Sylviaa
26.07.15,13:15
Zdravím všetkých Poraďákov a zároveň prosím o radu.
Kúpila som byt, ktorý postupne rekonštruujem (len menšie úpravy) a narazila som na jeden veľký problém :( V jednej z izieb si predošlí majitelia dali zárubňu tak, aby sa im otvárala do vonku, do chodby. Nechápem prečo tak urobili, pretože ide o pomerne veľkú miestnosť a videla som aj ako ju mali zariadenú, vôbec nebolo potrebné, aby mali dvere otvárané do chodby. Nakoľko ja (na rozdiel od nich) plánujem mať v chodbe predsieňový nábytok, mi to značne skomplikovalo život, pretože mi tam nevojde ani minibotník kvôli tým dverám.
V žiadnom prípade nechcem vybúravať zárubňu a tak som si naivne myslela, že si ju dám obložiť novou pričom sa záväzky spravia do vnútra izby a hotovo. Bohužiaľ vraj to nie je možné, pretože zárubňa je 70-tka, pri obložení sa zúži na 60-tku a to bude vchod do izby ako do kumbálu, a cez úzke dvere sa mi nevtrepe ani kreslo :(
Som z toho nešťastná, prosím vás, neviete, či náhodou neexistuje nejaké reálne riešenie, aby som nemusela búrať a platiť za novú zárubňu? Finančne som na tom tak, že neviem, či by som to "utiahla".Ďakujem.
ivka70
26.07.15,11:16
Co znamena u teba opravit? Su poskodene? Akebo chces len aby vyzerali lepsie ?
lujza.j
26.07.15,11:51
buchač
26.07.15,11:54
Peggynka
26.07.15,11:59
Môžeš to riešiť harmonikovými alebo skladacími dverami (inak len vybúrať a osadiť novú): http://www.kliky.cz/produkty/dvere-skladaci
Skladacie dvere ti nezaberú toľko miesta v chodbe.
Peggynka
26.07.15,12:04
mareko
26.07.15,12:09
Nemáš náhodou kovové zárubne, ktoré sú zoskrutkované z dvoch častí a dajú sa jednoducho rozobrať a otočiť? Ja mám také zárubne a tiež sme otáčali dvere v obývačke (tiež z izby von do chodby). kedykoľvek by som to mohla vrátiť späť.
lujza.j
26.07.15,12:10
dík...som myslela,že ešte furt existujú také tie brr...:eek:...tieto sú hezké:)
lujza.j
26.07.15,12:11
ono to horné uchytenie je rozne...
misoft
26.07.15,12:55
Pokiaľ sú to "klasické" panelákové oceľové zárubne - na jednej strane majú 6 skrutiek - klasické na normálny skrutkovač. Stačí rozskrutkovať, prehodiť opačne, znova zaskrutkovať. Pozor si treba akurát dať na zvislosť a šírku (aby náhodou sa niekde nezúžili) a na spodok, kde je oceľový pás, ktorý často býva zaliaty v cementovom potere. Prácička cca na 1 hod. (i s vysprávkou).
Sylviaa
27.07.15,08:01
Sú to tie staré kovové šrubovacie, ale p. murár sa vyjadril, že to už ak dať preč, tak jedine vybrať, otáčať a znova murovať nemá zmysel, že aj vonku pôjdu ťažko, lebo sú "100ročnéô a šrúbky zhrdzavené atď..a aby toho nebolo málo,tak ešte vraj spojené aj s prahom. Škoda, že nemám fotku, vyzerá to kartastrofálne, len ja som netušila, že bude taký problém s výmenou resp. otočením či obložením. Páčia sa mi tie posuvné, čo ste sem dali, asi to bude aj drahšie, ale vyzerá to krásne.
misoft - prácička na cca hodku pre šikovného chlapa a ja takého nejak práve v okolí nemám a nepoznám :) :) ale tak majster murár spraví i s peknou sumičkou potom :)
Ďakujem Vám za typy a rady :)
lubko6394
27.07.15,08:33
Ak sú skrutky hrdzavé tak sa dajú hlavičky odvŕtať.
Peggynka
27.07.15,10:30
Ja myslím,že také skladacie dvere by ti stolár aj vyrobil.Mala som také na vstupe na schodisko (š.100cm) a pekne sa skladali na polovicu.
viktorviktor
27.07.15,12:25
keď si zvládla iné domáce drobnosti, dva plechy dokážeš hravo oddeliť, zoškriabeš farbu okolo zárubne keď bude potrebné, zápáčiš šrobovákom, otočíš, podľa potreby kúpiš nové šróby, murár chce len zarobiť
misoft
27.07.15,14:37
Sylviaa - to sú len "kecy majstra", ktorému sa to nechce A) robiť; B) málo za to dostane. Ja som demontoval (síce nie 100-ročné, ale len 40-ročné) svoje zárubne - a div sa svete - skrutky šli ľahko - žiadna hrdza! Stačilo len dole pobúchať po tom spojovacom páse a boli vonku! A pokiaľ ten panel nie je v ich okolí narušený, priloží sa, spojí sa a len sa okolo nich upraví (stierkou, prípadne trochou omietkovej malty). Ony tam sadnú ako riť na šerbeľ....:D
vlado 33
27.07.15,16:26
Posledné dva komentáre presne vystihujú pána kutil majstra. Keď to robiť nechce, nech ide s kade prišiel. Chce ťa obrať o prachy, povedz mu to.