anada
28.07.15,12:02
Dobrý deň, bývam v 5 poschodovom asi 35 ročnom paneláku. Kúpeľňa a WC je ešte staré umakartové jadro a chcela by som ich rekonštrukciu. Už dlhšiu dobu mi praskajú tehlové priečky, ktoré Tvoria vonkajšie steny okolo WC a kúpeľne. Môže to súvisieť s tým, že poschodia nado mňou kúpeľne vymurovali a zvýšili tým záťaž na moje steny? Je vzľadom na túto skutočnosť lepšie robiť murované jadro, ktoré asi znesie väčšiu záťaž, alebo je to jedno? Mala som v pláne dať sádrokartón.
Srdečná vďaka za odpoveď.
chandler
28.07.15,10:59
pravdepodobne to suvisi s tou zvysenou zatazou, ale len poschodia priamo nad tebou. strop sa viac prehne a priecky dole mozu popraskat. je ale jedno ci pouzijes sadrokarton alebo to vymurujes. strop nad tebou je uz prehnuty a viac by sa hybat nemal. sadrokarton asi bude lepsi v tom aby nepraskali priecky susedom pod tebou.
Ing. Ľubomír Janoška
28.07.15,12:43
Kľudne dajte sadrokartón, ale dbajte, aby dosky priečok neboli pevne spojené so stropom - ani s pôvodným ani s podhľadom. Spoj musí byť pružný kvôli dilatácii. Na jadro treba použiť impregnované (zelené) dosky.