alušik
30.05.06,07:58
Česká firma iČ DPH CZ fakturovala slovenskej firme IČ DPH SK za tlač skladaných letákov spolu s českou DPH. Podľa mňa však mali fakturovať bez dph, keďže objednávateľ mal IČ DPH SK a slovenská firma by sa samozdanila. Myslím, že by tlač týchto letákov mohla spadať pod reklamné služby, pri ktorých sa miesto dodania určí podľa sídla odberateľa. Mohol by sa mi k tomu niekto vyjadriť? Nechcem zavolať dodávateľovi, ak sa mýlim...
Tweety
30.05.06,06:09
Česká firma iČ DPH CZ fakturovala slovenskej firme IČ DPH SK za tlač skladaných letákov spolu s českou DPH. Podľa mňa však mali fakturovať bez dph, keďže objednávateľ mal IČ DPH SK a slovenská firma by sa samozdanila. Myslím, že by tlač týchto letákov mohla spadať pod reklamné služby, pri ktorých sa miesto dodania určí podľa sídla odberateľa. Mohol by sa mi k tomu niekto vyjadriť? Nechcem zavolať dodávateľovi, ak sa mýlim... Áno, podľa § 15 odst 7 je miestom dodania služieb SR, správne mala byť fakturácia bez dph.
alušik
30.05.06,06:15
Len ešte uvažujem, čo mi môže povedať dodávateľ. Napr. že to nezaraďujú pod reklamné služby...? Ak by to bola dajme tomu len veľká tlačiarenská spoločnosť pre nich sú to služby tlače - nezaoberajú sa asi tým, čo tlačia, či reklamný leták, alebo čokoľvek iné... Stále máš Majka na to ten istý pohľad, čo ja - že to mali fakturovať bez DPH? A zaradené napr. pod technické služby?
Tweety
30.05.06,06:20
Len ešte uvažujem, čo mi môže povedať dodávateľ. Napr. že to nezaraďujú pod reklamné služby...? Ak by to bola dajme tomu len veľká tlačiarenská spoločnosť pre nich sú to služby tlače - nezaoberajú sa asi tým, čo tlačia, či reklamný leták, alebo čokoľvek iné... Stále máš Majka na to ten istý pohľad, čo ja - že to mali fakturovať bez DPH? A zaradené napr. pod technické služby?
Tá firma je reklamná?
alušik
30.05.06,06:27
Ťažko povedať, firmu nepoznám, objednali to v ČR naši majitelia, takže netuším... Keď som však pozrela Obchodný register, tak tam majú:
- koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej
- sítotisk, gumotisk, chemografie, stereotypie, galvanoplastika,
ofsetový tisk
- reklamní činnost
Ja by som ich teda presviedčala, že ide o reklamnú činnosť. Hm?
ALBO
30.05.06,06:31
Česká firma iČ DPH CZ fakturovala slovenskej firme IČ DPH SK za tlač skladaných letákov spolu s českou DPH. Podľa mňa však mali fakturovať bez dph, keďže objednávateľ mal IČ DPH SK a slovenská firma by sa samozdanila. Myslím, že by tlač týchto letákov mohla spadať pod reklamné služby, pri ktorých sa miesto dodania určí podľa sídla odberateľa. Mohol by sa mi k tomu niekto vyjadriť? Nechcem zavolať dodávateľovi, ak sa mýlim...
Poyrite si JKP kod 22.22.12 je tam tlač reklamných a propagačných tlačovín
a potom si pozrite kod 74.4. reklamne služby

a zistíte, že vám nerobia reklamu ale len niečo tlačia (ak to však nebolo spojené aj s návrhom reklamného letáku)

