erika527
27.10.04,10:35
Musíme podávať dod.daň.priznanie DPH, lebo sa zistilo že jedna došlá faktúra nie je fa ale dobropis. Takto nám vznikne nárok na vrátenie sumy oproti riad. DPDph. Prosím Vás ako sa to odpočítava? Máme odpočítať v nasledujúcom priznaní?Daňový úrad asi nám tie peniaze nevráti. Určite som slepá, ale kde sa nájdem v zákone o DPH, platný od 01.05.2004 paragraf na dod. daň priznanie? A v dodatočnom priznaní už sa musí všetky údaje uvádzať v správnej výške?
Ďakujem pekne za pomoc
bea
27.10.04,08:47
V zákone o DPH zrejme nič také nie je, ale v Poučení na vyplnenie daňového priznania k DPH je bod 48 - k dodatočnému daňovému priznaniu. Údaje majú byť uvedené v správnej výške. Daňový úrad by Vám mal preplatok na DPH vrátiť na základe žiadosti, alebo po dohode so správcom dane sa môže použiť na zaplatenie inej dane.
emily
27.10.04,08:58
Dodatočné priznanie sa dáva celé ( v správnej výške), nie len rozdiely, ako to bolo v starom zákone. Žiadosť na vrátenie sa už nepodáva. Daň.úrad to automaticky musí vrátiť, ak nemáš v ďalšom zdaň. období povinnosť. §79 - nehovorí sa tam špeciálne o DP, ale všeobecne o nadmernom odpočte.
erika527
27.10.04,09:44
Nepísala som to správne, nemáme nárok na vrátenie peňazí, lebo DPH čo bolo na došlej fa sme neoprávnene odpočítali, ALE je to došlý dobropis, tak by sme to mali pripočítať, a vlastne ten rozdiel čo vznikne mi máme zaplatiť. Tá suma je DPH, čo je vyčíslená na dobropise x2 /lebo na riadnom DPDPH sme to odpočítali pri došlých fa v riadku 15 ale by sme mali v riadku25 pripočítať/ ak sa nemýlim.
Prosím Vás napíšte mi či sa to dobre myslím.Ďakujem veľmi pekne.
bea
27.10.04,10:01
Urobíte nové daňové priznanie (dodatočné), tak ako má správne vyzerať, teda dobropis na riadok 25 plusom. (tak ako píšete). Rozdiel medzi priznaniami by mal byť 2 x suma dobropisu a to by ste mali poslať čím skôr na DÚ, aby Vám vyčíslili čím nižší sankčný úrok. Inak dodatočné DP a vrátenie preplatku je v zákone o správe daní a poplatkov.

V poučení k vyplneniu DDP sa píše:

K dodatočnému daňovému priznaniu



48. Ak platiteľ dane podáva dodatočné daňové priznanie postupuje podľa § 39 zákona SNR č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov. V dodatočnom daňovom priznaní sa uvedú všetky údaje v správnej výške. Údaje v dodatočnom daňovom priznaní nahrádzajú údaje posledného daňového priznania.

Riadok 33 – rozdiel oproti poslednému daňovému priznaniu (riadnemu, opravnému alebo dodatočnému). Údaj môže mať hodnotu plus, čo vyjadruje rozdiel v prospech štátneho rozpočtu, alebo hodnotu mínus, čo vyjadruje rozdiel v prospech platiteľa dane.
Luckasari
27.10.04,10:03
áno je to správne, keďže ste zaúčtovali faktúru, tak ste si navýšili daň na odpočítanie, a ono to malo byť naopak, daň na odpočítanie mala byť ponížená, takže tá suma DPH z dobropisu x 2 = daňová povinnosť, ktorá vyplynie z dodatočného daňového priznania (pokiaľ tam už nie je nič iného)

čo sa týka vyplnenia dodatočného priznania, tak ako už bolo napísané, treba napísať správne sumy, ako mali byť, no a výsledok dodatočného priznania je už to, čo skutočne vyšlo ako rozdiel - no a samozrejme daň zaplatiť