Vegetka007
24.07.15,22:16
Chcela by som poradiť, na koho sa môžem obrátiť, nakoľko som dostala kárne opatrenie neprávom, ale brániť som sa nemohla, som samoživiteľka a nemôžem si dovoliť byť bez príjmu, dcéra má 10 rokov. U zamestnávateľa pracujem štyri roky ako predavačka, doteraz som nemala žiadny konflikt s nadriadeným ani nikým iným, až teraz. Ten vznikol z jeho strany. A dôvod? V júli tohto roku som musela zo zdravotných dôvodov nastúpiť do nemocnice, nadriadenému som oznámila tri týždne vopred presný termín nástupu hospitalizácie. Nakoľko som na predajni už tretí rok sama (boli sme tri), len teraz cez leto tam mám jednu pani na dohodu na 4hodiny, brala som to ako povinnosť ho zoznámiť so situáciou. Povedal mi, že v tom nevidí problém. Tým som to brala ako vybavené. Nakoľko som dosť zodpovedná, snažila som sa dovtedy zásobiť predajňu tovarom, všetko nachystať tak, aby nebol problém. Problém nastal tesne pred mojim nástupom, ked som mu išla pripomenúť, že od pondelka som mimo. Zostal zaskočený, vraj kto bude predsa na predajni. Ja som mu povedala, že s pani som sa rozprávala a môže potiahnuť aj dlhšie ako 4 hodiny, nemá s tým problém a pomôcť jej môže druhá pani z inej predajne. Ale to jej musí sám povedať, ako nadriadený. Problém nastal, keď som po týždni v pondelok prišla do práce. Podotýkam, mala som mať PN-ku tri týždne, jeden týždeň hospitalizácie + dva týždne na domáce liečenie. Ale nakoľko som vedela, že nebude mať kto ma zastúpiť až tri týždne, šla som hneď po týždni do zamestnania a týždeň hospitalizácie som nahradila dovolenkou. Nadriadený ma obvinil, že som bez jeho súhlasu nastúpila do nemocnice. Vraj som tým narušila chod jeho firmy. Viete, on asi zabudol, že mi dal súhlas na akože "dovolenku", stáva sa mu to častejšie a dal v pondelok dovolenku kolegovi z inej predajne. Chybu si vlastne nepriznal, ale mňa obvinil. Na základe ne-porušenia som dostala kárne opatrenie. Myslíte, že konal správne?
misoft
24.07.15,20:30
Jeden podstatný fakt si neuviedla - oznámila si predpokladaný nástup na lekársky výkon písomne? Prevzal to? Ak áno - máš ešte jednu možnosť - IP.
Lebo ak si mu to len povedala - on to jednoducho zatají - tvrdenie proti tvrdeniu...
Vegetka007
24.07.15,20:41
Bohužiaľ nie, doteraz sme všetko riešili len ústnou dohodou, tak ma to ani nenapadlo. nebol s tým nikdy problém. Až teraz. Je mi jasné, že keby k niečomu došlo, tak môže odškriepiť, že bol informovaný.
buchač
24.07.15,21:19
Nadriadený ma obvinil, že som bez jeho súhlasu nastúpila do nemocnice. Vraj som tým narušila chod jeho firmy.
Hm...to od kedy dáva súhlas na hospitalizáciu nadriadený a či zamestnávateľ ???