Takže Ok s DPH

Doplnené:
teray vidím , že ste doplnili reklamnú činnosť , takže musíte presne povedať čo vám robili, ak tam bol aj návrh, potom reklamná
alušik
30.05.06,06:34
Aha, no tak ja teda idem zistiť, či nerobili aj ten návrh letáku - lebo neviem, kto iný by ho urobil...
Jozef I
30.05.06,06:39
Mám len taký malý názor na reklamný leták. Nie je to náhodou tovar? Vy ste im predsa asi tie papiere nedávali aby vám ich potlačili? Dali ste nejaký súbor a oni na základe vášho návrhu vytlačili(vyrobili) plagáty - teda reklamný predmet vo forme plagátu, a ten sa dostal do SK. Môj názor je, že by to malo byť bez DPH. Ale možno sa mýlim. :confused: Sú tu aj fundovanejší.
Zita5
30.05.06,06:43
No ono sú dve možnosti .......buď bola grafika spracovaná na Slovensku a na základe dodaného CD bola spracovaná tlač v CZ , alebo v CZ bola spracovaná aj grafika aj prevedená tlač a konečný výrobok v podobe letáku dodaný do SK .
alušik
30.05.06,06:48
No zavolala som im, opravia faktúru - takže asi robili aj ten návrh. Pôvodne objednala túto vec česká firma, s ktorou tvoríme konsolidovaný celok a jednu investičnú skupinu. Až keď im to bolo vyfakturované, zistili, že je to vlastne leták - akoby obal na spis, ktorý sa týka nás a našej výstavby, hoci je tam aj reklama nášho predajcu a tej českej firmy. Takže nemám ani objednávku.
Inak Jozef - keď teraz rozoberáme miesto dodania služby, tak mi vychádza služba, ale naozaj sa vlastne na to dá pozerať ako na tovar.
ALBO
30.05.06,06:48
Mám len taký malý názor na reklamný leták. Nie je to náhodou tovar? Vy ste im predsa asi tie papiere nedávali aby vám ich potlačili? Dali ste nejaký súbor a oni na základe vášho návrhu vytlačili(vyrobili) plagáty - teda reklamný predmet vo forme plagátu, a ten sa dostal do SK. Môj názor je, že by to malo byť bez DPH. Ale možno sa mýlim. :confused: Sú tu aj fundovanejší.
No ja neviem, ale myslím si , že propagačný leták nie je reklamný predmet a jeho tlač je služba,
Pripadá mi to obdobné ako kopírovacia služba a ten papier je už len vedlajší súvisiaci náklad.
Lila
30.05.06,06:49
Kedysi som pracovala v tlačiarni, viem ako to tam chodí.
Všetky tlačiarenske výrobky majú roztriedené podľa kódov a skupín.
1/Časopisy, publikácie
2/noviny /denné, týždenné,.../
3/hospodárske tlačivá /dod. listy, faktúry, objednávky, poklad. doklady, tlačivá DPH ..../
4/vinety, visačky.....
5/vizitky, svad. oznámenia, letáky, iný propagačný materiál.....
6/...................8/atď
T.z., ak si objednávate tlač propag. letákov, tak to nemôže byť v žiadnom prípade reklama, nakoľko Vám nerobia službu, ale Vám poskytujú tovar podľa dod. listu. Je málo tlačiarní, ktoré majú v obsahu svojej činnosti vydávanie publikácií, nehovoriac o reklamnej činnosti.
Ak vo faktúre uviedli : .... tlač reklamných letákov /tak je to tovar ako každý iný/:)
Zita5
30.05.06,06:53
OPRAVUJEM PRÍSPEVOK :

Skutočne sa jedná o tovar z hľadiska dovozu , čiže prikláňam sa k ostat.názorom . ;)
Lila
30.05.06,06:54
Ak ste si dali vlastný papier, tak určite súhlasím, že ide o službu.
V tlačiarni sa to posudzuje ako predaj tovaru.
V tlačiarni som pracovala ešte keď bola daň z obratu a od začiatku novej dane -DPH . V zákone o DPH nie sú tlačiarenske služby definované, ale výroba a predaj tlač. výrobkov. Keď existovali dve rôzne %-tá DPH, tak sme to museli rozdeľovať do tej vyššej /lebo to bol jednoznačne tovar a nie služba/.
Jozef I
30.05.06,06:55
Nuž ...ja by som to definovala ako službu a nie tovar .

môj názor je že ide o službu ak mi potlačia tričko reklamným nápisom a to tričko im ja dodám. Ale ak mi niekto vyrobí leták alebo vizitky alebo obal je to reklamný predmet. Tak už nás niekto rozsúdte, nech viem či sa mýlim abo nie ! :D
ALBO
30.05.06,07:00
Kedysi som pracovala v tlačiarni, viem ako to tam chodí.
Všetky tlačiarenske výrobky majú roztriedené podľa kódov a skupín.
1/Časopisy, publikácie
2/noviny /denné, týždenné,.../
3/hospodárske tlačivá /dod. listy, faktúry, objednávky, poklad. doklady, tlačivá DPH ..../
4/vinety, visačky.....
5/vizitky, svad. oznámenia, letáky, iný propagačný materiál.....
6/...................8/atď
T.z., ak si objednávate tlač propag. letákov, tak to nemôže byť v žiadnom prípade reklama, nakoľko Vám nerobia službu, ale Vám poskytujú tovar podľa dod. listu. Je málo tlačiarní, ktoré majú v obsahu svojej činnosti vydávanie publikácií, nehovoriac o reklamnej činnosti.
Ak vo faktúre uviedli : .... tlač reklamných letákov /tak je to tovar ako každý iný/:)

