Tina Ko
25.07.15,13:19
Dobrý deň,
nebohý XY zomrel slobodný, bezdetný, rodičia ho predumreli a 10 rokov pred jeho smrťou sa o neho starala jedna pani. Nebohý mal 3 súrodencov, z toho jeden súrodenec je žijúci a dvaja sú nebohí. Títo dvaja nebohí majú deti žijúce aj nebohé. Zaujímalo by ma, kto bude po nebohom XY dediť (ide o 3 dedičskú skupinu).
marjankaj
25.07.15,11:26
jedna pani 1/4
žijúci súrodenec 1/4
nežijúci súrodenci po 1/4
1/4 po nežijúcich súrodencoch dedia ich žijúce deti.
Peggynka
25.07.15,11:55
...10 rokov pred jeho smrťou sa o neho starala jedna pani...znamená čo? Bola jeho družka,zdieľali spoločnú domácnosť? Ak nie,tak ona nededí.
Katy a R
25.07.15,12:00
keď sa starala oňho - tak určite aj o domácnosť sa starala .. ;)
Peggynka
25.07.15,12:05
Mohla dochádzať,zo zadania mi nie je jasné,či žila s ním.
marjankaj
25.07.15,12:07
Aj keby s ním žila, tak sa o nej notár nemusí dozvedieť a nebude dediť. Aj také sa stáva.
Katy a R
25.07.15,12:17
peggy - keď píše že 10 rokov sa starala - tak podľa mňa ide o riadnu celodennú starostlivosť ... takže nie je čo riešiť (aspoň podľa mňa) - spoločná domácnosť nie je spoločný trvalý pobyt. .. ale ? všelijako to môže byť
Tina Ko
26.07.15,11:28
Pani s ním zdieľala svoju domácnosť, on býval u nej, mal tiež u nej zapísané v LV vecné bremeno starostlivosti a bývania.
Čiže dediť bude pani, sestra a po 2 súrodencoch ich deti - neter/synovec. Ak už aj neter/synovec sú nebohí, tak prasynovec/praneter už do dedičstva nevstupuje, tak?
Tina Ko
26.07.15,11:29
žila s ním, starala sa o neho vo svojej domácnosti, mal tiež u nej zapísané v LV vecné bremeno starostlivosti a bývania.
Mária27
26.07.15,12:22
bude dediť 1/4 - nech sa zahlási ako dedič
marjankaj
26.07.15,15:31
No mňa by zaujímalo, čo bude predmetom dedičstva. Čo vlastnil nebohý? Predsa dom(byt) tej pani sa dediť nebude. Ten asi patrí výlučne jej. Alebo aj to mal nebohý zapísané na liste vlastníctva?
marjankaj
26.07.15,15:35
Kukni na katasterportal.sk, čo všetko mal nebohý na liste vlastníctva. Ak nič, tak predmetom dedičstva bude to, čo mal ku dňu smrti na bankových účtoch. Alebo doma v kešeni.Ale to ťažko budeš dokazovať.
Katy a R
26.07.15,15:52
janko, keby nič nevlastnil, myslíš, žeby tu bola tá otázka? ;) veď napr aj spoluvlastníkom domu po rodičoch môže byť ....
marjankaj
26.07.15,15:56
Ja naozaj netuším. Dnes tu napíše hocikto hocičo.
marjankaj
26.07.15,16:02
Napísal som žijúce deti. Teda nežijúce nededia, a ani nikto po nich.
A tí súrodenci mali tie deti spolu? Vyjadruješ sa naozaj "zrozumiteľne":eek:
Tina Ko
26.07.15,18:00
Pán mal 3 súrodencov. Jeden z nich (sestra) žije, dvaja sú nebohí. Jeden nebohý mal 2 deti, z toho 1 je už nebohé a to nebohé dieťa má deti. Druhý nebohý mal 3 deti, z toho 1 je už nebohé a to nebohé dieťa má deti.
Ide mi o to, ako ďaleko sa pri dedičstve siaha po dedičoch.
Zákon hovorí: „Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov poručiteľa v tretej dedičskej skupine dedia rovnakým dielom súrodenci poručiteľa a osoby, ktoré žili najmenej po dobu jedného roka pred smrťou poručiteľa s poručiteľom v spoločnej domácnosti a ktoré sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli výživou odkázané na poručiteľa. Ak v tejto dedičskej skupine nededí niektorý zo súrodencov poručiteľa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovným dielom jeho deti.“
Čiže kto bude dediť? Spolužijúca osoba, sestra a po 2 neb. súrodencoch deti. Ak je z nich niektorý nebohý (neter/synovec), tak prasynovci/pranetere už nededia. ?
Ide o novoobjavený majetok, v zákl. dedičskom konaní notár ukončil dedičstvo - nepatrný majetok a vydal to spolužijúcej osobe. Teraz sa otvára kvôli 2 malým parceliam aby neprepadli štátu. V zákl. dedičskom konaní spolužijúca osoba uviedla len mená súrodencov nebohého, iné údaje nevedela. Teraz vyhľadávame súrodencov, lebo vecné bremeno dokazovania je na navrhovateľovi.
marjankaj
26.07.15,19:25
Ak by bolo aj v §475 napísané že dedia potomci ako je to v §473 tak by dedili aj tí prasynovci a pranetere. Ale práve to v tretej dedičskej skupine chýba. Takže tí sú z kola von.

§ 473
(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

§ 475
(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.
lacotinka
26.07.15,19:29
" marjankaj (Dnes 18:31) No mňa by zaujímalo, čo bude predmetom dedičstva "

možno nechal nejaké dlhy :D
marjankaj
26.07.15,19:52
Už to "upresnila".
A dlhy nie sú predmetom dedičstva. To iba dedič zodpovedá za dlhy do výšky dedičského podielu.
Keby boli dlhy predmetom dedičstva, tak potom by mu vlastne mali zaplatiť:---