mimkadz
31.07.15,08:40
Ahojte, vie mi niekto poradiť? Musím byť vo VZN obce vyznačená jeho platnosť, alebo platnosť vyplýva z nejakého zákona? V zákone o obecnom zriadení to neviem nájsť.
Chobot
31.07.15,07:28
A ako budete vy alebo občania obce vedieť, odkedy je VZN platné? Koniec platnosti asi netreba uvádzať, však asi bude platiť dovtedy, kým ho nenahradí nové VZN alebo kým sa uznesením zastupiteľstva nezruší.

Vo všeobecnosti VZN začína platiť vyvesením na úradnej tabuli, alebo iným obvyklým spôsobom. Ak nie je vo VZN uvedené inak, tak účinnosť nadobúda 15. dňom od vyvesenia. KRatšia doba nemôže byť, začiatok účinnosti však môže byť posunutá aj po tom 15. dni, musí to však byť uvedené vo VZN. Samotná platnosť a účinnosť teda nemusia byť uvedené vo VZN, dobré je však uviesť, kedy bolo VZN vyvesené, aby sa vedelo, kedy nadobudlo platnosť.

Neviem, či si sa pýtala na toto, alebo si mala na mysli niečo iné, tak upresni. Inak je to aj v tom zákone o obecnom zriadení § 6 ods. 8 a 9.


8) Nariadenie sa musí vyhlásiť. Vyhlásenie sa vykoná vyvesením nariadenia na úradnej tabuli v obci najmenej na 15 dní; účinnosť nadobúda pätnástym dňom od vyvesenia, ak v ňom nie je ustanovený neskorší začiatok účinnosti. V prípade živelnej pohromy alebo všeobecného ohrozenia, ak je to potrebné na odstraňovanie následkov živelnej pohromy alebo na zabránenie škodám na majetku, možno určiť skorší začiatok účinnosti nariadenia.

(9) Vyvesenie nariadenia na úradnej tabuli v obci je podmienkou jeho platnosti; okrem toho sa nariadenie zverejní aj spôsobom v obci obvyklým.
mimkadz
31.07.15,07:55
ďakujem za odpoveď, začiatok platnosti mi je jasný to som v zákone našla, ale nebola som si istá s dobou platnosti.
Chobot
31.07.15,09:31
Teda myslíš koniec platnosti. Ak sa neuvedie, tak je VZN platné až do odvolania.