Epidot78
27.07.15,17:15
Manželka má firmu, s.r.o. Prijala došlú faktúru, avšak na bankovom firemnom účte je málo prostriedkov. Manžel (s firmou nemá nič spoločné) urobí fyzický vklad priamo v banke na účet firmy, aby bolo na zaplatenie faktúry. Je v rukách účtovníka - vie to tak ošetriť, aby sa takto vložené finančné prostriedky (popr. presunuté prostriedky z osobného účtu manžela alebo manželky) považovali za prostriedky zo základného imania? V problematike som absolútny laik. Ďakujem.
Pre doplnenie, základné imanie 5000€ potrebné na založenie firmy bolo po jej založení vybratých - "sú v pokladni". Čiže v prípade potreby (resp. podľa potreby) ich vkladáme späť. Ako by sa takéto prostriedky mali dávať späť na účet?
Tweety
27.07.15,15:17
Bude účtovať ako o poskytnutej pôžičke.
Consultix
27.07.15,16:48
V kazdom pripade by Sro uz nemalo taketo plnenia prijimat v hotovosti, teda do poklad. Je spravne, ako ste uviedli, vlozit tieto prostriedky, alebo ich bezhotovostne poukazat na ucet Sro.
Najlepsie je takuto operaciu ponat kratkodobo a uctovat o nej ako o kratkodobej financenj vypomoci, ktora sa vysporiada bez zbytocneho odkladu po tom, ako na ucet Sro nabehnu peniaze. Ak su prostriedky poskytnute na dlhsie obdobie, potom by som o tom uctoval ako o pozicke, kde ale odporucam pisomnu zmluvu.
Epidot78
30.07.15,06:29
Viete mi ešte poradiť na základe doplnených informácii, ktoré som dal do otázky?