narby
28.07.15,19:49
Dobrý deň,
mám otázku, keďže máme web, chceli by sme ho rozširiť aj o rubriku recepty kde by sme ich pridávali. Otázka odkiaľ brať recepty, aby sme neporušovali autorské práva ? Može byť keď nájdeme niekde recept, a doma podľa neho uvarím aj to zdokumentujem, prípadne niečo pridám, treba pod recept potom napisať zdroj odkiaľ som čerpal ? Či možem cely recept skopírovať a len napisať zdroj ? Alebo máme vymyslieť vlastné recepty ? Ďakujem za odpovede
Kabaka123
29.07.15,04:28
môj laický názor - vlastný recept a vlastné fotky by bolo najlepším riešením, alebo uviesť zdroj, ale potom by bolo najlepšie osloviť priamo majiteľa webstránky a tým mu zároveň aj urobíš reklamu
Slayer666
29.07.15,13:51
Recept nie je dielo. Porusenim autorskeho prava je len doslovny prepis toho receptu. Zas na druhej strane, ked je to recept z kvalitneho zdroja, preco by si sa nechcel pochvalit tym, ze citas a vies o existencii kvalitnej gastronomickej literatury, a ten zdroj neuviest? Napr. Curnonskeho, Elizabeth David ci Paula Bocusa? Alebo aj nejaky dobry blogger ked je, od ktoreho preberas recept, nie je zle ho uviest. Ale po pravnej stranke to nie je tvoja povinnost, ak preberas iba technicky postup a nie doslovne znenie toho receptu, lebo tam sa uz dostavame do oblasti literarnych diel.
Peggynka
29.07.15,16:13
Existuje ešte jedna možnosť a to tak,že dáš možnosť pridávať recepty tým,ktorí chodia na tvoju stránku,ale (!) tieto recepty ti môžu zvýšiť,alebo aj znížiť návštevnosť.To závisí od úrovne spracovania receptov.Pokiaľ nie si odborník a nemáš nikoho na posúdenie receptov,nechoď do toho.Svojho času som nazrela tu : http://www.damskyklub.sk/products/fasiangova-kapustnica/
a je to úbohý amatérizmus,aj keď fotky sú pekné,skúsení kuchári to nepotrebujú a neskúsení podľa toho neuvaria :eek: Chýbajú tam základné atribúty dobrého receptu:množstvá,teploty a dĺžka varenia (1kg kapusty ? koľko vody ? kapustu treba poprekrajovať,aby si to nejedol ako špagety :D ),varím kapustnicu z 800g kapusty a mám jej 7 (!) litrov (hustej :)) To len pre ilustráciu.Takže si ujasni,pre akú cieľovú skupinu chceš tie recepty pridávať,ale ja viem,že dosť sú žiadané recepty pre začiatočníkov.
buchač
29.07.15,16:31
Peggy...Ty si puk...;)

To si fakt fajnový príklad dala.
Aj keby tam bolo uvedené podrobné množstvo indegrediencií, aj tak je to taký...oný. Ani slušne sa nedá nazvať.

Takúto kapustnicu by som servíroval rodine, tak mi skončí niekde na hlave vykydnutá...:D
Peggynka
29.07.15,19:21
Však píšu,že aj mleté mäso môžeš dať :eek: Čo sa ti nepáči na tom recepte ??? :D:D:D Hašé s kyslou kapustou :)
buchač
29.07.15,19:26
Fujtajbl....
Neblázni, hašé je hašé a kapustnica má byť kapustnica.

Hlad je sviňa, ale na toto by som sa musel premôcť.
Peggynka
29.07.15,19:29
Hehe,veď sa v tom nerochni...dobrý príklad som dala :) Človek by neveril,že na takú stránku (dámskyklub :eek:) dajú taký recept.To už tu nikto nič negarantuje?
buchač
29.07.15,19:35
:D :D :D :D :D
Dámy ??? ....neblázni ? Alebo dodaj z toho kvalitného matroša...;)