Bude to tak, tovar, lebo teraz,zisťujem, že kodJKP 2.2. nie sú služby.
Takže dodanie tovaru.
Doplnené
No to sme sa ale doplietli, keď som teraz prečítala, čo ste medzičasom pridali tak už zas neviem kde je sever.
V každom prípade ak tam bol aj návrh, tak je to samoydanenie tu. Lem česi musia dopísať § podľa ktoráho to nezdanili, aby ste vedeli, do ktorých r. DP to máte dať.
Lila
30.05.06,07:04
Ešte na zasmiatie:
V tlačiarni sme tlačili aj erotické časopisy pre Maďarov. Myslíte si, že sme im poskytovali azda erotické služby?????????????
Ja myslím, že len tovar-časopis.
Neviem ako by sa DÚ zatváril nad našou erotickou službou???:D
alušik
30.05.06,07:13
No fajn, pozerám, že celkom slušná diskusia.:D Ja som tiež zistila, že oni to posudzujú ako tovar. Na faktúre dole je uvedené: Dodavateľ prehlasuje, že dodaný tovar... atď. Takže aj v DPH to zaradím ako nadobudnutie tovaru. Vznikol mi však iný problém. Máme IČ DPH a predsa ešte nemáme.:eek: Faktúru bez dane mi nevystavia, lebo si nemôžu overiť IČ DPH, chcú teda vyjadrenie daňového úradu.:o A ani to nemám - len ústne.
Lila
30.05.06,07:18
Ak by to malo byť poriadne, tak myslím, že na fa mali uviesť :
*cenu reklamného návrhu /služba/
*a cenu hotových výrobkov /tovar/

Pretože kedysi to v DPH boli rozdielne %-tá. A myslím, že aj v tomto prípade sú. Ale koniec koncov- prikláňam sa k tovaru- tak ako to uviedli na faktúre a zbytočne to nekomplikovať.
A vlastne aj colníci to berú ako tovar. Veď prevážate "tlačoviny", ktoré sprevádza faktúra.
Keďže mi nič nedovážame, tak sa možno budem mýliť, ale chcete mi povedať, že v "dnešnej dobe" netreba mať potvrdenú faktúru na colnici ?
Kedysi to museli byť JCD s faktúrou.
A ak potvrdili- na faktúre je predsa faktúrovaný tovar a nie služba.
Zita5
30.05.06,08:30
I napriek tomu , že som opravila svoj príspevok zostala som v tomto smere neistá .................:rolleyes:
Áno čo sa týka vývozu- dovozu ....jasné že ide o tovar .

Už keď sme pri tlačiarenským službách tak pridám aj ja niečo :
mimotemy ........ja úhradu faktúr za tlačiarenske služby alebo polygrafickú výrobu ........teraz neviem ako to mám nazvať/nakoľko je možnosť širokej palety názvov predmetu činnosti v tomto obore /........ celé roky účtujem ako príjem za výrobky a služby v JÚ .....toto ma zmiatlo .

Ja na základe objednávky od zákazníka vyrábam určitý výrobok s tým , že buď zákazník si dodá predlohu na CD,respek.litografie a podobne , alebo všetko spracováva od grafiky až po tlač ....tlačiareň .
Je zákazník , ktorý dokonca si dodá aj určitý materiál napr. poštové obálky na potlač loga . Toto chápem ako službu .

Na to aby som mohla tento výrobok vyrobiť si musím zakúpiť materiál , ktorý vediem v skladovej evidencii materiálu.
Tento materiál samozrejme , že použijem k výrobe určitého výrobku , či to bude leták, vizitka,kniha ,plagát a podobne . To mi je všetko jasné .

Ak by som to nazvala tovarom , tak po jeho výrobe by som tento vyrobený produkt musela prijať na sklad a výdajkov zo skladu potom vyfakturovať následne zákazníkovi ako tovar .

K tejto problematike sa vyjadrujem z dôvodu toho , že vlastne vôbec nepoužívam pri úhrade týchto fa za tlačiarenskú výrobu alebo služby v peňažnom denníku ako príjem za tovar ........... ale príjem za výrobky a služby .

Tovar resp. tržby za tovar by som účtovala v tom prípade , ak vyrobím na sklad napr. všeobecné tlačivá ako napr. PPD,VPD ,PD a podobne a tieto vediem ako tovar a predávam v predajni ako tovar .

Dovoz a vývoz som v tomto smere zatiaľ neriešila .

A teraz som z toho paf ......:confused: :eek: , že či ja to vôbec správne účtujem .
A preto začínam rozmýšľať nad tovarom .....výrobkom......službou .......
????????je tu veľa otáznikov :rolleyes:

V minulosti boli tiež nejednoznačné posudzovania z hľadiska činností tlačiarní.