misoft (Včera 23:30) Jeden podstatný fakt si neuviedla - oznámila si predpokladaný nástup na lekársky výkon písomne? Prevzal to? Ak áno - máš ešte jednu možnosť - IP.
Lebo ak si mu to len povedala - on to jednoducho zatají - tvrdenie proti tvrdeniu...
Vezmi príklad :
Keby dotyčnú odviezla sanitka, tak aj vtedy by bol potrebný písomný doklad ?
------------------------------------
Niečo neskutočné v tomto zhnitom štáte.
Ale asi Ti ostane len držať hubu a krok, nakoľko inak prídeš o zamestnanie. Dôvodov na prípadné ďalšie kárne a následný vyhadzov sa nájde dostatok.
Ale asi by si sa mohla poobzerať po inom fleku a potom s úsmevom odísť preč.
Vegetka007
24.07.15,21:36
Tak to mi je jasné, aj ma v podstate tým donútil k podpísaniu, nakoľko vraj môže byť aj "iné" riešenie. Mne len ide o tú nespravodlivosť a jednanie z funkcie nadriadenosti. A moja bezmocnosť. Iná kolegyňa totiž tiež nemala nahlásenú D, len v pondelok ráno zavolala, že týždeň bude doma (bolo pekne) a nič sa nedialo. Hm, čo dodať......
Už si hľadám iné, len nie je to vždy jednoduché. Mrzí ma ale, že práca ma bavila.
buchač
24.07.15,22:13
Vegetka

Onehdá za socíku to bolo trochu iné.
Dostal som kárne a s tým súviseli aj love..prémie a aj ten 13 plat.
Na kárnom bolo poznamenané,že sa môžem odvolať na súd. Nuž som sa odvolal...a následne súd aj vyhral, nakoľko dôkazy nepustili.
Odvtedy som mal so šéfom pokoj...ba dokonca, ako predtým po mne šiel, tak sa situácia obrátila.

No aj napriek tomu (práca ma bavila-nebola nudná) som mal dosť jeho vystrájania a neochvejného šéfovania (iná doba), takže som šiel radšej ta het.

Ale ako vravím, bola to iná doba a aj napriek tomu mal občas zamestnanec nejaké práva...na rozdiel od dnešnej doby-hesla..."nepáči sa Ti, môžeš ísť."
veronikasad
25.07.15,04:30
Nástup na dovolenku určuje zamestnávatel. Keďže tebe ten nástup neurčil (nemáš podpísaný dovolenkový lístok), zamestnávatel ti môže na tieto dni udeliť absenciu, čo sa považuje za porušenie pracovnej disciplíny.

Prekážku v práci si oznámila, nie je v ZP stanovené, že to musíš urobiť písomne, aj keď pri ústnom oznámení to niekedy môže byť tvrdenie proti tvrdeniu. Ak by si bola z nemocnice poslala PN-ku, situácia o ktorej píšeš nemohla nastať - žiadne porušenie pracovnej disciplíny ti zamestnávatel nemôže udeliť.
Poučenie pre teba do budúcnosti, ak máš skutočne zdravotné problémy, mysli aj na svoje zdravie , nie všetci zamestnávatelia sa správajú k zamestnancom ... (ťažko sa mi hľadá slušný výraz na takéhoto zamestnávatela).
misoft
25.07.15,07:26
Nuž - skús to cez IP a použi aj zákonník práce http://www.employment.gov.sk/files/slovensky/uvod/legislativa/pracovna-legislativa/zakonnik-prace.pdf - pretože ak si bola objednaná na hospitalizáciu = PN! A za PN nemôže udeľovať kárne opatrenie! Veď by tým popieral to, že zamestnanec môže i ochorieť... Toto v podnete pre IP uveď.
veronikasad
25.07.15,07:27
Kde čítaš, že mala počas hospitalizácie vystavenú PN-ku ?
misoft
25.07.15,07:33
Mal som na mysli fakt - ak je niekto hospitalizovaný, nemôže byť schopný práce, čiže - i toto je akási práceneschopnosť... ešte som nevidel predávačku, aby z nemocničného lôžka pracovala v obchode....
veronikasad
25.07.15,07:51
ani ja, ale urobila chybu, že si nedala vystaviť PN-ku a zamestnávatel to zneužil. Je to o "serioznosti" zamestnávatela, bohužial, aj takí sú na Slovensku ...
misoft
25.07.15,11:10
Tak v tomto máš úplnú pravdu..... o tom zamestnávateľovi.... nájdu sa zmrdi, ktorí takto postupujú....