Mardzsit
26.07.15,20:03
Dobry den,
chcela by som sa opytat je vhodna konzumacia takto choreho kralika napadnuteho
kopretinka
26.07.15,18:15
:eek:
Terezia13
26.07.15,18:23
neodporúčam konzumovať
Myxomatóza
nákazlivé ochorenie králikov spôsobené vírusom. Rozšírená je na celom svete, v ŠFR od r. 1954. Najväčšia koncentrácia vírusu je v častiach tela zamorených chorobou a vo výlučku očných spojoviek. vírus je značne odolný. Vnímavé sú všetky plemená králikov. Takmer odolný je zajac. Na iné druhy zvierat ani na človeka myxomatóza prenosná nie je. Šírenie nákazy umožňuje priamy styk s divokými králikmi, skrmovanie zeleného krmu z miest kam majú prístup divoké králiky. Najväčším šíriteľom je bodavý hmyz. Klinické zmeny sa prejavujú bujnením tkaniva v mieste vzniku infekcie a rýchly šírením myxomatóznych zmien. Nápadný je silný opuch mihalníc, očnej spojovky a hlienovo - hnisavý výtok z očí. Mihalnice sú zlepené hnisavým výlučkom, zviera prestáva vidieť. Zdurenie sa prejavuje a j na ušniciach. K myxomatóznym zmenám patria uzly veľkosti hrachu až bôbu na ušniciach, v podkoží hlavy, na pyskoch, v okolí nosa a pohlavných ústrojov. V neskoršom štádiu choroby králik odmieta potravu, chudne a v priebehu 8 ? 12 dní hynie. V ostatnom čase býva v niektorých prípadoch aj miernejší priebeh. Úmrtnosť dosahuje 80 ? 100%. M. sa nelieči. Prevencia spočíva v ochrannom očkovaní vakcínou MXT.. V čase rozšírenia nákazy sa treba zamerať na jej tlmenie medzi divými králikmi, ktoré sú zdrojom m. Pred hmyzom treba králikárne chrániť ochrannými sieťami. choré zvieratá treba likvidovať spálením. Dôležitá je dezinfekcia králikární. výskyt m. podlieha povinnému hláseniu.
lujza.j
26.07.15,18:28
evuš
26.07.15,18:35
Nie, mäso sa z chorých zajacov myxomatózou neje...ja by som nejedla mãso radšej už v živote a žiadne....

Myxomatóza sa prejavuje nádormi, snáď ešte vieme, čo to je a čo to znamená....
bettylou
30.08.15,10:10
prečo neodporúčaš, keď nie je prenosná?? je to hnusné? čím dezinfikuješ??? nejak nevidím niečo ku veci okrem tých vakci chemikálií. neviem preto sa pýtam
bettylou
30.08.15,10:11
a hlavne nevieme, že z čoho je to :D
Terezia13
30.08.15,10:43
aj tu je napísané - choré zvieratá spáliť, na človeka nie je prenosná, zatiaľ sa taký prípad nevyskytol, ale neviem, kto by jedol také choré zviera, keď sa s tými opuchmi ťažko berie do ruky bez rukavíc, kto by to dral, tu je predsa jasne napísané, že sú zdurené tkanivá, na pohľad ten králik vyzerá tiež nevábne
pavol54
30.08.15,11:54
Choré zvieratá treba likvidovať spálením haha a kde? existuje predsa zákaz zakladania ohňa vo voľnej prírode, alebo si vari treba spraviť malé krematórium z krbovej vložky? a ten smrad .
pavol54
30.08.15,11:56
vírus, ako napr. z čoho je vírus chrípky?
bettylou
30.08.15,12:13
neviem, ja ne doktor, ale uznavam.
kopretinka
30.08.15,12:18
vírus chrípky nie je z čoho,ale jednoducho je,existuje,tak ako existujú aj iné tvory,potvory,bacily,prvoky a všetko ostatné
bettylou
30.08.15,12:40
to viem, som skôr myslela na oslabenú obranyschopnosť takto chovaných zajacov
Terezia13
30.08.15,12:45
Myxomatóza je veľmi infekčné ochorenie, ktoré môže usmrtiť celý chov, ak uhynuté zviera zakopeme, je možnosť, že sa k nemu dostanú hlodavce a tie znovu chorobu prinesú do chovu, ak to zviera vyhodíme niekde do jarku, muchy túto chorobu znovu prinesú do chovu, ak ho hodíme do smetiaka, tam si ho tiež nájdu muchy a výsledok je stále ten istý, kto chová králiky, pravdepodobne ich chová na dedine nie v činžiaku (okrem zakrslých), takže ich má možnosť spáliť, každý spaľuje opílené konáre, zvyšky sena - nehovorte mi, že nie, keby sme ináč chránili životné prostredie, bolo by to vidieť, to že spálim chorého králika, je menšie zlo, ako sa ho zbaviť uvedenými spôsobmi
pavol54
30.08.15,12:55
to vysvetľuj obecnej polícii a dobrým susedom, ja králiky nechovám len som uvažoval ako to zrealizovať
Terezia13
30.08.15,13:14
aj to sa dá, keď susedia už pozerajú večer TV, ale fakt iné východisko nie je, kdekoľvek "odpraceš" takého králika, je vysoká pravdepodobnosť, že sa tá choroba rozšíri, poliať nejakým benzínom a za pár okamihov neostanú ani kosti