contesa
28.07.15,10:39
dobry den, potrebujem poradit, ohladom vypovede najomnej zmluvy. Zmluva je urcena na dobu urcitu. Prenajimatelia vyzadovali pri podpise zmluvy depozit vo vyske trojmesacneho najmu. V zmluve je definovane ukoncenie najmu vzajomnou dohodou zmluvych stran, kt.maju potvrdit obe strany pisomne, a to aj bez udania dovodu. Problem je v tom, ze dohoda s nimi nie je mozna. Neakceptuju depozit, ako poplatok za skoncenie najmu..myslim tym, ze chcem skoncit koncom augusta..a oni si chcu ponechat depozit a chcu aby som platila dalej najom. je to v poriadku so zakonom?zmluva ma aj drobne chyby: zla adresa jedneho z majit., su pouzite slova ako.. moze,ma gramaticku chybu. Kedy sa da zmluva povazovat za zavadzajucu alebo neplatnu ak ma ake chyby? dakujem za radu!
Mária27
28.07.15,19:17
Zmluva nie je neplatná pre také drobné chyby (§ 37 či § 39 obč.z.)..

Ak sa nedohodnete, výpoveď dať pri dobe určitej nemôžeš. Máš to v občianskom zákonníku v § 677 (aj 678), tiež všeobecne v § 582.

Osobitný zákon č. 116/1990 o nájme nebytových priestorov ti dáva možnosť v § 9:
(3) Nájomca môže písomne vypovedať zmluvu uzavretú na určitý čas pred uplynutím dojednaného času, ak
a) stratí spôsobilosť prevádzkovať činnosť, na ktorú si nebytový priestor najal;
b) nebytový priestor sa stane bez zavinenia nájomcu nespôsobilý na dohovorené užívanie;
c) prenajímateľ hrubo porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z § 5 ods. 1.

Pokús sa nájsť za seba náhradného nájomcu, aby prenajímateľ netratil nájomné, lebo dnes sa ťažko hľadá nový nájomca - firmy krachujú.