Adwade
01.08.15,22:20
Nie som platcom DPH, ale som registrovana pre DPH podla §7 zakona o DPH. Dodavatel mi kurierskou spolocnostou dodal tovar z Ciech, spolu s fakturou, na ktorej je uvedeny iba datum vystavenia faktury a datum objednania tovaru. Datum vzniku danovej povinnosti na fakture chyba. Dodavatel mi napisal, ze tento datum na fakturu nepisu z dovodu, ze tovar nemusi byt odberatelom prevzaty a dnom uskutocnenia zdanitelneho plnenia je u nich den, kedy som tovar prevzala. Za tovar som zaplatila dopredu prevodom. Musim mat na fakture uvedeny tento datum? Danove priznanie k DPH a dan platim ja na Slovensku.

Adwade
marjankaj
02.08.15,00:15
§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
Adwade
02.08.15,10:26
Ďakujem, ale stále mi z toho nie je jasné, či tento dátum musí byť uvedený na faktúre. Paragraf 74, ods.1, písm. d) zákona o DPH hovori, že obsahom faktúry je aj:

d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,

Ja to chápem tak, že tento dátum by na faktúre mal byť. Mám viac faktúr z ČR a na všetkých je tento dátum uvedený a je totožný s dňom vystavenia faktúry.
Okrem toho, ja nemám žiadny doklad o tom, kedy mi tovar prišiel. Kuriérovi podpíšem prevzatie balíka, ale doklad mi žiadny nevydá, keď zaplatím vopred bankovým prevodom.

Ďalšia vec je, že tento dátum je dôležitý aj na prepočet kurzu z Kč na eurá, keďže sa použije kurz, ktorý predchádza dňu dodania...
marjankaj
02.08.15,10:31
A možno ten dátum určiť? Odlišuje sa od dátumu vystavenia?
Adwade
02.08.15,11:21
Platila som dopredu - objednávka 23., úhrada 24., faktúra vystavená 27. a tovar dodaný 29.
marjankaj
02.08.15,11:35
A ako má on vedieť, kedy ti dodali tovar?
avalik
02.08.15,12:09
Adwade, par. 20 - nadobudnutie tovaru z ICS, neuvadza datum prijatia platby, tak ako to je u tuzemskeho nakupu, par. 74 nasho zakona sa nevztahuje na ceskeho dodavatela, ten je povinny uvadzat udaje na danovom doklade podla ich zakona o DPH.
Adwade
02.08.15,13:36
marjankaj - dodávateľ sa odvoláva práve na dátum, kedy som ja prevzala tovar. Dátum prevzatia vidia u kuriérskej spoločnosti.

avalik - máš pravdu, že český dodávateľ ide podľa českého zákona, ale ten musí tiež vychádzať zo zákonov EÚ ako náš zákon, aby fungovalo prenesenie daňovej povinnosti. Ale súhlasím s Tebou, že §20 je asi ten správny, ktorého sa treba držať + §19, ods. 4:
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Ďakujem Vám obom za poskytnuté rady.
avalik
02.08.15,14:12
par. 19 ods. 4 ale hovori o prijati platby a ty si platbu neprijala, par. 19 plati na tuzemske dodania ... ty sa riadis par. 20.
Adwade
02.08.15,15:51
Vďaka.. pekný zvyšok dňa :)