nemesis93
26.07.15,12:00
Ahojte,

na okresný súd som podal žalobu o náhrade škody spôsobenej trestným činom, a navrhoval som aby súd vydal platobný rozkaz odporcovi na uhradenie škody.
Manžel otcovej sestry používal auto po otcovej smrti, a dal zakódovať kľúč ktorý som mal, pritom na auto nemal žiaden nárok, a tak isto ani nie je v okruhu dedičov. Ako škodu som uviedol prácu v servise na odblokovanie kľúča, + phm na presun auta z garáži PZ SR, ktoré sa nachádzali v inom okrese, keďže bolo vozidlo zaistené, a následne vrátené mne.
Z okresného súdu mi prišla výzva na zaplatenie súdneho poplatku.
Súdny poplatok samozrejme uhradím.

Chcem aby tento súdny poplatok zaplatil odporca, pokiaľ mi súd ako navrhovateľovi vyhovie.
Ako mám postupovať ? Musím napísať nejakú žiadosť na súd alebo sa táto suma ktorú požadujem automaticky navýši o súdny poplatok ?
Súdny proces možno ani nebude musieť prebehnúť pokiaľ odporca uhradí sumu, ktorá mu prijde platobným rozkazom. No ja teraz chcem aby mu v platobnom rozkaze prišla suma už navýšená o súdny poplatok.

Ďalšia vec, medzitým ako som podal žalobu, vyšetrovateľ ukončil trestné stíhanie, s odôvodnením že skutok nie je trestným činom. Ja nemôžem zatiaľ podať návrh na preskúmanie prokurátorovi, pretože je ešte stále vlastníkom vozidla otec, keďže nie je ukončené dedičské konanie.

Môže rozhodnúť súd o preplatení škody, aj keď nebol zatiaľ za tento trestný čin potrestaný ?

Ďakujem za odpoveď
buchač
26.07.15,10:43
Všetky nároky - návrhy na tie platby spojené s kauzou bolo potrebné uviesť už v prvotnej žalobe.
--------------------------------------------------

Poplatník ako osoba povinná platiť súdne poplatky

Poplatníkom je navrhovateľ poplatkového úkonu, ak je podľa sadzobníka súdnych poplatkov ustanovený poplatok z návrhu. Zákon o súdnych poplatkoch (§ 2) poplatníkom je najmä ten:
– kto podal návrh na začatie konania (žalobu) podľa tretej časti Občianskeho súdneho poriadku. Pôjde teda o navrhovateľa (žalobcu), ktorý sa domáha ochrany svojich práv alebo oprávnených záujmov na súde v základnom konaní. Tu patria aj návrhy na vydanie platobného rozkazu a návrhy na konania vo veciach upravených v piatej hlave tretej časti ako osobitné druhy konania (napr. na umorenie listiny, prijatie do úschovy);
– kto podal odpor proti platobnému rozkazu atď.
nemesis93
26.07.15,10:56
Ďakujem Ti za odpoveď.
Takžebuž nie je nijako možné dať k náhrade trovy konania odporcovi ?
Chobot
26.07.15,14:09
Pokiaľ ešte súd nevydal platobný rozkaz, môžeš zmeniť návrh na vydanie plat. rozkazu. V tom novom, doplnenom návrhu na vydanie PR uvedieš v petite, aby ti súd priznal aj trovy konania a to:
1. ..
2....
a tu vymenuješ všetky trovy, ktoré chceš aby ti odporca uhradil. Ak vieš, tak ho vyčísliš, ak nie, tak len uvedieš, aký druh trov chceš uhradiť.

Napr. ja som v návrhu uviedol, aby mi uhradil:
1. súdny poplatok vo výške 16,50 EUR
2. úroky z omeškania od ..... (konkrétny dátum) do úplného uhradenia dlžnej sumy v sume XX% p.a. z dlžnej sumy.

Nakoľko sa odporca odvolal a bolo vytýčené pojednávanie, tak priamo na pojednávaní som doplnil návrh (ústne) o náhradu ďalších trov:
3. cestovné na pojednávanie (na pojednávaní, pri úvodnom slove som predložil cestovný lístok v sume nejakých 40 EUR) - bolo to v inom okresnom meste.
4. Náhradu za dovolenku, ktorú som si musel čerpať (predložil som potvrdenie zo mzdovej učtárne o sume náhrady za deň dovolenky).

Súdili sme sa o sumu cca 50 EUR.
nemesis93
28.07.15,19:52
Ďakujem Ti veľmi pekne za odpoveď, dosť si mi pomohol :)

Chcem Ťa ešte poprosiť, nepozrel by si mi návrh ktorý som napísal, a prípadne mi ho schválil že je dobrý, prípadne odpísal čo treba upraviť alebo pridať ?
Tento návrh by som zaslal rovno aj s dokladom o zaplatení súdneho poplatku. Tu je odkaz na návrh https://docs.google.com/document/d/1rDLYjpUGDnYlr8NL7T59Lxgith1iFaODpB4V6Kkl3HU/edit?usp=sharing