vikiz
30.07.15,05:46
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať môže si spoločnosť s.r.o. požičať peniaze v hotovosti od osoby ktorá nie je spoločníkom ani spriaznenou osobou do 5000,- Eur. Zmluva o pôžičke s úrokom.

Je to začínajúca s.r.o. príjmy predpokladá koncom augusta (splatnosť vystavených faktúr) potrebuje kúpiť materiál a chce si na jeden mesiac požičať peniaze do 5000,- Eur - je to možné v hotovosti, alebo to musí byť bezhotovostne. Ak by to bolo možné v hotovosti prijať môžeme to aj v hotovosti vyplatiť?, alebo vyplatiť iba cez účet.

Ďakujem nerada by som urobila niečo zle, len ťažko sa to niektorým ľudom vysvetľuje.
skovco
30.07.15,14:39
Consultix
31.07.15,16:24
Otazka sa tykala sumy do 5000 EUR. Takze takato suma je v sulade so zakonom o obmedzeni platieb v hotovosti...
Consultix
31.07.15,16:32
Zmena v legislative, ktora teraz strasi, aktualne hovori o spolocnikoch:

§ 121
(2) Spoločník alebo osoba podľa § 67c ods. 2 môže poskytnúť spoločnosti úver alebo obdobné plnenie, ktoré mu hospodársky zodpovedá, ak ho poskytne inak ako finančnými prostriedkami v hotovosti.
Paragraf 67c ods. 2 nadobudne ucinnost az 1.1.2016 a rozsiri okruh aj na nasledovne osoby:

Za plnenie nahradzujúce vlastné zdroje sa považuje plnenie, ktoré poskytne
a) člen štatutárneho orgánu, zamestnancom v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, prokuristom, vedúcim organizačnej zložky podniku, členom dozornej rady,
b) ten, kto má priamy alebo nepriamy podiel predstavujúci aspoň 5 % na základnom imaní spoločnosti alebo hlasovacích právach v spoločnosti alebo má možnosť uplatňovať vplyv na riadenie spoločnosti, ktorý je porovnateľný s vplyvom zodpovedajúcim tomuto podielu,
c) tichý spoločník,
d) osoba blízka osobám podľa písmen a), b) alebo c),
e) osoba konajúca na účet osôb podľa písmen a), b) alebo c).

Osobne by som bol za taketo plnenie cez ucet, ale ked sa inak neda, podla mojho nazoru to aktualne je v sulade s predpismi. Co sa ale tyka vratenia pozicky a prislusenstva, tak to uz cez pokladnu nebude dat riesit v kazdom pripade. Ak totiz, po pripocitani prislusenstva k istine, bude suma vyssia ako 5000, uz ju nebude mozne hradit v hotovosti ani ciastocne.
skovco
01.08.15,12:00
ano suhlas som si nevsimol slovko "do"