L.u.c.i.a.
28.07.15,16:53
Zdravim vas. Zaujimalo by ma preco mi veduca vravi ze musim chodit do prace na 6 hodin od 7:30-14:00....pri tom sme sa dohodli ze budem chodit na osmu. Ma to byt 6 hodinovy p.uvazok.....poradite mi prosim ako to vlastne je ? Dakujem
Tweety
28.07.15,14:54
Pozri PZ. Pri zmene 6 hod..v ZP nie je stanovená prestávka.
Doplním § § 91
Prestávky v práci
(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času; to neplatí, ak ide o prestávku na odpočinok a jedenie, pri ktorej sa zabezpečuje primeraný čas na odpočinok a jedenie bez prerušenia práce zamestnancom.

(6) Prestávka poskytovaná z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci sa započítava do pracovného času.
ivka70
28.07.15,16:02
ZP stanovuje prestavku v praci najneskor po 6 hodinach prace. Ak vsak zamestnavatel definuje prestavku aj pri kratsom uvazku, napr po 4 hodinach pri 6 hodinovom uvazku a tu prestavku ti aj realne umozni cerpat, tak je to v poriadku, lebo zamestnavatel moze po menej hodinach ale musi po siestich.
veronikasad
28.07.15,16:03
Máš prestávku na obed ? Kde sa stravuješ ?
L.u.c.i.a.
28.07.15,16:12
Takze musim zajtra pozriet do PZ a ked je tam dane ze prestavka tak to musim akceptovat? Ja by som radsej bez prestavky bo ju aj tak nevyuzijem....viem ze ich to nezaujima....
ivka70
28.07.15,16:21
To nemusi byt v pracovnej zmluve, to moze byt v internom firemnom predpise.
Ak je tak prestavka definovana a ak skutocne aj prestavku cerpat mozes, musis to akceptovat.
Ak tu prestavku mas, tak ju aj poctivo cerpaj. To, ze cez svoju prestavku budes pracovat, ti nikto nezaplati ani to nikto neoceni.
bombosko
29.07.15,05:49
podľa § 91 ZP sa prestávka v práci poskytuje len tým zamestnancom, ktorých pracovná zmena je dlhšia ako 6 hodín. nikde v zákone nie je definované, že sa prestávka v práci stanovuje najneskôr po 6 hodinách práce, tak ako je to uvedené v odpovedi nižšie. je to zavádzajúce. preto ak máte pracovnú zmenu dlhú 6 hodín, tak zamestnávateľ nie je povinný Vám poskytnúť prestávku v práci. Vaša zmena by mala byť v tom prípade od 7:30 do 13:30
ivka70
29.07.15,05:54
To nie je pravda, Zakonnik prace tvrdi presny opak: povinne sa prestavka poskytuje najneskor po 6 hodinach prace. Nikde ale neobmedzuje poskytnutie prestavky po kratsom pracovnom useku.
Tweety
29.07.15,05:57
práve preto som doplnila do príspevku §
bombosko
29.07.15,05:58
§ 91 ods. 1 - Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút.... nie je tam napísané, že zamestnávateľ poskytne prestávku v práci po 6 hodinách práce...takže zamestnancovi, ktorého zmena je do 6 hodín, zamestnávateľ nemá zákonnú povinnosť poskytovať prestávku v práci. tomu zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako 6 hodín, tak tomu zo zákona musí poskytnúť prestávku v práci
kn-alka
29.07.15,06:00
však o tom istom tu hovoria všetci, len každý vlastnými slovami
ivka70
29.07.15,06:01
Presne tak, nema povinnost poskytnut prestavku, co ale nevylucuje, ze ju poskytne aj pri kratsom pracovnom case.
marjankaj
29.07.15,07:12
Veď si tú prestávku vyčerpaj o 13:30 do 14: 00. Potom sa už snáď nemusíš hlásiť u vedúcej.:cool:
Prípadne sa pozri ako to máš napísané v dohode. §91/2
marjankaj
29.07.15,07:17
A keď ju poskytne, tak by ju nemal aj zaplatiť?
ivka70
29.07.15,07:27
Prestavka nie je sucast pracovneho casu a teda nie je ani platena. Tebe snad prestavku niekto plati? :)
ivka70
29.07.15,07:28
Prestavka nesmie byt cerpana na zaciatku a na konci pracovneho casu ... to ZP vyslovene zakazuje.
marjankaj
29.07.15,07:32
No keď mu ju nanúti, tak prečo nie? Teda záleží ako je to napísané v pracovnej zmluve.
ivka70
29.07.15,07:33
Lebo Zakonnik prace.
marjankaj
29.07.15,07:34
No pracovný čas a pracovná zmena sú zrejme rôzne kategórie.
marjankaj
29.07.15,07:43
Šak nech sa najprv kukne čo má napísané v pracovnej zmluve. Keďže sa dohodli, tak by to malo byť niekde aj napísané. A ak to nie je nikde napísané, a dohoda je iba "per huba", tak zamestnanec môže predsa tvrdiť niečo iné. Bude to tvrdenie proti tvrdeniu.
§43
(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.
sito
29.07.15,08:08
Šesť hodín je vždy šesť hodín. Tridsať minút je vždy tridsať minúť. A spolu? 6,5; 6 1/2; 390 minút, ...

