tulila
31.07.15,09:08
ahojte , potrebovala by som poradiť. Spoločnosť chce nakúpiť televízor a poskytnúť ho odberateľovi ako marketingovú podporu pri odobratí tovaru. Napr. Odoberie tovar v hodnote 100000,- EUR a k tomu dostane televízor v hodnote 8000,- Eur.
Môžem si dať televízor do nákladov( je to tovar??) 504/321. Už ste sa stretli s takýmto prípadom.

Ďakujem :)
Consultix
31.07.15,16:12
Dostane televizor v hodnote 8000 EUR. Ale v akej cene? Co znamena "poskytnut"? Zapoziciam, alebo darujem?
tulila
10.08.15,07:24
poskytnúť znamená, že ho dostane ako bonus za odobratý tovar. Ak je to bonus mám to brať ako dar tým pádom musím dodaniť na konci roka???
dakujem
Consultix
11.08.15,07:46
Ak je to bonus, potom sa to povazuje za dar, so vsetkym, co s tym suvisi.
Je rozumnejsie to predat za 1 EUR s tym, ze tato transakcia musi byt podlozena napriklad nejakou akciou (mat k tomu podmienky akcie) a tym padom by to malo byt obhajitelne na DU, preco sa ten tovar predal v znizenej cene.
Druhou moznostou je definovat dodatocny bonus pre klienta vo vyske 8000 EUR pri dosiahnuti daneho obratu. Tento bonus dostane vo forma dodatocneho dobropisu. Nasledne predas televizor v normalnej cene a zapocitas s dobropisom. V tomto pripade dokonca ma obchodny partner moznost odpisovat si to ako majetok.
tulila
11.08.15,13:38
dakujem Ti moc :) tiež mi pride logickejšie spraviť bonus vo forme dobropisu len....., ale ešte raz dakujem za radu