Pangy
28.07.15,21:43
Sme zoskupenie viacerých hudobníkov. Každý robíme svoju hudbu, máme vlastné nahrávacie štúdio. Chceme spoločne založiť vydavateľstvo čisto na našu hudbu ktorú chceme predávať aj elektronicky aj lis cd cez e-shop. Prípadne tričká a pod. z logom kapely. Čo všetko k tomu treba? Stačí mi na to voľná živnosť popri zamestnaní? Aké náklady mi tým vzniknú? (myslím náklady do poisťovní a podobne. O nákladoch na výrobu hudby a nosičov mám prehľad.) Ďakujem
Consultix
28.07.15,21:07
Ak je Vas viac, navrhujem formu s.r.o., aby sa na podnikani mohlo kapitalovo zucastnit viacero fyzickych osob. Kedze pises, ze kazdy robite svoju hudbu, tak je Vas asi viac a zdruzenie viacerych SZCO nepovazujem za staste riesenie.
O zalozeni s.r.o. sa tu toho napisalo uz az-az, ale odporucam zverit to do ruk firme, ktora sa na to specializuje. Je to dokonca aj finance vyhodnejsie, ako to riesit svojpomocne.
Z hladiska vykonavanych zivnosti (kedze zivnostenske opravnenie musi mat aj sro) su pre Vas najpodstatnejsie nasledovne volne ohlasovacie zivnosti:
1. Služby súvisiace s produkciou filmov alebo videozáznamov (doplnil by som este o audio)
2. Vydavateľská činnosť (do ktorej patri aj obsahovo vymedzenie cinnosti: Vydávanie hudobnín)
Naklady na zdravotne poistenie a odvody vznikaju v pripade sro len ak ma spolocnost zamestnancov, alebo vyplaca mzdu, resp. odmenu spolocnikom/konatelom. Z dividend (rozdeleny zisk medzi spolocnikmi) sa plati len zdravotne poistenie.
Okrem nakladov na vyrobu samotnych nosicov nezabudnut este na superzdruzenie SOZA, kde sa treba registrovat z dovodu k mechanickym pravam.
Pangy
28.07.15,23:22
Nechceli sme robiť SZCO na viacerých. Iba na mňa, s tým že ostatní by vydávali svoju tvorbu pod (akoby) mojím vydavateľstvom na základe nejakej zmluvy. Aj v takom prípade je lepšia s.r.o?
Economic
29.07.15,09:28
Môj názor je, aby sa neplatili odvody duplicitne, ísť cez právnickú osobu, možno SRO. Všetky náklady súvisiace s dosahovaním príjmov môžu byť daňovými výdavkami. Inak predmety činnosti sú to voľné, určite malobchod veľkoobchod, sprostredkovanie.. Služby súvisiace s produkciou filmov alebo videozáznamov , Diskotekárska činnosť, Ozvučovanie a osvetľovanie kultúrnych, spoločenských a športových podujatí + ktoré by ste ešte zvážili
Consultix
29.07.15,11:18
Tak potom by si musela z prijmov svojho podnikania vysporiadat ostatnych. Ak by oni vykonavali autorsku cinnost a ty vydavatelsku, tak ich dobehne povinnost poistenia. Ty sa tomu tiez nevyhnes, nakolko asi budes mat vyssie prijmy, ako zakonom stanovena hranica na vznik povinneho poistenia.
Sro je prehladne, spravodlive a aktualne aj ekonomicky efektivne riesenie. Samzorejme to treba zanalyzovat aj z pohladu postavenia ostatnych dotknutych osob (su zamestnani? vykonavaju inu zarobkovu cinnost? atd...)