Ale, práca a práca je rozdiel, už hodne dlho, že?

https://www.youtube.com/watch?v=DfGs2Y5WJ14
marjankaj
29.07.15,08:21
Konkrétne §43/2
L.u.c.i.a.
29.07.15,19:05
Dakujem vam vsetkym za odpovede. Velmi si to vazim. V PZ je doslovne napisane ' Tyzdenny prac.cas je 30 hodin. Prac.cas je rozvrhnuty rovnomene na 5 prac.dni.pracovneho tyzdna(6hodin denne). Do tyzdenneho prac.casu nie su zahrnute prestavky na obedy. Zamestnavatel,resp.nadriadeny urci zaciatok a koniec prac.casu.' ide o to ze nadriadena toto precitala a skonstatovala ze mam robit o pol hodinu dlhsie ako bolo dohodnute..... Budem sa musiet asi opytat vyssie nadriadeneho. Pretoze ona aj tak zakonnik prace necitala a KZ tiez nie. Nemame zavrete a neoddychujeme pol hodinu. Nechodime nikde na obedy.
ivka70
29.07.15,19:12
Tak trvaj na tom, ze budes pracovat cistych 6 hodin, alebo nech ti urci cas na prestavku , ktoru budes poctivo cerpat. Mozno si to rozmysli :)
marjankaj
29.07.15,19:27
Na prestávky na obed podľa všetkého nemáš nárok. A ak by ti ich chceli nanútiť, tak s tým nemusíš súhlasiť. Iba ak by si si to dohodla v pracovnej zmluve. Pochybujem, že v kolektívnej zmluve by takto riešili jedného zamestnanca.
Ak si si dohodla začiatok pracovnej doby na 8:00, tak zrejme máš na to dôvod a asi skôr nemôžeš.
Druhá vec je, že si na teba môžu zasadnúť(to asi ťažko budeš dokazovať) a prípadne s tebou aj pracovný pomer ukončiť(ak dáš na to dôvod)
To je už na tvojom rozhodnutí.
sito
29.07.15,20:37
"Nemame zavrete a neoddychujeme pol hodinu. Nechodime nikde na obedy."

Tým, že nemáte zavreté, myslíš čo? Trafiku, obchod, verejné záchody ... ???

"Pretoze ona aj tak zakonnik prace necitala"

Možno čítala? Otázka? Vie, nechce, nevie? Pochopiť, čo ...
ivka70
30.07.15,05:20
marjankaj, neplet ju viac ako treba ....
tRO
19.08.15,09:57
Keď vychádzam z plného týždenného úvazku - t.j. 37,5 hod., za ktorý som finančne platená a v zmluve je aj tak zachytené : Váš týždenný p r a c o v n ý čas je 37,5 hod., atď.... a potom je znenie, že zamestnávateľ má povinnosť poskytnúť prestávku na obed /30 minút/ - v práci som reálne nie 37,5 hod. ale až 40 hod. týždenne /8 hod. denne/. Ale platená som za 37,5 hod. Ak je v zmluve uvedený pracovný čas 30 hodinový a vzniká aj prestávka na obed, tak v práci by sa malo byť nie 30 hod. týždenne ale až 32,5 hod./6,5 hod. denne/. Či som nepostrehla podstatu obedovej prestávky?
sito
19.08.15,18:31
Pamätám si dobu, že zvyčajne po štyroch hodinách práce zahúkala siréna, či začal hrať závodný rozhlas. Druhým zahúkaním alebo prestaním vyhrávania rozhlasu počas 15 minút sa prestávka v práci na jedlo a odpočinok skončila. Zaplatená bola, teda zarátaná bola do pracovnej doby.

Dnes v kapitalizme s ľudskou tvárou to už tak nie je. Je 30 minútová, ale nie pracovná, teda ani platená nie je, že?

"Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút.

Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času"