Naďuša
30.05.06,08:47
Ahojte potrebujem poradiť:
Vystavujem FA do ČR za reklamu na webe, odberateľ nie je platca DPH v ČR naša firma je platca DPH. Môžem faktúru vystaviť podľa § 73 bez DPH aj ked odberateľ nieje platca? :confused:
ALBO
30.05.06,07:42
Ano podľa § 15/7 je miesto dodania voči neplatcovi podnikatelovi česko.
Len si musíte zistiť , čo s tou daňou , jej odvedením, v česku. či sa na českého neplatitela prenáša daňová povinnosť tak ako by sa preniesla v opačnom prípade u nás (čech by dodával slovákovi) podľa § 69/3.
Naďuša
30.05.06,09:51
diki moc :)
Grófová
30.05.06,11:13
Ja by som túto faktúru vystavila s daňou pre odberateľa v EU, ktorý nie je platiteľ dane a nemá pridelené IČ DPH.
ALBO
30.05.06,15:03
Ja by som túto faktúru vystavila s daňou pre odberateľa v EU, ktorý nie je platiteľ dane a nemá pridelené IČ DPH.

Reagujem preto aby sme zas nedoplietli zadávateľa otázky. Napíšte prečo takáto odpoveď, odvolajte sa na § .

Sme v službách podľa § 15/8? Ano?
Ak tam tuto službu najdete tak prejdite na 15/7.
Miestom dodania vramci EU je je sídlo osoby(,ktorá podniká) ktorej sa dodajú.Osoba= podnikatel platiteľ aj neplatiteľ.Ak by ste dodali nepodnikatelovi, tak to zdaníte na slovensku.
Ak by ste dodali do 3. krajín ,tam je źákazník=všetci ludia, tam by ste nezdanili nikdy.
Grófová
31.05.06,06:26
Albo, už zase tomu rozumiem úplne inak, len neviem či dobre. Takže ja keď vystavujem faktúru nejakému rádovému občanovi v ČR, ktorý si objedná niečo u nás na dobierku, tak faktúru vystavím v slovenských korunách so slovenskou daňou.
A keď fakturujem zdaniteľnej osobe v EU, ktorá nie je registrovaná pre DPH, fakturujem bez dane, a ten podnikateľ je teda povinny platiť daň z prijatej služby, nemá však nárok na odpočítanie dane. Teda aj keď nepodáva daňové priznania pre daň z pridanej hodnoty, tak to musí v tomto prípade urobiť.
Albo, rozumiem tomu ako ?
ALBO
31.05.06,08:08
Albo, už zase tomu rozumiem úplne inak, len neviem či dobre. Takže ja keď vystavujem faktúru nejakému rádovému občanovi v ČR, ktorý si objedná niečo u nás na dobierku, tak faktúru vystavím v slovenských korunách so slovenskou daňou.
A keď fakturujem zdaniteľnej osobe v EU, ktorá nie je registrovaná pre DPH, fakturujem bez dane, a ten podnikateľ je teda povinny platiť daň z prijatej služby, nemá však nárok na odpočítanie dane. Teda aj keď nepodáva daňové priznania pre daň z pridanej hodnoty, tak to musí v tomto prípade urobiť.
Albo, rozumiem tomu ako ?

Nemôžeme splietať tovary a služby . Ona sa pýtala na službu.
Pri tovare je to iné, neviem či robíte zásielkový predaj, alebo len tak niečo predáte na dobierku.
Pri predaji tovaru medzi platiteľmi sa daň prenesie na čecha.
Ak čech je neplatiteľ, tak ,kde sa preprava začína=slovensko. Ale česi môžu tiež mať to pravidlo, že je identifikovaný pre DPH len na dovoz ako my v §, 11/4.
Ak by ste robili zásielkový predaj Pre FO tak by ste sa museli v česku zaregistrovať po dosiahnutí stanoveného obratu.U nás bz to bolo 1,5 mil.

