simon12
01.08.15,18:47
Uz som si na porade precital ze dan sa neplati ani pri dedeni zo zavetu ani pri prevode majetku darovaciou zmluvou.
1. Su velke rozdiely v poplatkoch co sa tyka tych dvoch moznosti? Ide o dom a pozemok.
2. Co je podla vas spravne a dobre pre rodica? Napisat zavet (najlepsie asi u notara) a zit si do smrti vo svojom, alebo darovacou zmluvou previest dom na dieta uz teraz?

Nie je vytvarany ziadny tlak... niekedy jednoducho clovek citi ze ho opustaju sily a chce dat veci do poriadku kym mu to este ako tak mysli. Dakujem
ivka70
01.08.15,17:04
Pri dedeni sa neplati dan, ale platia sa poplatky notarovi, podla hodnoty dedicstva, ktore nie su najmensie.
Tie dedici platia. A tie pri darovani nie su.
Co je lepsie pre rodica, si musi rozmysliet on.
Katy a R
01.08.15,17:07
Ak chceš darovať - daruj. Aj "bremeno" môžeš (nemusíš) dať zapísať. Ak chceš napísať závet - napíš. Dokonca ani nemusíš písať závet - vtedy sa bude dediť zo zákona.
Ale ty sa musíš rozhodnúť - poplatky sú ozaj ten najmenší problém.
Peggynka
01.08.15,17:41
Život píše neuveriteľné osudy ľudí,ktorí sa vzdali počas života svojho majetku darovaním potomkom.Zle rozmýšľaš,keď sú poplatky pre teba motívom;ja osobne si myslím,že ak niekto zdedí majetok,tak nech si tie poplatky zaplatí,nie sú to sumy,ktoré by človeka zruinovali a ty máš istotu dožitia vo svojom dome.Závisí aj od toho,či máš manželku a koľko máš detí a čo v tvojom prípade znamená...chce dat veci do poriadku...
Mnohí rodičia boli pre deti zaujímaví,kým vlastnili majetky a potom prežívali peklo.Nikdy sa nevzdávaj za života svojho majetku,môže nastať taká zmena,že to budeš ľutovať.Môj názor.
Anika61
02.08.15,11:54
Ja si myslim,ze je lepsie ''usporiadat si svoje veci za zivota''uz dva roky absolvujem''dedicske konanie v ktorom su stale nejake prietahy.Aj ked druhi pisu,ze peniaze nie su dolezite-ja si to nemyslim doposial nas to dedicske konanie vyslo na 400€ a to este stale nie je ukoncene...Ja sa priklanam k spisaniu zavetu.
http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/21294-dedenie-majetku-niekedy-zaruci-len-zavet/

http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/notari-poplatky/
Mária27
02.08.15,17:30
Ak je dediný rodič a jediné dieťam nemusí nič riešiť - ani dedičské konanie netrvá dlho.