Tristann
31.07.15,09:30
zdravím, mám eshop a dostala sa ku mne info že poštovné môžem faktúrovať iba v presne rovnakej výšky aké mám skutočné náklady na poštovné.
Mám tovar rôznej hmotnosti a je pre mňa ťažké určiť zakaždým presnú hmotnosť a presnú sumu (rozdiely sú samozrejme v 10-50 centov!).
Je pre mňa aj pre zákazníka iba byrokratická blbosť neustále kontrolovať váhu tovaru a poštovné vypočítať pre každú zásielku. Ako to robíte vy?
kn-alka
31.07.15,07:45
Zadaj si fixné ceny, samozrejme s textom: poštovné a balné
ak si platca DPH, tak samozrejme navýšené o DPH
edmaxsk
13.08.15,08:45
Dobrý deň Tristann,
poštovné nemusíte faktúrovať iba v presne rovnakej výške ako sú skutočné náklady. Ide skôr o to, že pokiaľ dáte neprimerané náklady na poštovné a zákazníci v e-shopoch sú na to citliví, tak si jednoducho tovar u Vás nekúpia. Vo výslednej cene objednávky musí byť suma i vrátane poštovného, aby zákazník pri objednávke vedel koľko ho presne bude nákup tovaru stáť - celková cena objednávky (vrátane poštovného) by mala byť už nemenná a definitívna.

V e-shopoch sa to rieši tak, že vám váš webdeveloper vytvorí číselník s rôznymi cenami za rôzne druhy dopravy (Sl.pošta, DHL, UPS, ...) a hmotnosti/hmotnostné pásma (0-1kg, 1-5kg, 5-10kg, ...), ktoré sú navzájom previazané a nastavená cena pre danú kombináciu dopravcu a hmotnosti a pri každom tovare si nahodíte i hmotnosť, ktorá sa na pozadí spočítava pre celú objednávku, resp. ak je hmotnosť pohyblivá, tak ju de facto zadá zákazník ako hmotnosť toho čo si chce objednať (píšete, že je pre Vás tažké určiť presnú hmotnosť). Následne e-shop automaticky ponúkne zákazníkovi iba relevantný druh dopravy, ktorý vyhovuje hmotnosti zásielky a napr. typu platby a pod. (nie všetci umožňujú napr. dobierku) - nap. Slovenská pošta balík 1-5kg, ...

Doplnenie príspevku na základe komentára a zverejnenia príspevku od Consultix:

Consultix - riešite poštovné z pohľadu účtovníctva, Váš príspevok akceptujem, v reále problém však nerieši, iba ho trochu objasňuje z pohľadu účtovných štandardov. :-)
Fungovanie e-shopu v prvom rade posudzuje ŠOI a tam je nutné mať na výstupe - t.j. pri potvrdení objednávky zákazníkom cenu už nemennú (i vrátane poštovného/balného/dopravy). To či bude niekto 30 centov v strate alebo v zisku ŠOI zaujímať nebude, pokuta bude prevádzkovateľovi e-shopu automaticky udelená, pokiaľ nedodrží zákon. :-)

