maja55
26.07.15,12:02
Chcela by som sa opytat, ako to je s automobilom a pohonnými latkami, nakolko som to este neuctovala . Zratam si všetky bločky za daný mesiac a jednorazovo si uplatním 80% do dph a do nákladov? O zvysných 20% nebudem vobec účtovat? Ďakujem
Consultix
26.07.15,16:00
Nemozes uctovat naraz o vsetkych blockoch, nakolko su to rozne uctovne doklady a tym padom aj rozne uctovne pripady. Niektore vznikaju v nadvaznosti na pokladnu (nakup PHL v hotovosti), ine tvoria ostatne zavazky (napriklad vyuctovanie kartou, ci zamestnancom).
Co sa tyka uplatnenia si len 80%, nepises, ci to chces v nadvaznosti na charakter aj osobnej spotreby, alebo z dovodu zbavenia sa povinnosti vedenia knihy jazd - aj ked z pohladu uctovania je to v podstate irelevantne.
Tak ci tak nemozes o doklade uctovat v inej sume, nez aky je uvedeny na doklade, takze Tvoj postup je neprijatelny.
Mas moznost na kazdom doklade (pre priklad uvadzam pokladnu) si rozuctovat 80 % ako danovo uznatelnu cast:
501danova/211 - 80% zakladu dane
343/211 - 80% zo sumy DPH
Zvysnych 20% uctujes nasledovne:
501nedanova/211 - 20% zakladu dane
548nedanova/211 - 20% zo sumy DPH
Dalsim sposobom je, ze pocas mesiaca/kvartalu uctujes vsetko 501danova, 343/211 a nasledne si tych 20% preuctujes internym dokladom zo zakladu 501nedanova/501danova a 548nedanova/343.
marjankaj
26.07.15,16:10
No zase to až tak nedramatizuj.;)
Mla som klienta, ktorý si pri každom natankovaní dal nablokovať deli tyčinku alebo Nový čas. Samozrejme som to neúčtoval. Veď ani nákupy do domácnosti mu neúčtujem:D
Keby ti to urobil zamestnanec, tak mu predsa nebudeš tú deli tyčinku preplácať.
Consultix
26.07.15,16:17
Ak to urobi zamestnanec, tak mu vratim doklad z ERP, dam mu tlacivo na vyuctovanie nakupu zamestnancom, nech si to vyplni, a zauctujem to vyuctovanie len v nadvaznosti na PHL.
Na jednej strane mas pravdu, ze je to blbost, na druhej strane ak mam za to, z to bol nakup z pokladne, kde je 100 EUR za PHL a 1 EUR za tycinku, nemozem o doklade na 101 EUR uctovat v pokladni ako o doklade na 100 EUR. Ucotvny zapis by nebol v sulade s uctovnym dokladom...
marjankaj
26.07.15,16:24
No ja som zvedavý koľko "podnikateľov"(je jedno či SZČO alebo SRO) si presne vedie pokladňu. Ak sa náhodou taký vyskytne, tak tvoj postup je správny.
maja55
26.07.15,17:38
Ďakujem pekne, sú to poväčšine bločky, takze z pokladne a nechce sa mu robit knihu jazd.
Consultix
26.07.15,18:20
Bohuzial mas pravdu. Kedze ale radime, tak by to malo byt v zmysle legislativy, aj ked ta casto je proti ludskej logike... SZCO to ma s pokladnou o nieco jednoduchsie vdaka osobnej spotrebe v JU a individualnemu uctu podnikatela v PU. Ale PO si neuvedomuju, ze pokladna s.r.o. a ich penazenka su dve diametralne rozdielne veci... Ono to ich ale dobehne pri likvidacii, alebo konkurze...
Consultix
26.07.15,18:23
Potom si ale treba osetrit to, ze ak nevedie knihu jazd, tak musi inym hodnovernym sposobom preukazat, ze vozidlo pouziva len na podnikanie, nakolko v ostatnom pripade by si mohol uplatnit len 80% aj z obstaravacej ceny a ostatnych nakladov na prevadzku.
marjankaj
26.07.15,19:34
Tak to mi hovor.;) Mnohí nevedia aký je medzitým rozdiel. Raz chcú byť jedna a tá istá osoba(SRO a spoločník).
A iní zase chcú byť dve osoby(FO podnikateľ a FO nepodnikateľ ten istý človek). A idú niečo predávať sám sebe aby si znížili základ dane. Ale zvýšiť ho už akosi nechcú.

Ale k téme. Nevieme či ide o SRO alebo o SZČO. A samozrejme ak je to platené kartou, tak to treba nejako zaúčtovať.
marjankaj
26.07.15,19:42
Tak toto si neviem predstaviť ako toto bude niekto dokazovať.
Aj keby viedol knihu jázd, tak nikto nedokáže či to bola súkromná jazda alebo služobná. Tak ako to má dokázať bez knihy jázd? Čo má byť ten "preukázateľný nákup"? Má si dať bločrk potvrdiť na benzínke od predajcu , do akého auta(ŠPZ) to natankoval?
Ten kto toto vymyslel asi nebol celkom pri zmysloch.