ipol
28.07.15,20:00
Zdravím,

mám na vás otázku, potrebujem doplniť nového konateľa do s.r.o. kde je spoločník, a konateľ jedna osoba. Nový konateľ bude len konateľ a nie spoločník. Aktuálny spoločník a konateľ je v zahraničí a nemôže sa dostaviť na OR. Som ním splnomocnený generálnou plnou mocou (v jeho mene môžem podpisovať listiny, podávať vysvetlenia, činiť vyhlásenia rôzneho druhu voči fyzickým osobám, právnickým osobám, orgánom štátnej správy a samosprávy, atď).

K tomu vzniku konateľa som sa dočítal že potrebujem:
1. Rozhodnutie jediného spoločníka (2x)
2. Úplné znenie zakladateľskej listiny (2x) - tej pôvodnej? Predpokladám že novú netreba písať kedže nejde o zmenu spoločníkov?
3. Podpisový vzor konateľa 2x (taký, v ktorom rovno napíšem že súhlasí tá osoba so zvolením do funkcie konateľa)
4. Návrh do OR.
5. Splnomocnenie - schvália mi to na generálnu plnú moc? Čiže ja mám podpísať "rozhodnutie jediného spoločníka" kedže som ním splnomocnený?
6. Kolok 66€

Vďaka za odpovede, že či to má zmysel takto cez gen. plnú moc zapisovať alebo nie nech nevyhadzujem 66€
Consultix
28.07.15,21:21
Novelou Obchodneho zakonnika bola zavedena v § 127a ods. 3 povinnost overit podpis predsedu VZ na zapisnici zo zasadnutia VZ (a logicky aj podpis jedineho spolocnika na rozhodnuti) o.i. aj v pripade, ak menuje/odvolava konatela.
Nepises, ci mas generalnu plnu moc osvedcenu, alebo nie. Aj ked zakon jednoznacne nevyzaduje overenie podpisu splnomocnitela, vynaliezavost sudnych uradnikov moze byt prekvapiva, vdaka comu mozu takyto navrh odmietnut.
Okrem toho, nepises, od koho mas tu plnu moc. Od spolocnika, alebo od konatela. Je mi jasne, ze je to ta ista osoba, ale je ine, ak ta splnomocnuje ako fyzicka osoba a ine, ak ta splnomocnuje ako konatel. V tom druhom pripade to urcite neprejde, nakolko aj ked je plna moc generalna, je obmedzena na posobnost toho, kto generalnu plnu moc udelil. Z textu mi teda vychadza, ze si splnomocnencom konatela spolocnosti a nie obcana, ktory je jedinym spolocnikom a vykonava posobnost VZ.
Okrem toho:
1. Ano
2. V zakladatelskej listine sa uvadzaju konatelia pri zalozeni. Tento bod by mal byt zosuladeny s aktualny stavom.
3. Pri podpise je okrem jeho suhlasu s menovanim podstatne, ze prehlasi, ze je to jeho podpis, ktorym sa bude vo vunkcii konatela podpisovat za spolocnost.
4. Samozrejme :)
5. Vid vyssle
6. Pri podani v listinnej podobe: Ano.
ipol
29.07.15,06:22
Čiže podpis jediného spoločníka musí byť notársky overený? Generálnu plnú moc mám osvedčenú u notára. Plnú moc mám od FO, čiže to je ten prvý prípad, čiže by to malo prejsť?

2. Jasné, čiže doplním nového konateľa do zakladateľskej listiny.
3. Diky

Čiže by to malo prejsť s notárky overenou gen. plnou mocou na FO?
Consultix
29.07.15,06:39
Ano, ak sa rozhodnutim o.i. menuje aj novy konatel, rozhodnutie jedineho spolocnika musi byt uradne overene.
A ci to prejde? Myslim si, ze na tuto otazku Ti nikto neda zarucenu odpoved. Zavisi to od presneho znenia plnej moci. Od pohladu konkretneho uradnika a mozno este aj uhol dopadu tiena Effielovej veze tam zohrava nejaku ulohu... :)
Zdrizava sa konatel v krajine, kde mame zastupitelstvo? Nech navstivi nase velvyslanectvo, tam mu overia rozhodnutie, hodi to to posty a ty mas o starost menej...
marjankaj
29.07.15,07:48
Vznik konateľa?:eek: Keďže konateľom môže byť iba fyzická osoba, tak tá vzniká počatím. Alebo až narodením? :D
ipol
29.07.15,11:18
Tak to je uvedené v návrhu na zápis do OR ako "vznik"