lotina
29.07.15,08:18
Dobrý deň, poprosím o radu. Som SZČO, platca DPH. Okrem toho prenajímam garáže ale to už ako súkromná osoba, čiže nemám to zahrnuté v podnikaní.Podľa DP z príjmov za rok 2014 si treba vypočítať odvody do SP.

Na riadku 43 DP mám základ dane sumu 4862 eur. Ale mal som aj príjem z toho prenájmu, ktorého základ dane je uvedený v DP na riadku 52 a ten je 1500 eur. Moja otázka: mám do výpočtu odvodov do SP zahrnúť aj tento príjem, alebo len príjem z podnikania ? Ak by som do výpočtov zahrnul aj príjem z tohoto prenájmu, mal by som vyššie odvody, ak nie odvody by sa mi nemenili. Vie mi niekto poradiť? Ďakujem moc za rady.
Consultix
29.07.15,06:30
Na riadku 43 DP FO "B" sa uvadza CZD z prijmov podla par.6 ods. 1 a 2.
Vznik povinnosti je definovany nasledovne:

SZČO na účely sociálneho poistenia je fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov veku a v kalendárnom roku rozhodujúcom na vznik alebo na trvanie povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia SZČO dosahovala príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, okrem fyzickej osoby, ktorá má podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím.
http://www.socpoist.sk/kalkulacky-na-vypocet-poistneho-pre-szco/55442s
Takze vzhladom na vyssie uvedene by som prijmy z prenajmu tam nezahrnal.
Pises, ze Tvoj CZD je 4862. Ohladom hranice prijmu pre povinne poistenie Socialna poistovna uvadza:

Povinné poistenie SZČO zaniká 30. júna 2015 tým FO, ktoré za kalendárny rok 2014 dosiahli príjem rovnajúci sa alebo nižší ako 4 944,00 eur.
Podla mna Ti teda zanika povinne poistenie, ak tam nie je iny faktor ktory si nespomenul a neovplyvni vyssie uvedene...
lotina
29.07.15,06:47
Ja som mal vyššie príjmy z podnikania, tých 4862 je len základ dane, ktorý mám uvedený v DP na riadku 43. Čiže ja musím platiť povinné poistenie do SP, len som nevedel, či sa mi zmení, ak do výpočtov zahrniem aj ten základ dane z príjmu z prenájmu ako súkromná osoba. Ale ak to tam nezahrniem, nič sa pre mňa nemení, teda aspoň zatiaľ, budem platiť tak ako doteraz tých 137,56 eur. Čiže to tam nepatrí. Dúfam, že SP nebude mať iný názor. Moc ďakujem za radu
kn-alka
29.07.15,06:51
Nie, z príjmu z prenájmu sa odvody neplatia.

http://blog.century21.sk/dan-z-prijmu-z-prenajmu-nehnutelnosti/

Záverom, z príjmov z prenájmu nehnuteľností sa neplatia odvody na zdravotné poistenie (v zmysle zákona o zdravotnom poistení ide o vyňaté príjmy) ani odvody na sociálne poistenie (toto sa týka len fyzických osôb-nepodnikateľov; podnikatelia platia odvody z celého daňového základu).
lotina
29.07.15,06:54
Ďakujem moc.