Čo sa týka otázky k službe. Ano, čech neplatiteľ ju odvedie(ak to takto majú v zákone,teoreticky by sa mohlo stať aj to , že sa tam vy musíte zaregistrovať a odviesť tam daň, ale nepoznáme podrobne český zákon. )
On ten čech neplatiteľ musí pravdepodobne podať daňové priznanie v česku aj ked je neplatiteľ ale nemá nárok na odpočet.
Obdobne sa správa v opačnej situácii Slovák podľa § 69 a daňové priznanie podáva podla § 78/3.
Grófová
31.05.06,08:50
Albo, ďakujem. Budem si to pamätať.
chudaska
13.06.06,06:09
Dobrý deň, kde môžem zaradiť službu -sprostredkovanie obchodu? Sme firma,platiteľ DPH a faktúrujeme firme do Čiech,tiež registrovaná ako platiteľ DPH v Čechách. Vyfaktúrujem bez DPH a oni si to zdania v ČR,dobre tomu rozumiem?
Ďakujem.

Takže dopĺňam to, naša firma bola len sprostredkovateľom medzi českou a slovenskou firmou, na základe čoho bol dodaný prístroj na Slovensko, my sme tú službu vykonávali na území SR, takže som českej firme vyfaktúrovala službu -sprostredkovanie obchodu aj spolu s 19% DPH.
Dúfam, že som to dobre pochopila.
PORAĎTE....
va1ke
30.06.06,06:26
Ahojte mala by som jednu otázku.
Opravujeme auto českej firme na Slovensku. Ako mám vystaviť faktúru s DPH alebo nie?
Ďakujem
Milan Benka
30.06.06,06:32
Ahojte mala by som jednu otázku.
Opravujeme auto českej firme na Slovensku. Ako mám vystaviť faktúru s DPH alebo nie?
Ďakujem

§16
(7) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=91) na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sa vykonajú pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa práce fyzicky vykonajú, je členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým sa mu služba dodala; ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali, je miestom dodania služby členský štát, v ktorom sa služby fyzicky vykonali.

Ak to auto po oprave opustí územie SR tak platí zvýraznená časť.
va1ke
30.06.06,06:39
No a pre mňa to znamená čo? Vystavím faktúru bez DPH. A odberateľ si urobí samozdanenie v ČR?
Milan Benka
30.06.06,06:44
Ak je miestom dodania služby iný členský štát, potom uvedená služba nie je predmetom dane na slovensku. Takúto službu fakturujeme mimo DPH. Vo faktúre uvedieme poznámku, že daňová povinnosť sa prenáša na odberateľa podľa § a tento je povinný daňovo si ju vysporiadať v krajine, ktorá mu pridelila IČ DPH, pod ktorým si faktúrovanú službu objednal.
va1ke
30.06.06,06:57
Prosím ťa ešte jednu otázku potrebujem zodpovedať do ktorého r. daňového priznania to budem uvádzať?
Milan Benka
30.06.06,07:07
Nie je predmetom dane a preto sa do DP neuvádza.
va1ke
30.06.06,07:37
dakujem dakujem veľmi pekne.
Elen1
12.07.06,04:15
Som platcom DPH, faktúrujem platcovi DPH v ČR prípravu textov do časopisu-teda službu, ktorú som vykonal na Slovensku. Vystavím faktúru s DPH alebo bez???

Prosím poraďte:confused:
Milan Benka
12.07.06,04:25
Myslím.že by sa tieto služby dali zaradiť do § 15/8b:poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií

Pri týchto službách je podľa §15/7:
(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

Keďže miestom dodania služby ( s ohľadom na uvedené §§) je sídlo odberateľa (ČR), nebude predmetná služba predmetom dane na Slovensku. T.z. fakturácia mimo DPH.
Viď príspevok 13 v tejto téme.
Elen1
12.07.06,08:28
Jedná sa o prípravu textov pre slovenskú verziu českého časopisu. Takže podľa mňa je to služba poskytnutá na Slovensku. Vystavím to s DPH???
Elen1
12.07.06,09:06
Ospravedlňujem sa za svoj predchádzajúci príspevok, to bude nedostatkom času:) . Vystavujem to bez DPH. Nabudúce budem dva krát merať...