Ale aby som bol konštruktívny a nápomocný pre Tristann:
Riešenie je jednoduché - stačí len vytvoriť v e-shope v číselníkoch dostatočne presné pásma napr. v gramoch, desiatkach gramov, .... v závislosti od hmotnosti tovarov čo predávate a k nim vytvoriť sadzby poštovného. E-shop funguje ako kalkulačka, je to iba softvér/stroj, takže keď mu dáte presné inštrukcie, tak správne urobí to čo treba :-)
K jednotlivým sadzbám poštovného je v štandardizovaných e-shop riešeniach, ktoré sú na trhu možnosť zadať, či k základnej cene za poštovné chceme pridať sadzbu DPH a individuálne určiť jej výšku a táto výška sadzby DPH je nezávislá od tovarových položiek - je to tak preto, lebo kvalitný e-shop musí riešiť zasielanie tovarov do rôznych krajín s rôznymi sadzbami DPH a daňovými režimami. Sadzba DPH nie je v e-shopoch automaticky pridávaná v rovnakej výške k všetkým tovarom a ostatným položkám (poštovné, dopravné, balné, a pod.) - to by si mal Consultix naštudovať - stačí si pozrieť demo e-shopov na webe, ktoré majú niektoré spoločnosti zverejnené. Jednoducho - poštovné sa udáva vždy v základnej cene vztiahnutej napr. k jednotke hmotnosti a sadzba DPH je iba matematická operácia, ktorou je navýšená základná cena poštovného a závisí na prevádzkovateľovi e-shopu či ju pridá a v akej výške. Ak túto možnosť Váš e-shop neobsahuje, treba požiadať Vášho dodávateľa e-shopu o jej doprogramovanie alebo odísť od daného e-shop systému, nakoľko v budúcnosti Vás bude nedokonalé riešenie skôr brzdiť v podnikaní a spôsobovať problémy.
Consultix
13.08.15,15:52
Dovolim si oponovat, nakolko je to dost zmatocne. Zadavatel sa pytal na postovne a nie na prepravne. Je to dost podstatny rozdiel hlavne v tom, ze postovne je oslobodene od DPH, pricom prepravne nie je. Detaily vid v mojej odpovedi:
Consultix
13.08.15,15:54
Ja to vidiem na rozdiel do edmaxsk nasledovne:
Ak je prevadzkovatel platitelom DPH:
Takze ak tovar posiela postou, pricom postovne+ pripadne dobierocne stoji napr. 2,40 EUR (oslobodene od DPH), tak k cene tovaru mozem pripocitat 2,40 s tym, ze sa ma za to, ze postovne uhradza v mene klienta. Akonahle by chcela si nastavit pasma, dajme to pre istuhmotnostnu kategoriu za 2,40. Tak nastava problem, v pripade, ak postovne by bolo len 2,3... V tomto pirpade sa totiz ma za to, ze pridava marzu, resp. uctuje napr. postovne a balne v sume 2,40, ale uz v skladbe 2 EUR zaklad + 0,40 DPH. Takze je 30 centov strate. Preto alebu bude postovne uctovat presne podla sadzonika alebo si bude uctovat postovne a balne aj sprislusnym DPH.
V pripade prepravneho je to jednoduche ako pises, nakolko aj vstup, aj vystup sluzby podlieha DPH.
misomiso
13.08.15,19:11
To mas prosim ta odkial, ze "sa ma zato, ze postovne uhradza v mene klienta". To by som rad videl, ako by si to vysvetloval(a) danovej kontrole. Pokial viem, tak postovne je oslobodene od DPH iba pre zakaznika posty (teda toho, kto na poste aj plati), ale ak sa dalej fakturuje, tak tam uz musi byt DPH.
edmaxsk
13.08.15,20:04
Consultix, ďakujem za pohľad zo strany účtovníctva, problém to však nerieši. Preto som doplnil text môjho príspevku o ďalšie podrobnosti na základe Vášho komentáru.
Consultix
14.08.15,06:32
To mam prosim Ta z platneho znenia Zakona o dani z pridanej hodnoty :)
§ 22 Základ dane pri dodaní tovaru a služby
(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.
(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len „prechodné položky“). Pri dodaní tovaru v zálohovaných obaloch sa do základu dane podľa odseku 1 nezahŕňa záloha na zálohované obaly, ktoré sú dodané spolu s tovarom.
Consultix
14.08.15,06:34
Podobne sa toto ustanovenie aplikuje v pripade, ked zaplatim v mene klienta, ktoreho zastupujem, sudny, alebo spravny poplatok. To kde by sme boli, keby som na to musel nahadzovat este DPH!
karakul
14.08.15,06:38
... k tomu poštovnému a DPH:

"Iný z čitateľov reagoval už dávnejšie na tento článok argumentom, že poštovné možno za určitých okolností považovať za tzv. “prechodné položky” a teda fakturovať bez DPH. Pod pojmom “prechodné položky” sa myslia “výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka”. Definitívnym názorom si osobne nie som celkom istý, možno však skutočne závisí od podmienok daného obchodu."
citované zo: http://danovepriznaniedph.sk/zaklad-dph-vsetko-co-tvori-protihodnotu-napr-aj-postovne/

a čo píšu na stránkach FRSR - https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/oslobodene-cinnosti :

"Fakturácia poštovného pri dodaní tovaru v tuzemsku: Firma fakturuje klientovi dodanie tovaru zaslaného poštou, pričom na faktúre okrem ceny tovaru uvádza aj cenu poštovného. Môže byť poštovné fakturované bez DPH?

Riešenie: Podľa § 22 ods.1 zákona o DPH je základom dane pri dodaní tovaru alebo služby všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý je priamo spojený s cenou tovaru alebo služby.

Podľa § 22 ods. 2 sa do základu dane podľa ods. 1 zahŕňajú aj iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu ako aj súvisiace náklady .

Z uvedeného vyplýva, že náklady, ktoré dodávateľovi tovaru vzniknú v spojitosti s dodaním tovaru, sa nezdaňujú osobitne. Osobitne je možné zdaňovať iba taký "náklad", ktorý tvorí samostatné poskytnutie služby alebo tovaru, t.j. ak si ho objednávateľ objednal ako samostatné plnenie. To znamená, ak poštovné je súvisiacim nákladom dodávateľa pri dodaní tovaru, potom poštovné je súčasťou základu dane pri dodaní tovaru a tým podlieha rovnakému daňovému režimu ako dodanie tovaru."
Dáša_
14.08.15,06:40
geníálne riešenie :D - najmä ak platia eshopy účtovníkovi od účtovnej položky. Lebo potom musia úštovať o "prehodnej položke". A počet položiek stúpa a stúpa. A to, čo ušetria na tom, že k cene pre zákazníka pripočítajú presnú cenu poštovného bez DPH, prerobia na účtovníctve.... Ak obchod musí kalkulovať aj s DPH na poštovnom, potom má zle vykalkulované ceny.
Oveľa elegantnejšie riešenie je dať všetko za jednu cenu prepravného aj s DHP. A s prípadnou stratou počítať už pri cenotvorbe.
Consultix
14.08.15,06:59
Ano, a to sme zase tam, ze zakon je vecou vykladu, pricom vyjadrenie FS nie je pravne zavazne, ma len informativny charakter. Tam, kde sme na tento problem narazili som navrhol ist cestou postovneho a balneho, s prislusnou sadzbou DPH. Prave z dovodu, aby nebol konflikt s kontrolou. Ale dakujem za tieto citaty, zase vidim, ze si to vysvetluju vo svoj prospech :)
Consultix
14.08.15,07:02
Netreba za vsetkym vidiet chamtivost uctovnika :) Ale suhlasim, a ako som to napisal v komentari pri odpovedi od "karakul", tiez som za to, aby sa uctovalo "postovne a balne" s prislusnym DPH, nakolko je to riesenie, ktore je v pripade kontroly viacmenej nepriestrelne. Ja osobne riesim prechodne polozky le pri sudnych a spravnych poplatkoch.
Dáša_
14.08.15,07:26
neviem, to vidíš v mojom príspevku, že narážam na chamtivosť účtovníka? okrem toho, že 9 rokov prevádzkujem eshop, tak robím aj účtovníctvo a účtovala som aj taký eshop, kde bolo okolo 200 balíkov mesačne :D
Consultix
14.08.15,07:32
Obaja sme to napisali so smajlikmi, tak to neberme smrtelne vazne :)