acho
30.07.15,13:01
Rád by som sa spýtal na nevýhodnejšiu variantu čerpania materskej a následne rodičovskej dovolenky. Manželka je SZČO, odvody si platí z minimálneho vymeriavacieho základu. Ja som zamestnaný na HPP s príjmom umožňujúcim čerpať maximálnu materskú. Taktiež máme k dispozícií svokru, ktorá je zamestnaná a tiež by bolo ochotná sa postarať o dieťa a teda ísť s nim oficialne na materskú a rodičovskú dovolenku.
Momentálne je manželka 3.mesiac tehotná a zväzujeme ako najlepšie nastaviť ďalší postup ohľadom čerpania materskej a rodičovskej.
Manželka, vzhľadom na povahu jej práce, nemôže ostať dlhodobo doma. Zatiaľ plánuje tak max 4. mesiace. Aká by bola najvýhodnejšia kombinácia čerpania týchto dávok?
Ďakujem za každý zmysluplný postreh.
veronikasad
30.07.15,11:05
Nech si manželka vyčerpá materské ako SZČO, počas neho môže vykonávať svoju činnosť, odvody do SP platiť nebude.
Potom požiadaj zamestnávatela o poskytnutie rodičovskej dovolenky ty (tzv. materská dovolenka otcov) a v SP si uplatni nárok na materské. Počas poberania materského ale nemôžeš mať príjem na PZ u zamestnávatela, u ktorého si na rod.dovolenke. Nástup na rod.dovolenku treba zamestnávatelovi oznámiť mesiac vopred písomne.

Po skončení poberania materského zo strany otca si matka uplatní nárok na rodičovský príspevok. Ako poistenec štátu nebude platiť plné preddavky do zdravotnej poisťovne (ak neplatí viac ako z minima), ale len preddavky v skutočnej výške, vypočítanej v RZZP
acho
30.07.15,11:23
Znamená to, že manželka si vyčerpá 34 týždňov materskej, následne si vyčerpám ja 28 týždňov materskej? To by bolo fajn.
Zmení sa situácia tým, že som zároveň aj konateľom vlastnej s.r.o. (funkciu konateľa vykonávam bez nároku na odmenu)?
veronikasad
30.07.15,11:25
Ano, tak ako píšeš. Myslím, že s výkonom funkcie konatela bez nároku na pravidelný príjem by nemal byť problém. Ak teda na MD pôjdeš z nem. poistenia zamestnanca, kde budeš na RD
veronikasad
30.07.15,11:28
Dnes som čítala na nete, že materské by sa malo zvýšiť zo 65 na 70 %, tak si pri svojom príjme ešte polepšíš ...
avalik
30.07.15,11:32
Nevyhodnejsiu variantu?
acho
31.07.15,06:44
ako to nastavit, tak, aby sme zbytocne naprisli o nejake davky, pristpevky, ci podporu, ktore si mozeme narokovat....ja a aj manzelka sme neboli ani raz nezamestnany a tomuto statu sme uz odviedli na daniach a odvodoch skutocne dost, tak by som chcel vediet, ci a ako sa mozem uchadzat o podporu statu, v situacii ked to pre nas asi nebude najjednoduchsie
veronikasad
31.07.15,06:48
Veď som ti napísala presný postup ako to bude pre vás najvýhodnejšie