Budem veľmi rada , poznať Váš názor na túto problematiku .;)
lenkak
30.05.06,08:47
Zitka ja by som to účtovala ako službu.
A čo si napísala tak s tým súhlasím.
Lila
31.05.06,07:44
Mňa by zaujímalo, či potom tie knižné publikácie predávate a ak áno, tak to predávate ako službu?
Veď mali by ste to predávať ako tovar, ktorý ste mali prijať aj na sklad.
alušik
07.06.06,11:42
Tak už som opäť pri tom istom... Faktúru prerobili a poslali ďalšiu. Na tej prvej, o ktorej som písala nakoniec prepísali poznámku dole na:
Uvedené plnenie je oslobodené od dane podľa §64 ods.1 zákona o dph 235/2004 Zb.
Neviete mi niekto poradiť, kde nájdem český zákon o dph?
Druhú faktúrku mi vystavili s daňou. Text mi na oboch prepísali rovnako - je tam len Tlač v sume...
Raz mi to dali s daňou a raz bez nej - podľa toho, ako sme boli/neboli platiteľmi dph. Už mám z toho naozaj guláš.
ALBO
07.06.06,11:59
Tak už som opäť pri tom istom... Faktúru prerobili a poslali ďalšiu. Na tej prvej, o ktorej som písala nakoniec prepísali poznámku dole na:
Uvedené plnenie je oslobodené od dane podľa §64 ods.1 zákona o dph 235/2004 Zb.
Neviete mi niekto poradiť, kde nájdem český zákon o dph?
Druhú faktúrku mi vystavili s daňou. Text mi na oboch prepísali rovnako - je tam len Tlač v sume...
Raz mi to dali s daňou a raz bez nej - podľa toho, ako sme boli/neboli platiteľmi dph. Už mám z toho naozaj guláš.

Je to ako nas § 43/1
http://www.finance.cz/home/zakony/
Ked ste platiteľ da bez DPH a oslobodí podľa toho §
Ak ste neboli platitel, predal s českou danou. To je OK.
Podla fakturacie ide o tovar.
alušik
07.06.06,12:03
Podľa celej tejto témy tomu ale potom nerozumiem. Pretože som sa ich pýtala, či robili aj nejaký návrh k tej ďalšej faktúrke. Nie, nerobili, urobili len samotnú tlač. A to nie je potom teda služba?
Lisa
07.06.06,12:26
Tlač letákov, ale aj vizitiek je podľa usmernenia DÚ - tovar. To znamená, že ide o dodanie tovaru z ČR. Mali fakturovať bez DPH ak ste plátcami dane. Urobíte samozdanenie. Pripájam pokyn DÚ (môžte si to pozrieť na stránke www.drsr.sk
. Výstupom tlačiarní môžu byť napr. knihy, noviny, časopisy, tlačivá, letáky, prospekty, katalógy, vizitky, hlavičkový papier a pod. Z nám dostupných informácií takéto výstupy tlačiarní /od grafického návrhu, cez prípravu tlače až po konečnú tlač/ sú zatrieďované colnými orgánmi ako tovar do príslušných kapitol colného sadzobníka, napr. 4901 - brožúry, knihy, letáky,..., 4902-noviny, časopisy
ALBO
07.06.06,12:53
Podľa celej tejto témy tomu ale potom nerozumiem. Pretože som sa ich pýtala, či robili aj nejaký návrh k tej ďalšej faktúrke. Nie, nerobili, urobili len samotnú tlač. A to nie je potom teda služba?

Ja osobne som z tých príspevkov si urobila zaver, že ide v konecnom dôsledku o tovar.
maruš
25.10.10,08:16
Pekný deň, môžete mi prosím poradiť ako zaúčtovať faktúru z ČR:
"faktúrujem Vám výrobu grafiky:
premet dodávky: reflexné pruhy,
mám to zaúčtovať ako tovar alebo službu?
Tweety
25.10.10,08:19
Pekný deň, môžete mi prosím poradiť ako zaúčtovať faktúru z ČR:
"faktúrujem Vám výrobu grafiky:
premet dodávky: reflexné pruhy,
mám to zaúčtovať ako tovar alebo službu?
Vyrábali vám grafiku na reflexné pruhy? ak áno, je to služba.
maruš
25.10.10,08:25
aj som to zaúčtovala ako službu, ale dodali aj tie reflexné pruhy, preto mám dilemu.

pretože poznámka na fa: Dodání zboží do jiné ČL dle par. 64 zákona o DPH.
Tweety
25.10.10,08:27
aj som to zaúčtovala ako službu, ale dodali aj tie reflexné pruhy, preto mám dilemu.

pretože poznámka na fa: Dodání zboží do jiné ČL dle par. 64 zákona o DPH.
Tak potom je to tovar.
maruš
25.10.10,08:34
ok ďakujem pekne