ako podnikateľská činnosť. Ide o to, že doteraz viedli JU a nemuseli dávať ani daňové priznanie, lebo mali príjmy iba z darov a nebolo to ani 100 tis.Neradi by to menili.
Ďakujem za rady

ak by sa postupovalo v zmysle zakona (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html) podla nasledovneho paragrafu:

§ 12
Predmet dane
(1) Predmetom dane daňovníka, ktorý je

a) správcovskou spoločnosťou a vytvára podielové fondy, 66) sú len príjmy správcovskej spoločnosti,
b) doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou a vytvára doplnkové dôchodkové fondy, 35) sú len príjmy doplnkovej dôchodkovej spoločnosti.
c) dôchodkovou správcovskou spoločnosťou a vytvára a spravuje dôchodkové fondy,40a) sú len príjmy dôchodkovej správcovskej spoločnosti.
(2) Predmetom dane daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie, 67) sú príjmy z činností, ktorými dosahujú zisk alebo ktorými sa dá zisk dosiahnuť, a to vrátane príjmov z predaja majetku, príjmov z nájomného, príjmov z reklám, príjmov z členských príspevkov a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43.
------------------------

podla mojho nazoru by tym pomoc pri akcii modry gombik sami (z materskeho centra) "nadefinovali" ako podnikatelsku cinnost...
ale - nebolo by riesenim, keby to bolo opacne: ze by sa dohodli s organizatromi "modreho gombika" aby im oni z vynosov poskytli cast ako prispevok na cinnost materskeho centra?

neviem, aky ma "modry gombik" statut... ci by to podla toho statutu bolo mozne ... hmm...:o

p.s.: zelenym je oznacena posledna zmena v zakone, bordovu farbu som pouzila ja, ako "zdovodnenie" mojho nazoru ;)