Miroslav87
31.07.15,06:55
Dobry den, pri prerabani bytu sa vyskytol mensi problem. Kladla sa u nas plavajuca podlaha ale pri motazi prechodovej listy sa prevrtalo elektricke vedenie. Podlaha sa vysekala a kabel sa prepojil "cokoladkou" a zaizoloval gumenou paskou. Nasledne nato sa zalial betonom. Chyba ale asi nastale pri tom, ze hned ako sa zalial, sme chceli vyskusat ci spoj niekde nepovolil a svetlo ide ako ma. Neslo a znamy mi povedal ze je mozne ze kabel navlhol. Je nejaka moznost ako to opravit, bez vymeny kabelaze? Ospravedlnujem sa za otravovanie ale som v tychto veciach amater :( Dakujem za kazdu radu.
misoft
31.07.15,08:54
Úplne zlá oprava! Takéto vedenie sa natrvalo NIKDY neprepája lámacou svorkovnicou (ľudovo čokoládka). Vodiče sa mali očistiť (na konce navliecť izolačnú "bužírku" - konce vodičov sa spájajú mechanicki i elektricky pevnejšie - letovaním! Následne sa na to mala navliecť bužírka (sú typy, ktoré sa teplom zmrštia a tak zamedzia prístupu vlhkosti) Potom sa na ne má daž aspoň 1 vrstva ochrany - napr. izol. páska. Až potom sa môže s vodičmi ďalej pracovať.
Takže takto to urobiť.
Avšak najbezpečnejšie riešenie by bola výmena kabeláže... odstráni sa tak možnosť budúcej poruchy....
BTW: Ak to robil "odborník" - ruky mu odťať!
Miroslav87
31.07.15,09:06
Kable menil "odbornik", ten zvysok som pokazil ja. Je nejako mozne zachranit toto vedenie v pripade ze sa to opravi tak ako ste napisali??? Bez vymeny kabelaze. Byt bol nanovo prerabany ( steny podlaha kuchynska linka a podobne) to vsetko by muselo ist prec a na to zial nemam financie. Este raz vdaka.
misoft
31.07.15,09:13
Viď popis hore.... dôraz: riadne zospájkovanie. Vodiče pred spájkovaním očistiť a spojiť. Izolácia teplozmrštiteľnými bužírkami (najdi si na Google) + dodatočná izolácia.
Miroslav87
31.07.15,09:28
Dakujem Vam.
canbo
01.08.15,13:39
Opraviť sa to dá, iba najprv je potrebné nájsť chybu. Podľa popisu bola oprava vykonaná nevhodne,ale ak bol spoj omotaný gumenou páskou ,tak vlhkosť z betónu tak skoro neprešla .Skôr je predpoklad ,že kábel bol navŕtaný viackrát, alebo zle prevedený spoj v čokoláde.
Ak sa nenájde iná príčina poruchy,postup je potrebné zopakovať. vysekať podlahu pod prechodovou lištou. Skontrolovať prívod kábla a odvod kábla a ak sa nedá spoj ( spoje ) previesť v krabici a mať spoj prístupný na opravu ( Skrutkovací spoj musí byť prístupný na kontrolu a opravu.--STN..), tak použiť opravnú lisovaciu spojku na kábel. ( certifikovanú )
Poznámka: Elektro normy zakazujú prevádzať spoje spájkovaním (letovaním) cínom a to aj zlanené vodiče pripájané k svorkám ... .
Povolené sú iba spoje skrutkovacie, lisovacie , zvárané, pružné ( WAGO),
Napríklad stočené vodiče bez ďalšieho opatrenia - skrutky ,lisovania, zváranie sa nepovažuje za bezpečný spoj. Ak pre niekoho nie sú normy záväzné , tak vyhláška (s vyššou právnou silou ako STN) o požiarnej bezpečnosti predpisuje niečo podobné, ...
Ferdosondo
06.08.15,07:36
Presne tak, cínovanie je zakázané. Tiež si myslím, že problém je v tom, že kabel bol "trafený viackrát" a bolo ho treba po spojení zmerať. Alebo "majster" zle zakrútil čokoládku.